Miniprofily herců ve filmu Marta

- Téma autor: red

PETRA ŠPALKOVÁ (1975) – hraje Martu Vystudovala gymnázium v Praze a čtyři semestry divadelní vědy na FF UK v Praze

PETRA ŠPALKOVÁ (1975) – hraje Martu

Vystudovala gymnázium v Praze a čtyři semestry divadelní vědy na FF UK v Praze. Od pěti let účinkovala v brněnském Divadle Na provázku. První angažmá měla v Divadle Kašpar. Dále působila v Činoherním klubu či Divadle Na zábradlí. Hostovala v Divadle v Řeznické a v Divadle v Dlouhé, hostuje ve Švandově divadle a v Divadle v Celetné. V současné době je v angažmá v Národním divadle. V roce 1996 dostala cenu Thálie pro mladé umělce do 33 let a cenu Alfréda Radoka Talent roku. Mohli jsme ji vidět v některých televizních seriálech, např. Zdivočelá země. Hrála ve filmech Šakalí léta, Kolja, Babí léto, Smradi a Sluneční stát. Za roli maminky ve filmu Smradi byla nominována na Českého lva v kategorii hlavní ženský herecký výkon. Učí na pražské konzervatoři, kde byl též pedagogem Vojtěcha Štěpánka, který ve filmu Marta hraje jeho syna.

JAN NOVOTNÝ (1953) – hraje otce

Český herec současné střední generace. V roce 1979 absolvoval studia herectví na DAMU. Po té působil v divadlech v Chebu a v Hradci Králové, kde začala jeho spolupráce s režisérem Janem Grossmannem, kterého následoval až do Divadla Na zábradlí. Od roku 1993 je členem činohry Národního divadla, ale dál hostuje např. v Divadle v Řeznické. Účinkoval v mnoha televizních inscenacích, pracuje pro rozhlas. Věnuje se také divadelní režii, v současné době například ve Strašnickém divadle. Učí na pražské konzervatoři, kde byl též pedagogem Vojtěchu Štěpánkovi, který hreje ve filmu Marta jeho syna.

VOJTĚCH ŠTĚPÁNEK (1984) – hraje Marka

Studoval na Státní konzervatoři v Praze obor hudebně dramatický pod vedením profesorů Hany Maciuchové a Jana Novotného. Během studia si zahrál například Tracyho v Saroyanově Tracyho Tygrovi. V absolventském představení Škola pro ženy nastudoval roli Arnulfa. V současné době hostuje ve Švandově divadle na Smíchově ve hře Klářiny vztahy od Dea Loher v režii Ivana Řezáče. Dále hostuje ve Strašnickém divadle v souboru company.cz ve hrách Faust (Mefisto) a Škola pro ženy (Arnulf), oboje v režii Jana Novotného. Již při škole provozoval autorské divadlo, pro které psal i režíroval. Napsal a spolurežíroval absolventské hudební představení pro žáky Petry Špalkové a Ivana Řezáče s názvem dGenerace.

Mimo divadlo působí už tři roky na poli médií. Je spoluzakladatelem kreativní agentury Magaben. Ta vyvinula například první homeless reality show (v současné době natočila slovenská televize již dvě řady ). Dále je autorem nových teambuildingových a workshopových metod. Magaben vytvořil a obsluhoval specifickou sociální službu pro o.s. Nový Prostor. Magaben stejně tak obsluhoval i redakční a produkční činnost prvního českého streetpaperu. Vojtěch Štěpánek zde pracuje jako Jan Jarvis. Pod tímto jménem už několik let přispívá i do hudebních magazínů. Autorsky se podílel na několika dokumentech, z toho dvou celovečerních, jako střihač a autor hudby.

Film a tv: Bubu a Filip (1995, režie Milan Šteindler, dvanácti dílný seriál pro TV, role Bubu), Tři králové (seriál pro TV, role malého Mašína, režie K. Kachyňa), Komisař Megret (dva díly pro francouzskou TV, epizodní role), Vzkříšení (Film USA/GB/ČR, režie bratři Taviani, epizodní role), Hartova Válka (film USA, epizodní role), Vetřelci v Coloradu (film ČR, režie K. Janák, epizodní role), Cesta byla suchá, místy mokrá (Film ČR, režie K. Kachyňa, hlavní role Eda), Marta (film ČR, režie M. Nováková, role Marek).

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.