Líheň budoucích hvězd - to byl původní seriál 21 Jump Street

10. 7. 2014 - 7:00 | Téma | Ladislav Loukota

Líheň budoucích hvězd - to byl původní seriál 21 Jump Street zdroj: tisková zpráva

S oblibou se říká, že až do počátku tohoto tisícletí byla televize spíše druhořadým formátem a odkladištěm pro neúspěšné tváře. Že to nebude tak jednoduché, naznačuje nynější mánie po velkofilmových adaptacích starých seriálů od A-Teamu po současný 22 Jump Street, pokračování stejnojmenného remaku, který dorazil nyní do kin. 

Právě předloha zbrusu nové akční komedie je však jen další ukázkou, že seriály byly v čemsi výjimečné i před dnešní televizní renesancí. V čem to ale platilo pro Jump Street 21 z roku 1987? 

Jistá zajímavost pramenila už z konceptu. Jump Street 21 byl vytvořen ve snaze přilákat mladé diváky k tehdy startující stanici Fox Network. Seriál popisoval trampoty speciálně vybraných policistů mladického vzezření, kteří mohli v utajení bojovat proti náctiletým zločincům na středních školách. Jump Street 21 byl vlastně jakýmsi křížencem mezi běžnou kriminálkou a  Beverly Hills 900210. Navíc však jednotlivé díly často otevřeně moralizovaly a poučovaly své diváky o tom, že drogy, AIDS nebo zločin jsou špatné, áno? Při tom všem je nakonec o to více šokantnější, že Jump Street 21 se brzy stal obrovským hitem a dal vzniknout hned několika kultovním hercům a tvůrcům. O jaké šlo, a kde vlastně nakonec skončili?

21 Jump Street zdroj: tisková zpráva

Pokud jste vyrůstali v devadesátých letech, pak tato partička vyplňovala velmi často váš volný čas. A pokud ne, pak jste neměli televizor.

Nejvíce to bylo znát na zrodu kultu Johnnyho Deppa. Jeden z nejlépe placených herců poslední dekády vděčí za svou popularitu právě Jump Street 21. Depp se rychle stal ikonou své generace, z čehož byl mladý Johnny původně prý dost vykolejený. Honorář v hodnotě 40 tisíc dolarů za epizodu (!) ho však donutil v seriálu zůstat až do čtvrté řady.

Další hvězda Holly Robinson už takové štěstí neměla. V Jump Street 21 odedřela 44 epizod v kůži důstojnice Judy Hoffs, navíc nazpívala úvodní znělku. Po konci seriálu však rychle spadla mezi mrzké role a brzy upadla do tvůrčího zapomnění. Nejvíce se v posledních letech proslavila svou svatbou s hráčem amerického fotbalu Rodney Peetem, s níž má dnes 4 děti.

21 Jump Street zdroj: tisková zpráva

Krásná Holly Robinson zkrásněla ještě víc po skončení seriálu, ale nikdo o tom neví. Nehraje totiž v žádných filmech.

Podobně nezáživná byla i další kariéra u Dustina Nguyena, jehož detektiv se supramerickým jménem Harry Truman Ioki v seriálu vyznával postup podle pravidel. Nguyen zůstal bohužel příliš věrný televizi 90.let, a mezi jeho nejvýznamnější následovné zářezy se tak počítaly epizodní role v příšernostech jako seriálový Highlander, nebo ještě horší seriál V.I.P. silikonové bohyně Pamely Anderson.

21 Jump Street zdroj: tisková zpráva

Richard Grieco se objevoval ještě pár let po skončení seriálu v docela slušných televizních filmech a jednu dobu měl fakt dobře vykročeno. Jak to dopadlo, víme. Vítězem se stal jeho kolega Depp a tento pán už také nikoho nezajímá.

Vedle Deppa ale diváci sci-fi Jump Street 21 mohou děkovat i za nakopnutí kariéry Petera DeLuise. Ten si střihl mladičkého důstojníka Douga Penhalla, DeLuise byl však odjakživa spíše fanouškem do scifáren než do detektivek – necelou dekádu po Jump Street 21 proto přesedlal do role producenta u čerstvě vzniknuvšího seriálu Hvězdná brána, částečně odpovědný byl i za pokračování Stargate Atlantis a Stargate Universe. 

Jako líheň pro nové objevy však Jump Street 21 fungoval i pro řadu dalších herců – nárazově se tu mihl Josh Brolin, Christina Applegate (v době, kdy účinkovala i v Ženatý, se závazky) nebo třeba Brad Pitt! Skoro se dalo říct, že většina velkých jmen Hollywoodu 90. let si prošla zdejší anabází.

21 Jump Street zdroj: tisková zpráva  

Dustina Nguyena si už nevybavuje vůbec nikdo.

Značka Jump Street 21 byla však zjevně jenom tak silná, jak moc s ní držely její herecké hvězdy. Po konci seriálu tak nedošlo ani na úspěch navazujícího dílka (spin-off) Booker, ani na nárůst náctiletých kriminálek, které by formát Jump Street 21 kopírovaly. A to je setsakra škoda – podobný mix mudrující agitky s cool výrazy bychom totiž ocenili i dnes. Minimálně v naději, že pomůže nastartovat podobnou porci hvězd. 

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.