Need for Speed - recenze adrenalinového filmu o rychlých autech

13. 3. 2014 7:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Need for Speed - recenze adrenalinového filmu o rychlých autech zdroj: Archiv

Herní série Need for Speed jsou především rychlá a drahá auta. A také úžasné okruhy umístěné v reálném prostředí. Stejnojmenný film režiséra Scotta Waugha je o rychlých autech, kroutících se silnicích a opravdu parádně nasnímané jízdě. Víc však ve filmu hledat nesmíte.

Až potud je všechno v pořádku. Need for Speed je filmem, který ocení především hráči, kteří chtějí vidět své oblíbené vozy na velkém plátně v situacích, v nichž se tyto auta prostě nikdy neobjeví. Jsou totiž moc drahé. A také nejsou dostupné běžnému smrtelníkovi. Pokud se ve filmu mlčí a jezdí, je to nejlepší podívaná na závody super aut za posledních deset let. Jenže v hraných filmech se nemlčí. Herci musí mluvit. Nebo ještě jinak, herci musí hrát.

Waugh se nerozhodl reálně nasnímat nějaký skutečný závod jako je například Gumball, ale rozhodl se zvolit zjevně pro něj mnohem komplikovanější způsob.

need02 zdroj: Archiv

Našel si scénář, herce a dovolil jim mluvit. V ten okamžik se Need for Speed stává průměrnou podívanou, v níž producenti nechali ke krásným autům postavit scénáristickou kulisu z vikslajvantu. Hlavní hrdina Tobey (Aaron Paul) skončí v base,  protože zemře jeho kamarád a on nějak může za jeho smrt. Jenže nemůže.

Ve skutečnosti za to může jeho podrazácký kámoš Dino (Dominic Cooper). Při naprosté jednoduchosti příběhu, jsem nepochopil přesně, za co je hlavní hrdina poslán do vězení. Myslím si, že se to dalo vysvětlit a každý státní zástupce by to pochopil. Jenže to by nemohl posléze vylézt z vězení a nešel se pomstít. A samozřejmě msta znamená dostat Dominika a ještě u toho hodně a riskantně jezdit drahými auty. Tohle udělá každý, kdo seděl nějakou dobu v base, nemám pravdu? Dialogy všech, co podepsali smlouvu a ve snímku hráli, jsou příšerné.

Ještě k tomu všemu jsem měl pocit, že nikdo z nich neumí hrát. Jenže mi to bylo jedno. Seděl jsem a koukal na to, jak se honí v autech, na které mi Cetelem nepůjčí, ani kdybych se rozkrájel. A nutno říci, že zde se filmaři vycajchnovali. Všechny scény působí věrohodně, jsou rychlé a nadupané, ale nejsou ani trochu umělé. Tvůrci prý většinu scén natáčeli v reálném prostředí a především se skutečnými auty. Samozřejmě si v mnoha případech nechali postavit funkční repliky, ale nepoužili v daných scénách trikové digitální záběry. A to se cení.

need03 zdroj: Archiv

Jen je škoda, že triky nedokáží odstranit zoufalost hereckých projevů u hlavních protagonistů. Totálního nepochopení se dočká u diváků a především asi u divaček Aaron Paul. Jeho mluvený projev nevzbuzuje výsměch, stud, ale ani soucit. Ten chlap snad ani na plátně nebyl a všechno se mi jen zdálo. Vrtění a zívání však vždycky dokázala utnout nějaká honička. A po pravdě, ty jsou opravdu natočeny luxusně. Čistokrevný průměr? Asi ano, ale u čumendy na rychlá auta to nevadí. Pokud se řadíte mezi fanoušky Need for Speed, klidně si deset procent přidejte jako já.

Hodnocení: 50 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

26. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Producent Frank Marhsall stál na pozadí obrovské řady legendárních filmů, a to včetně série Indiana Jones. Aktuálně se chystá pětka a Marshall prozradil hned několik zajímavých novinek.
Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

26. 5. 2020 | Trailery | Adam Homola

Mel Gibson má 64 let, ale pořád se nám snaží dokázat, že do starého železa prostě nepatří. Znovu se o to pokusí i v akční novince Force of Nature.
Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

22. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Novinka Christophera Nolana míří do kin. Navzdory koronaviru, navzdory zavřeným sálům téměř po celém světě…
Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

21. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Nová verze Ligy Spravedlnosti, kterou si sestříhá a nově dokončí sám režisér Zack Snyder, vyjde příští rok na nové streamovací službě HBO Max.