Need for Speed - recenze adrenalinového filmu o rychlých autech

13. 3. 2014 7:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Need for Speed - recenze adrenalinového filmu o rychlých autech

Herní série Need for Speed jsou především rychlá a drahá auta. A také úžasné okruhy umístěné v reálném prostředí. Stejnojmenný film režiséra Scotta Waugha je o rychlých autech, kroutících se silnicích a opravdu parádně nasnímané jízdě. Víc však ve filmu hledat nesmíte.

Až potud je všechno v pořádku. Need for Speed je filmem, který ocení především hráči, kteří chtějí vidět své oblíbené vozy na velkém plátně v situacích, v nichž se tyto auta prostě nikdy neobjeví. Jsou totiž moc drahé. A také nejsou dostupné běžnému smrtelníkovi. Pokud se ve filmu mlčí a jezdí, je to nejlepší podívaná na závody super aut za posledních deset let. Jenže v hraných filmech se nemlčí. Herci musí mluvit. Nebo ještě jinak, herci musí hrát.

Waugh se nerozhodl reálně nasnímat nějaký skutečný závod jako je například Gumball, ale rozhodl se zvolit zjevně pro něj mnohem komplikovanější způsob.

need02

Našel si scénář, herce a dovolil jim mluvit. V ten okamžik se Need for Speed stává průměrnou podívanou, v níž producenti nechali ke krásným autům postavit scénáristickou kulisu z vikslajvantu. Hlavní hrdina Tobey (Aaron Paul) skončí v base,  protože zemře jeho kamarád a on nějak může za jeho smrt. Jenže nemůže.

Ve skutečnosti za to může jeho podrazácký kámoš Dino (Dominic Cooper). Při naprosté jednoduchosti příběhu, jsem nepochopil přesně, za co je hlavní hrdina poslán do vězení. Myslím si, že se to dalo vysvětlit a každý státní zástupce by to pochopil. Jenže to by nemohl posléze vylézt z vězení a nešel se pomstít. A samozřejmě msta znamená dostat Dominika a ještě u toho hodně a riskantně jezdit drahými auty. Tohle udělá každý, kdo seděl nějakou dobu v base, nemám pravdu? Dialogy všech, co podepsali smlouvu a ve snímku hráli, jsou příšerné.

Ještě k tomu všemu jsem měl pocit, že nikdo z nich neumí hrát. Jenže mi to bylo jedno. Seděl jsem a koukal na to, jak se honí v autech, na které mi Cetelem nepůjčí, ani kdybych se rozkrájel. A nutno říci, že zde se filmaři vycajchnovali. Všechny scény působí věrohodně, jsou rychlé a nadupané, ale nejsou ani trochu umělé. Tvůrci prý většinu scén natáčeli v reálném prostředí a především se skutečnými auty. Samozřejmě si v mnoha případech nechali postavit funkční repliky, ale nepoužili v daných scénách trikové digitální záběry. A to se cení.

need03

Jen je škoda, že triky nedokáží odstranit zoufalost hereckých projevů u hlavních protagonistů. Totálního nepochopení se dočká u diváků a především asi u divaček Aaron Paul. Jeho mluvený projev nevzbuzuje výsměch, stud, ale ani soucit. Ten chlap snad ani na plátně nebyl a všechno se mi jen zdálo. Vrtění a zívání však vždycky dokázala utnout nějaká honička. A po pravdě, ty jsou opravdu natočeny luxusně. Čistokrevný průměr? Asi ano, ale u čumendy na rychlá auta to nevadí. Pokud se řadíte mezi fanoušky Need for Speed, klidně si deset procent přidejte jako já.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.