Jak vycvičit draka 2 - recenze zbrusu nového a vydařeného animovaného filmu

19. 6. 2014 - 7:00 | Recenze | František Fuka

Jak vycvičit draka 2 - recenze zbrusu nového a vydařeného animovaného filmu zdroj: tisková zpráva

Uplynulo pět let, Vikingové si s draky perfektně rozumí, a Škyťák (který se opravdu nechce stát novým náčelníkem) objeví cosi zvláštního, co jednak poodhalí jisté zásadní skutečnosti z dřívějšího jeho života, a jednak ohrozí celou vesnici Blp.

Myslel jsem si původně, že je to spoiler, ale když je to i v traileru, tak OK: Škyťák zjistí, že jeho matka žije a je expertkou na draky! Což přináší menší problém s kontinuitou, neboť matka je velmi útlá (a vždy byla), takže není možné, aby měla tak velké prsní pancíře, ze kterých se dají dělat helmy (viz. první díl).

První díl Jak vycvičit draka se mi před pár lety opravdu hodně líbil a s radostí vám mohu oznámit, že dvojka rozhodně není horší! 

zdroj: Cinemart

Především má výborné postavy, a to nejen co se týče jejich 3D modelů a animace, ale také jejich chování, motivací a tak dále. Je jasné, co koho pohání jakým směrem, a jaká dilemata kdo řeší. Nejen lidé, ale i draci. Nejen hlavní postavy, ale i vedlejší. Například Škyťákova matka (v původním znění Cate Blanchettová) je nám představena jako hodná, milující, ale přitom trochu mešuge, takže z jejího extrémního drako-fetiše jde chvílemi až trochu strach (viz např. Jane Goodallová).

A nebo vedlejší komické figurky Škyťákových kamarádů z vesnice: Měl jsem vyloženě radost sledovat, jak byli mírně updatování co do fyzického vzhledu i co do chování.

Kapitolou samou pro sebe zůstávají draci, kteří jsou patřičně srandovní i patřičně strašidelní, v některých případech obojí (Bezzubka).

jak vycvičit1 zdroj: tisková zpráva

Opravdu dlouho jsem neviděl film s takhle po všech stránkách kvalitně načrtnutými hrdiny (jakýkoliv film, nejen animovaný).

Vizuálním konzultantem byl opět Roger Deakins a některé záběry jsou opět naprosto úchvatná z čistě vizuálního hlediska. Jsou opravdu EPICKÉ a dělaly by čest jakémukoliv Pánovi prstenů nebo třeba filmu podle World of Warcraft. Mistrná kompozice záběrů, práce se světlem, a tak dále. Některé scény jsou tak magické, až mě napadlo, že takhle nějak by to asi vypadalo, kdyby Hayao Miyazaki točil CGI filmy.

A v tom se možná skrývá menší problém: Nejsem si jistý, jestli je Drak 2 vhodný pro malé děti. Jsou v něm řešeny některé docela vážné otázky a dlouhé kusy filmu neobsahují písničky ani veselé dráčky. Kromě toho tvůrci pokračují v duchu jedničky a přinášejí některé překvapivě dramatické zvraty (na hollywoodský rodinný animovaný film). K docela odvážným scénám řadím i tu, ve které se dozvíme, že Tlamoun je gay. Ne že by řekl "jsem gay" nebo předváděl fisting se svým hákem, ale řekne větu, jejíž implikace bude jasná každému s výjimkou těch úplně nejmenších dětí...

jak vycvičit3 zdroj: tisková zpráva

A hudba je opět super, včetně toho, že při letové scéně použitý song od Jónsiho obsahuje (na rozdíl od většiny songů v jiných filmech) jako sekundární téma hlavní instrumentální motiv filmu.

Další menší problém tedy vyplývá z toho, že film obsahuje podobná témata jako první díl a i když místy více tlačí na pilu, není to už takové "překvapení z čistého nebe" jako byla jednička.

Každopádně, jde o nejlepší hollywoodský animovaný film od konce zlaté éry Pixaru. (UPDATE: Oops, pardon, zapomněl jsem na Lego Movie!)

P.S: Dabing neobsahoval nic, co by mi vyloženě vadilo, ale když jsem po dvojím shlédnutí české verze poprvé uslyšel anglické ukázky, tak jsem zalitoval, že v české verzi prostě nebylo tolik humoru a dojetí, jako v originálu.

P.P.S: 3D je povětšinou decentní, ale litoval jsem několika tmavých scén, kdy následkem tmavých černých brýlí a možná taky českých promítaček není na plátně vidět skoro nic, i když by asi být mělo.

Hodnocení: 90 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.