Když film povstane: Elysium a další filmy, které řeší revoluce

30. 8. 2013 21:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Když film povstane: Elysium a další filmy, které řeší revoluce zdroj: Archiv

Do kin dorazilo Elysium, akční sci-fi od režiséra Distriktu 9 Neila Blompamfa, a spolu s ním i další nářez pro fanoušky velkolepé vědecké fikce. Jednou z mála výhrad proti Elysiu dle zahraničních recenzí je však skutečnost, že jeho zápletka poněkud naivně zachází s motivem revoluce. Snímek se zabývá realitou 22. století, kdy 99% chudého lidstva živoří na Zemi, zatímco 1% populace obývá luxusní vesmírnou stanici Elysium. Jak si však ukážeme, filmový svět motiv revoluce prostě zbožňuje, a to dokonce i v žánru sci-fi, komiksových adaptací nebo pohádek!

Aelita

Revolucí se zabývá již pravděpodobně první Ruské/Sovětské sci-fi a jeden z prvních sci-fi filmu obecně, Aelita alias Královna Marsu. V němém filmu se hlavní hrdina teleportuje na Mars, aby zde byl vedl brutální povstání proti královně Aelitě. Závěrem filmu se ukáže, že mimozemská část zápeltky se hlanvímu hrdinovi pouze zdála, ani to však nepotlačuje jeho poselství.

Ačkoliv je Aelita často považována za doklad sovětské propagandy (film ostatně vznikl jen několik let po Říjnové revoluci, kdy se sovětská kinematografie zabývala především oslavováním revoluce, nejslavněji v Křižníku Potěmkinu), jeho závěr ukazuje přesný opak. Snímek zůstává přesvědčen, že s revolucí by byly spojeny i nemalé ztráty na životech a je proto trochu s podivem, že v komunistickém Rusku nedošel žádné významnější represi. Vzhledem ke stáří snímku se můžete na jeho kompletní verzi podívat na Youtube.

aelita zdroj: Archiv

Hvězdné války

Jedna z nejslavnějších značek ve sci-fi filmu (odhlédneme-li od skutečnosti, že dle úzké definice nejde o sci-fi) se vlastně napříč oběma svými trilogiemi zabývá tématem revoluce. Nejprve pučem kancléře Palpatina proti staré Republice, posléze zase vítězstvím v občanské válce.

Právě poslední minuty chronologicky posledního dílu Návrat Jediho z roku 1984 jsou mnohdy terčem fanouškovských parodií. Když totiž po zničení druhé Hvězdy smrti a smrti Imperátora samovolně povstane celá galaktická říše, nikdo se nezaobírá . Možná si však tyto elementy do zásoby nechává další plánované filmy.

Return of the Jedi zdroj: Archiv

Metropolis

Naivní revoluce je vůbec oblíbeným motivem řady kvalitních filmů, například Metropolis z roku 1927. Zde podobně jako v Elysiu dojde na bohatýry utiskující dělnickou třídu, v samém finále se však namísto jatek známých z francouzské i ruské revoluce dospěje ke kompromisu.

Zdejší futuristické město, které svým vyobrazením inspirovalo i pozdější kultovní sci-fi Blade Runner, se totiž vzdor všudypřítomným technologiím soustředilo na vyprávění o utlačované dělnické třídě, která se však v biblickém závěru s elitou usmíří dle hesla "mezi rukama a hlavou musí stát srdce".

metropolispostercrop zdroj: Archiv

V jako Vendeta

Film V jako Vendeta se odehrává v budoucí Anglii, kterou opanuje fašistický režim kancléře Sutlera. Muž z prvopočátku fašistické revoluce, genetický mutant známý pouze pod jménem „V“, však začne na stranu atakovat a inspiruje národ k závěrečnému povstání.

Snímek vychází ze stejnojmenného grafického románu Alana Moora, který se mnohem více zabýval kontextem 80.let a jeho filozofie byla blíže anarchii než čistému étosu revoluce. Právě proto bylo jinak povedené (ač opět vcelku naivní) filmové adaptování kritizováno fanoušky předlohy...

V jako Vendeta zdroj: Archiv

Svět za sto let

Blížíme se ke konci seznamu revolucionistických sci-fi filmů a tím pádem i k dílům, které v sobě nabízení více než jen naivitu. Svět za sto let sice může na první pohled působit podobně jednoduše jako Metropolis, ve své době a svém kontextu však jde o překvapivě střízlivé dílo.

