Hlava, ruce, srdce: Nový film Davida Jařaba má premiéru 6. května

25. 1. 2010 - 13:00 | Téma | red

Hlava, ruce, srdce: Nový film Davida Jařaba má premiéru 6. května Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Začátkem května bude mít premiéru snímek Hlava, ruce, srdce, který se odehrává na pozadí první světové války. Podle režiséra a scenáristy Davida Jařaba se v něm objeví i humorné, tajemné a kriminální prvky.

Druhým projektem, jehož scénář před časem podpořila filmová nadace RWE & Barrandov Studio a o jehož realizaci je rozhodnuto, je celovečerní film K moři autorky Petry Soukupové. Ještě letos ho má začít natáčet režisérka Karin Babinská v produkci společnosti Evolution Films.

Na setkání se zástupci nadace v Praze získalo dalších šest autorů příspěvky v celkové výši půl milionu korun. Výbor nadace se rozhodoval mezi 51 pracemi přijatými do druhého kola výběrového řízení roku 2009. V nové kategorii zaměřené na literární přípravu televizní dramatické tvorby zvítězily Karla Kubíková s dílem Dvě Františky a Sabina Bočanová s projektem nazvaným Pohroma. V kategorii Literární příprava celovečerních hraných filmů byla oceněna díla Svědectví Petra Kersche, Estráda praživlů Romana Kozáka, Přítomnost Davida Slámy a Salón Gruber Jiřího Hubače. Loni rozdělila nadace mezi autory přes milion korun.

"Do kategorie televizní tvorby se přihlásila více než třetina žadatelů," řekla předsedkyně správní rady Zuzana Horová. Podle ní se stále hledají producenti k převedení oceněných děl na plátna kin. Například projekt Daniely Fischerové o siamských dvojčatech nazvaný Spolu, jehož realizace je finančně náročná, zaslali Miloši Formanovi, právě ho čte.

Podle předsedy výboru nadace Iva Mathého byly předkládané práce na kvalitativně vyšší úrovni než na počátku její činnosti. "Témata, na která se většina autorů soustřeďuje, se příliš nemění. Dominují mezilidské vztahy a příběhy z druhé světové války, období těsně po ní a následujících třiceti let," uvedl.

Pro skupinu RWE je podpora filmové nadace součástí projektu "energie českého filmu". Letos do podpory filmové tvorby vloží přes 25 milionů korun. "Jako koproducenti uvedeme letos do kin pět novinek. Tři snímky jsou nové - fantasy příběh Jana Svěráka Kuky se vrací, Román pro muže od režiséra Tomáše Bařiny a komedie Ženy v pokušení Jiřího Vejdělka. Odložených premiér z roku 2009 se dočkají časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Katka a Nickyho rodina Mateje Mináče," uvedl ředitel komunikace RWE Transgas Martin Chalupský.

"Na Barrandově vloni vznikaly čtyři české filmy Alois Nebel, Doktor od Jezera hrochů, Kuky se vrací a poslední Děti z Aporveru," uvedla generální ředitelka této společnosti Janka Vozárová. Upozornila na připravovanou koprodukci filmu Davida Ondříčka Ve stínu koně, která by se mohla začít natáčet na jaře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.