Kód Enigmy - recenze filmu s excelujícím Benedictem Cumberbatchem

2. 2. 2015 20:30 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Kód Enigmy - recenze filmu s excelujícím Benedictem Cumberbatchem Zdroj: Archiv

Titulek opravdu nelže. Po charismatickém Sherlocku Holmesovi a po padouchovi Khanovi ze Star Treku, přichází Cumberbatchova opravdová velká role, v níž ztvárnil britského vědce Alana Turinga. Životní příběh chlápka, který si až do smrti mohl užívat života úspěšného matematika, kdyby v Británii nepořádali hony na gaye a totálně jej systém nezničil, je opravdu parádním filmovým zážitkem.

On ten příběh je vlastně hluboce lidský, tragický a současně ukazuje jednu zajímavou schopnost demokracie. Systém páchající svinstva jednou za čas projde sebereflexí a dovolí o nich natáčet filmy.

Alan Turing byl vědec, který se podílel na rozluštění německé Enigmy. Velká Británie je připravena po válce svoje hrdiny oslavovat, ale musí zapadat do rámce slušného člověka. A homosexualita ohrožuje systém v plné parádě a takové lidi vyspělá demokracie likvidovala. 

zdroj: Archiv

Alan Turing je ve filmu prezentován jako typický génius, který si je však svým talentem sakramentsky vědom. Režisér Moletn Tyldum jej společně se scénáristou Grahamem Moorem prezentují jako muže, kterému máte chuť jednu ubalit. A to hned od začátku. Je sebestředný, namyšlený a s lidmi se tak nějak jen pohrává. Zároveň je v něm však ohromná dávka obyčejné lidské slušnosti. Cumberbatch rozpory v nitru Alana Turinga vystihl neuvěřitelně věrohodně.

Film je natolik napínavý, že vlastně ani nevadí částečné střídání časových rovin. Nezáleží na tom. Postupně si totiž skládáme obraz o osobnosti tohoto člověka tak nějak sami. Režisér nás nevede hloupě za ruku, ale zároveň místy zjednodušuje. Snad aby zejména části, kdy vědci luští německé kódy, pochopili rychleji.

Kód Enigmy Zdroj: Archiv

Snímek snad kromě "normálně hrající" přítelkyně Turinga (Keira Knightley) nabízí herecké koncertování více postav. A to i těch vyloženě na druhé straně příběhu, kteří dostali roli snad jen pro svůj vzhled, aby doplnili potřebné charaktery. Úžasný je tak třeba Charles Dance, či Mark Strong.

Kód Enigmy je filmem, který ukazuje, jeden velmi zajímavý životní příběh. Ukazuje, kam až může zajít demokratický systém v honbě za čistotou a morálkou. Ukazuje také, že od Cumberbatche se dočkáme ještě hodně velkých překvapení.

Hodnocení: 80 %

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Keira Knightley není jen královnou dobovek: připomeňte si její nej tváře

Keira Knightley není jen královnou dobovek: připomeňte si její nej tváře

1. 10. 2015 | Téma | Šárka Novotná

Na 30 let toho tahle netypická britská kráska stihla kopu. Dvě nominace na Oscara, hlavní role v řadě blockbusterů i uznávaných nemainstreamových snímků, koncem října jí čeká debut na Broadwayi… Zároveň patří k herečkám, které asi nejvíc rozdělují filmové fandy na ty, kteří ji milují a ty, co ji nemůžou vystát. Přesto jí to, že patří k nejúspěšnějším herečkám současnosti, nikdo neodpáře. Pokud se vám při zaslechnutí jména téhle hollywoodské star nekřiví koutky, zavzpomínejte s námi na její nejzajímavější role.
Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

23. 2. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Nejslavnější filmové ceny roku jsou za námi, podívejte se proto na přehled vítězů včetně pravděpodobného vysvětlení příčin jejich úspěchů. Ačkoliv totiž na poli nejvýznamnějších cen všechny válcoval Birdman, nakonec ho v počtu sošek spolehlivě dohnal rozverný Grandhotel Budapešť. Cenu za zahraniční film si připsala i polská Ida, naopak u animáků byla akademie letos mnohem konzervativnější. 
Kód Enigmy - pozoruhodný film, který čeká boj o Oscara

Kód Enigmy - pozoruhodný film, který čeká boj o Oscara

25. 1. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Životopisy významných osobností patří mezi tradiční oscarové soutěžící už po několik dekád. V minulých letech lze vzpomenout třebas na snímek Lincoln o americkém prezidentovi z doby občanské války, letos ovšem o Ceny filmové akademie bude soutěžit snímek Kód Enigmy o hrdinovi, jehož jméno řada diváků v životě neslyšela. Alan Turing však svou prací pomohl výrazně definovat dnešní svět - právě díky němu dnes můžete tyto řádky číst na osobním počítači, a právě díky němu spojenci porazili nacistické Německo. Jeho tragický konec je o to paradoxnější a smutnější.
Nominace na Oscary jsou venku, které filmy nakonec zabodují? Zkoušíme hádat!

Nominace na Oscary jsou venku, které filmy nakonec zabodují? Zkoušíme hádat!

15. 1. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Nominace na Oscary jsou známy, my však nabízíme naše vlastní tipy, který film by to nakonec mohl vyhrát. Bude to Grandhotel Budapešť, nebo půjdoe členové akademie mnohem více směrem k vážnějším filmům? A co herečky? Má šanci životní výkon Julianne Moorové, nebo naopak zaboduje Rosamunde Pike, coby zmizelá žena? Zkuste tipovat s námi.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

Marvel odložil prakticky všechny plánované filmy, Black Widow dorazí v listopadu

6. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

V Marvelu, a nejen tam to je teď intenzivní. Plánové miliardy nikde, hotové filmy se odkládají, ty roztočené se točit přestávají… Přesto všechno se věci hýbou kupředu.
Před koronavirem utíká už i Tom Cruise a jeho Top Gun: Maverick

Před koronavirem utíká už i Tom Cruise a jeho Top Gun: Maverick

3. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Paramount oznámilo nevyhnutelné: očekávaný Top Gun: Maverick nepřijde do kin v červnu, ale až na Vánoce. Na vině je globální pandemie koronaviru.
Smolař desetiletí: natáčení Uncharted zrušili kvůli koronaviru hned první den

Smolař desetiletí: natáčení Uncharted zrušili kvůli koronaviru hned první den

2. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Jestli má nějaký film opravdu velkou smůlu, je to Uncharted. Hlavní herecká hvězda Tom Holland totiž potvrdil, že natáčení skončilo hned první den.
Sony odkládá Krotitele duchů a vlastně i všechno ostatní

Sony odkládá Krotitele duchů a vlastně i všechno ostatní

1. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Jako by těch odkladů nebylo málo. V Sony očividně nevěří ve znovuotevření kin dříve jak ke konci léta a tak se celosvětové pandemii koronaviru klidí z cesty prakticky se vším.