Hlava, ruce, srdce: Nový film Davida Jařaba má premiéru 6. května

25. 1. 2010 - 13:00 | Téma | red

Hlava, ruce, srdce: Nový film Davida Jařaba má premiéru 6. května Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Začátkem května bude mít premiéru snímek Hlava, ruce, srdce, který se odehrává na pozadí první světové války. Podle režiséra a scenáristy Davida Jařaba se v něm objeví i humorné, tajemné a kriminální prvky.

Druhým projektem, jehož scénář před časem podpořila filmová nadace RWE & Barrandov Studio a o jehož realizaci je rozhodnuto, je celovečerní film K moři autorky Petry Soukupové. Ještě letos ho má začít natáčet režisérka Karin Babinská v produkci společnosti Evolution Films.

Na setkání se zástupci nadace v Praze získalo dalších šest autorů příspěvky v celkové výši půl milionu korun. Výbor nadace se rozhodoval mezi 51 pracemi přijatými do druhého kola výběrového řízení roku 2009. V nové kategorii zaměřené na literární přípravu televizní dramatické tvorby zvítězily Karla Kubíková s dílem Dvě Františky a Sabina Bočanová s projektem nazvaným Pohroma. V kategorii Literární příprava celovečerních hraných filmů byla oceněna díla Svědectví Petra Kersche, Estráda praživlů Romana Kozáka, Přítomnost Davida Slámy a Salón Gruber Jiřího Hubače. Loni rozdělila nadace mezi autory přes milion korun.

"Do kategorie televizní tvorby se přihlásila více než třetina žadatelů," řekla předsedkyně správní rady Zuzana Horová. Podle ní se stále hledají producenti k převedení oceněných děl na plátna kin. Například projekt Daniely Fischerové o siamských dvojčatech nazvaný Spolu, jehož realizace je finančně náročná, zaslali Miloši Formanovi, právě ho čte.

Podle předsedy výboru nadace Iva Mathého byly předkládané práce na kvalitativně vyšší úrovni než na počátku její činnosti. "Témata, na která se většina autorů soustřeďuje, se příliš nemění. Dominují mezilidské vztahy a příběhy z druhé světové války, období těsně po ní a následujících třiceti let," uvedl.

Pro skupinu RWE je podpora filmové nadace součástí projektu "energie českého filmu". Letos do podpory filmové tvorby vloží přes 25 milionů korun. "Jako koproducenti uvedeme letos do kin pět novinek. Tři snímky jsou nové - fantasy příběh Jana Svěráka Kuky se vrací, Román pro muže od režiséra Tomáše Bařiny a komedie Ženy v pokušení Jiřího Vejdělka. Odložených premiér z roku 2009 se dočkají časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Katka a Nickyho rodina Mateje Mináče," uvedl ředitel komunikace RWE Transgas Martin Chalupský.

"Na Barrandově vloni vznikaly čtyři české filmy Alois Nebel, Doktor od Jezera hrochů, Kuky se vrací a poslední Děti z Aporveru," uvedla generální ředitelka této společnosti Janka Vozárová. Upozornila na připravovanou koprodukci filmu Davida Ondříčka Ve stínu koně, která by se mohla začít natáčet na jaře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.