Snímek z roku 1936 adaptuje takřka stejnojmenný román zakladatele sci-fi literatury H.G. Wellse a vypráví tak příběh sta budoucích let na Zemi. Své si najdou milovníci post-apokalypsy ve stylu Šíleného Maxe i zombie hororů. Dojde totiž ke zničující světové válce, která lidstvo uvrhne do nového středověku (nechybí ani obskurní "morová" epidemie), vše nakonec spasí nový technokratický řád jako vypadnuvší ze Star Treku. Když už se však zdá, že film dospěl k jednoduchému konci ("Technologie vše vyléčí"), předvede i ve zdánlivé utopii 21. století další revoluci, tentokrát namířenou na vědecký pokrok... 

svetzastolet zdroj: Archiv

Farma zvířat

Taktéž Farma zvířat, adaptace známého alegorického románu George Orwella se zaměřuje spíše na dopad revoluce než na její předehru a průběh. A právě díky tomu jde o natolik silnou látku. Orwell, původně silný propagátor socialistického Sovětského svazu, později v Josefu Stalinovi rozeznal tyrana a ještě v roce 1945, na konci 2. světové války, vydal první verzi Farmy zvířat. Sovětský svaz přitom tou dobou stále platil za spojence západního světa a podobné názory se moc neslušely.

Animované převedení bylo natočeno již v roce 1954 v době nejsilnějšího zápolení mezi východním a západním blokem a ruku v ruce s Orwellovou předlohou dalo světu i neocenitelnou větu "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Ať už je to dobře či ne, ve světě filmu jsou podobné vize spíše v minoritě.

animal-farm1 zdroj: Archiv

ČLÁNKY O FILMU

Osvěžte si před zhlédnutím Poslední z Jediů hlavní události Star Wars

Osvěžte si před zhlédnutím Poslední z Jediů hlavní události Star Wars

13. 12. 2017 | Novinky | Adam Homola

Jakkoliv tvůrci z LucasFilmu osekali oficiální kánon o hromadu věcí, pořád je v něm mnohem víc, než jen samotné filmy. Těch je v tuto chvíli devět: původní trilogie, prequelová trilogie, dvě nová pokračování a Rogue One.
Hvězdné války, které nebyly: v čem se lišil Lucasův náčrt Nové naděje od filmu

Hvězdné války, které nebyly: v čem se lišil Lucasův náčrt Nové naděje od filmu

28. 11. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Od odhalení Vadera jako Lukova otce po nezvyklé pojmenování prvního filmu v řadě jako “Episoda IV” doprovází sérii Hvězdné války celá řada legend spojených s tím, jak perfektně je tatínek George Lucas naplánoval dopředu. Pohled na to, jak komplikovaně vznikal scénář prvního filmu, však naznačuje zcela jiný obrázek. Seznamte se s příběhy Hvězdných válek, jak mohly skončit na plátně – než je George Lucas překoval do nám známé podoby. 
Star Wars slaví - podívejte se, co víme o Síle se probouzí

Star Wars slaví - podívejte se, co víme o Síle se probouzí

4. 5. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

V roce 2005 to vypadalo, že Star Wars jsou definitivně v koncích. S Anakina Skywalkera se konečně stal v nejtemnějším díle ságy Darth Vader a George Lucas se netajil s tím, že s Hvězdnými válkami končí. Úvodní trilogie skončila. O deset let později se celý svět těší na sedmý díl a další filmy z vesmírného univerza, které se poprvé objevilo na plátnech už v roce 1977.
Star Wars: The Force Awakens - internet se baví nad červeným světelným mečem

Star Wars: The Force Awakens - internet se baví nad červeným světelným mečem

1. 12. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Okamžitě po zveřejnění prvního traileru na chystané sedmé Hvězdné války zareagovala internetová komunita fanoušků i vtipálků na nový světelný meč. Upřímně řečeno, pokud budeme vycházet z faktu, že světlo na meči je vlastně sečnou zbraní, pak je světelné provedení rukojeti vlastně dost nebezpečnou hračkou. Nabízíme vám pro pobavení několik variant, na které jsme narazili.
Star Wars: The Force Awakens - první trailer je venku

Star Wars: The Force Awakens - první trailer je venku

28. 11. 2014 | Novinky | Vojtěch Karlík

Tak a je to venku! Dlouho očekávaný a slibovaný trailer nového pokračování Hvězdných válek je venku. Podívejte se na náznaky toho, jak bude vypadat asi nejdůležitější filmová premiéra roku 2015.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

7. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Šéf studia Lionsgate prozradil, že nebude jen John Wick 4, ale krátce po něm dorazí i John Wick 5.
Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

6. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji novou režisérku.
Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

5. 8. 2020 | Trailery | Adam Homola

První ukázka na nový dokument April Wright jménem Stuntwomen: The Untold Hollywood Story je tady a s ním i jeho hlavní vypravěčka Michelle Rodriguez. Ta ale není hlavní hvězdou celého projektu. naopak ustupuje do pozadí a do popředí se tak dostávají titulní kaskadérky.
Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

4. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Wonder Woman 3 bude nejspíš posledním dílem s režisérkou prvních dvou dílů série.