Film Need for Speed dorazil do kin k dvacetiletému výročí herní série

22. 3. 2014 - 10:00 | Téma | Ladislav Loukota

Film Need for Speed dorazil do kin k dvacetiletému výročí herní série zdroj: tisková zpráva

Snímek Need for Speed, který nedávno dorazil dokin, byl natočen dle již 20 let prověřené kultovní herní série. Z tvůrců nabídl nejen miláčka diváků Aarona Paula (Breaking Bad), ale i režiséra akčního překvapení Act of Var (2012). Oproti jiným konkurentům mezi filmovými adaptacemi her má navíc jednu podstatnou výhodu...

Filmy podle her sebou nesou stigma sotva kdy alespoň průměrné podívané. Na příčině je obvykle ten či onen neodpáratelný rozdíl mezi herním a filmovým médiem – totiž že interaktivní příběh či hratelnost v jednom ještě nezaručuje poutavost v druhém. Jenže právě ze stejného důvodu může Need for Speed alespoň částečně uspět. A paradoxně by k tomu měla nejlepší předpoklady, kdyby vsadila na přímočarou jednoduchost. 

nfs_tema01 zdroj: tisková zpráva

Prověření tvůrci?

Byť filmový Need for Speed láká v upoutávkách především na Aarona Paula či Imogen Poots, překvapivě dobře zní hlavně jeho tvůrci. Za filmem stojí scénárista John Gatins, jenž má za sebou oceňované žánrovky jako Let, Ocelová pěst či Snílek. Tedy snímky, jež sice nezískají Oscara za scénář, ale rozhodně zvládly naservírovat sympatické postavy bojující za sympatické cíle. Režie se pak ujal zručný ranař Scott Waugh, bývalý kaskadér proslavený předloňským akčním překvapením Act of Valor. 

zdroj: YouTube.com

A především u něj naráží hřebíček na hlavičku – někdejší Act of Valor byl sice propagován jako naturalistický film natočený skutečnými vojáky (nápad na snímek ostatně pramení u propagačního videa námořnictva točené Waughem), při pohledu na finální zápletku plnou amerického patriotismu, kvalit správných mužů a zároveň naprosto absurdního plánu teroristů, se však nelze ubránit spíše srovnávání filmu s akčními herními střílečkami Call of Duty, a to do té míry, že film působí dojmem neoficiální adaptace hry. 

need03 zdroj: tisková zpráva

Tím více, že v Act of Valor zároveň Waugh sáhl po různých režijních kurdlinkách ditigálního věku, které ve filmu plní podobnou informační roli jako ve hře, a vyhnuly se třebas i autentickým válečným filmům Černý jestřáb sestřelen.  Je tedy Scott Waugh skutečně tím správným člověkem na podchycení herní atmosféry? Snad ano, klacky pod nohy mu však paradoxně může házet jeho zkušený, scénáristický kolega. 

Hry s rychlostí v krvi

Zlí jazykové po oznámení natáčení filmu na motivy série Need for Speed jedním hlasem vypíchli, že něco podobného je přece poněkud nadbytečné – existuje již známá filmová značka Rychle a zběsile. Právě podobnost mezi oběma však jasně ukazuje, že i filmový Need for Speed ke svému úspěchu potřebuje jediné – dobře natočené honičky…

zdroj: YouTube.com

Herní série si na rozdíl od jiných videoher adaptovaných do filmů (namátkou Prince of Persia, Silent Hill, Mortal Kombat) nehrála na jakkoliv významnou zápletku. První díl, pojmenovaný The Need For Speed dorazil v prosinci roku 1994 a hráče uchvátil především plynulou, na svou dobu graficky opulentní rychlou jízdou ve virtuálních vozech, které se chovaly relativně realisticky a vyluzovaly realistické zvuky. Závodní hry existovaly dávno před rokem 1994 (například Test Drive z roku 1987), až The Need For Speed k nim však přikročil s maximálním důrazem na kvalitu zobrazení. Byl ve správný čas na správném místě. 

Titul zjevně vydělal, protože do dnešního dne vyšlo na dvacet pokračování a na konci tohoto roku značka práskne příslovečné šampaňské. Inovace her přitom kráčela především rozšiřováním možností hráče (např. skrze vylepšování vozu, poprvé v NfS: Underground v roce 2003) a enormním zlepšováním herní grafiky. Posuďte ostatně dva roky starý trailer na jeden z posledních dílů, Most Wanted. 

zdroj: YouTube.com

Příběh? Herní možnosti? Nikoliv, jenom potěšení z rychlého střihu na těšné honičky. Na to vsadila značka Need for Speed podobnou měrou, jako se série Call of Duty obtáčí kolem vojenské tématiky. Brilantně natočené série honiček a drsně se tvářící muži za volanty, to je přesně to, co nám film dává měrou vrchovatou. Příběh však hraje druhé housle a slouží jen jako stafáž automobilovým scénám. 

V tom se ostatně shodují i recenze. Ty tvrdí, že zápletka mezi "vysokooktanovými honičkami" působí dojmem ojetiny, či vody a akce jsou sice sexy, postavy a děj by však potřebovaly "vytunit". Nakonec je ostatně vůbec otázkou, do jaké míry je složitější zápletka u podobného filmu potřebná, a jestli s šestáhovými hrdiny vlastně nepočítáme dopředu – zvláště u jména, v němž jsme se bez nich obešli po dvě dekády.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.