Jupiter vychází - recenze asi nejméně očekávaného sci-fi všech dob

6. 2. 2015 - 20:30 | Recenze | Vojtěch Karlík

Jupiter vychází - recenze asi nejméně očekávaného sci-fi všech dob zdroj: tisková zpráva

Bratrům Wachowským, nebo chcete-li raději použít již výraz sourozencům, už asi nic nepomůže. S definitivní platností si dovolujeme tvrdit, že ti dva nadobro zešíleli, že první Matrix byla vlastně jen jedna velká náhoda a jejich nejnovější počin Jupiter vychází je jedno velké bombastické nic.

Jestli ještě někdo věřil, že ohlášený Jupiter vychází bude pro dvojici filmařů velkým návratem mezi komerčně úspěšné tvůrce, šeredně se pletl. Dvojice filmařů se pohroužila ve dvou pokračováních Matrixu a svých dalších dílech do svých niter a rozhodla se promlouvat ke všem o všem. Výsledkem jsou pak poněkud zmatená, poselstvími prolezlá díla, kterým však chybí alespoň solidní příběh. Vše se dohání pompézními efekty.

zdroj: Warner Bros

Technicky vychytaný škvár Speed Racer pak z celé té plejády propadáků vyznívá ještě v jejich prospěch. Vzpomeňte si však na Atlas na mraků a zkuste jej někomu odvyprávět. To je ten film, jak Tom Hanks v běhu století balí Halle Berry a nakonec se (ne)potkají?

No a vidíte, na snímek Saturn vychází zase ti dva peníze dostali. Pokusili se zde vytvořit zbrusu nové vesmírné univerzum, kterému vévodí ukrajinská uklízečka Mila Kunis a Channing Tatum (není to majitel té sítě s oblečením, ale herec). Každou minutu při sledování Jupiteru cítíte, co to má jako říkat a ukazovat, co vlastně Wachowští, chtějí, aby si divák myslel a co cítil. Čím více se na to soustředíte, tím více vás na konci bude bolet hlava. Já z kina odcházel s regulérní migrénou.

Zápletka je naprosto triviální. Její lacinost pak doplňují vizuální efekty a taková jako trochu jiná atmoféra. Myslím, že se používá výraz temná. Zároveň se film snaží oslovit i mladší publikum tím, že zápletka je dost přemýšlivá. "Chceme inteligentní diváky." Jasně, takže herci mezi sebou blekotají naprosté nesmysly, baví se v takovém nepříjemném oparu blížící se degenerace mozku. V osmnácti jsme chodili všichni (z Prahy) na Sedmičku a tam zlití po levném pivu za randálu elektroniky debatovali asi podobně.

Jupiter-Ascending-first-wallpapers-11 zdroj: tisková zpráva

Ale jsou zde lidé, co jim to žerou a budou spiklenecky říkat: " Oni moc dobře vědí, co natočili," a spiklenecky na sebe vždycky mrknou.

Mila Kunis je prosím vás uklízečka a jmenuje se Jupiter. Správnější překlad filmu by tedy měl znít něco jako Jupyterýna přichází. To je první zádrhel, se kterým jsem se nesmířil celou tu dobu v kině. Prostě je to o tom, jak Jupiterýna jde do nemocnice na zákrok s vagínou a z doktorů se vyklubou její vrazi. Objeví se však Tatum (dodatečně vygooglováno, že se zde jmenuje Caine Wise). vypadá jako mix hodného upíra a elfa, který dívku zachrání. Dotyčná je totiž budoucí vládkyní Země, nebo vesmíru. Nebo nějaké galaxie. Proti ní pak stojí vládcové jiných částí vesmíru a chtějí jí zabít. Běhá se, létá se, hodně se také padá. A mluví. Hraje v tom též Sean Bean. To jsem zjistil až na konci, byť mi žena tvrdila, že tam byl celou dobu. Chvílemi jsem usínal a v ději se ztrácel.

Wachowští hodně koukali poslední roky na Dunu (asi) a řekli si, že natočí něco podobného a bude to zase kult.

jupiter_ascending zdroj: tisková zpráva

Nebude. Jupiter vychází je jen hodně špatný scénář mixnutý megalomanstvím dvojice tvůrců, která (snad) naposledy vydyndala z někoho prachy na film.

Lze se na to dívat. Efekty jsou v pohodě a jak to všechno bouchá, sám sebe jsem se ptal, proč tu ženskou nakonec nešel zachránit Riddick. Do tohoto škváru by se hodil víc a trochu by jej odlehčil vtipnými hláškami.

Hodnocení: 40 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.