Kód Enigmy - recenze filmu s excelujícím Benedictem Cumberbatchem

- Recenze autor: Vojtěch Karlík

Titulek opravdu nelže. Po charismatickém Sherlocku Holmesovi a po padouchovi Khanovi ze Star Treku, přichází Cumberbatchova opravdová velká role, v níž ztvárnil britského vědce Alana Turinga. Životní příběh chlápka, který si až do smrti mohl užívat života úspěšného matematika, kdyby v Británii nepořádali hony na gaye a totálně jej systém nezničil, je opravdu parádním filmovým zážitkem.

On ten příběh je vlastně hluboce lidský, tragický a současně ukazuje jednu zajímavou schopnost demokracie. Systém páchající svinstva jednou za čas projde sebereflexí a dovolí o nich natáčet filmy.

Alan Turing byl vědec, který se podílel na rozluštění německé Enigmy. Velká Británie je připravena po válce svoje hrdiny oslavovat, ale musí zapadat do rámce slušného člověka. A homosexualita ohrožuje systém v plné parádě a takové lidi vyspělá demokracie likvidovala. 

Alan Turing je ve filmu prezentován jako typický génius, který si je však svým talentem sakramentsky vědom. Režisér Moletn Tyldum jej společně se scénáristou Grahamem Moorem prezentují jako muže, kterému máte chuť jednu ubalit. A to hned od začátku. Je sebestředný, namyšlený a s lidmi se tak nějak jen pohrává. Zároveň je v něm však ohromná dávka obyčejné lidské slušnosti. Cumberbatch rozpory v nitru Alana Turinga vystihl neuvěřitelně věrohodně.

Film je natolik napínavý, že vlastně ani nevadí částečné střídání časových rovin. Nezáleží na tom. Postupně si totiž skládáme obraz o osobnosti tohoto člověka tak nějak sami. Režisér nás nevede hloupě za ruku, ale zároveň místy zjednodušuje. Snad aby zejména části, kdy vědci luští německé kódy, pochopili rychleji.

Kód Enigmy

Snímek snad kromě "normálně hrající" přítelkyně Turinga (Keira Knightley) nabízí herecké koncertování více postav. A to i těch vyloženě na druhé straně příběhu, kteří dostali roli snad jen pro svůj vzhled, aby doplnili potřebné charaktery. Úžasný je tak třeba Charles Dance, či Mark Strong.

Kód Enigmy je filmem, který ukazuje, jeden velmi zajímavý životní příběh. Ukazuje, kam až může zajít demokratický systém v honbě za čistotou a morálkou. Ukazuje také, že od Cumberbatche se dočkáme ještě hodně velkých překvapení.

Hodnocení: 80 %

Tagy: drama životopisný

Zdroje: Vlastní

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.