Johnny Depp slaví padesátiny

- Téma autor: Michal Burkoň

Pronikavý pohled, tenký knírek, indiánský původ a pověst divokého zpustlíka - to je Johnny Depp. Od ostatních hollywoodských hezounků jej odlišuje spolupráce s režiséry typu Jima Jarmusche či Terryho Gilliama a záliba v podivných rolích a charakterech. Na prahu padesátky, kterou oslaví v neděli, jich má jedna z největších současných star na kontě hezkou řádku.

Příběh filmu: Odysea

Příběh filmu: Odysea,zdroj: Film Europe

Ve výběru jeho rolí rozhoduje moment překvapení a zajímají jej "lidé, které společnost nepokládá za normální". Za part ve filmu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street z roku 2007 dostal Césara a taky se s ním ocitl v nominacích na Oscara - stejně jako se snímkem Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003). Galerii jeho partů vévodí umělý mládenec s nůžkami místo rukou ve Střihorukém Edwardovi (1990): "To byla story o smutném androidovi, jehož umělé srdce puklo díky lidem bez srdce."

V komedii Ed Wood (1994) si zahrál "nejhoršího režiséra na světě" Edwarda Wooda, který v 50. letech natáčel pokleslé horory a sci-fi komedie. Divný western Mrtvý muž Jima Jarmusche (1995) zase začínal ve starém vagoně plném zvláštních existencí. V tomto snovém příběhu z Divokého západu Depp exceloval v postavě mladého účetního Williama Blakea.

Historku o indiánském bezdomovci, který prodá svůj život ďábelskému sadistovi (Marlon Brando), aby zachránil rodinu, Depp sám napsal a natočil v jediném režijním pokusu Bojovník (1997). Ten zaujal spíš námětem a hudbou Iggyho Popa.

Jeden čas si Johnny liboval v rolích osamělých lovců se složitou duší a bezbranným pohledem. Zatímco v Ospalé díře (1999) lovil bezhlavý vraždící přízrak a v Deváté bráně (1999) šel po stopách samotného Satana, ve snímku Z pekla (2001), který se točil i v Čechách, honí masového vraha Jacka Rozparovače. Sem patří i jeho potulný vůdce říčních cikánů Roux ve filmu Čokoláda (2000). 

John Christopher Depp má v sobě po předcích mix indiánské, irské a německé krve. Jeho matka pracovala jako servírka, otec byl inženýr a kvůli jeho zaměstnání se rodina musela často stěhovat.

Narozen 9. června 1963, vyrůstal v rodině se čtyřmi sourozenci. Před ulicí, drogami a alkoholem ho spasila kytara, kterou objevil ve dvanácti.

Na střední škole s rockovou kapelou The Kids se v roce 1983 usadil v Los Angeles. Živil se prodejem inkoustových per po telefonu: "To byly mé první herecké etudy."

Též se bleskově oženil s uměleckou maskérkou Lori Anne Alisonovou. Sice jen na dva roky, ale stihla ho představit Nicholasi Cageovi, jež mu nabídl roli v hororu Noční můra v Elm Street: "Byla to zajímavá role, vcucla mě postel." 

Následoval charakterní policista Tom Hanson v seriálu Jump Street 21. Vynesl mu slušné příjmy a vyrobil z něj idol mladých děvčátek.

Osudovou lásku potkal Johnny při natáčení Deváté brány s Romanem Polanským v Paříži. Za půvabnou Francouzkou Vanessou Paradisovou se přestěhoval do Francie a mají dceru Lily Rose Melody a syna Jacka. Vloni se hvězdný pár rozešel.

Láska k absintu se u Deppa snoubí s vášní pro exotické brouky či starožitné lampy. Má rád román Kdo chytá v žitě J. D. Sallingera a miluje hlasy svých dětí. A nejdůležitější v životě je podle něj "jít dopředu, být upřímný sám k sobě a kašlat na to, co si myslí ostatní".

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.