Do kin dorazí Chappie - podívejte se na nejslavnější filmové roboty

6. 3. 2015 - 20:00 | Téma | Ladislav Loukota

Do kin dorazí Chappie - podívejte se na nejslavnější filmové roboty zdroj: tisková zpráva

Po netradiční mimozemské invazi z Distriktu 9 a sci-fi agitky Elysium se režisér Neill Blomkamp vrací s filmem Chappie, jehož zápletka o vojenském robotu s emocemi dává vzpomenout na někdejší Číslo 5. Oproti jeho éře z 80. let však Chappie na diváky dnes funguje notně jinak - jeho technologie je doslova na dosah. Po dekádách předpovědí totiž skuteční plecháči totiž z gusta dohání své filmové kolegy. 

Nejslavnější robotí film: Ztracená planeta
Ačkoliv Robby the Robot z filmu Ztracená planeta (1956) není hlavní postavou, jeho persóna sahá dalece za původní snímek, stal se ostatně ikonou dobové science fiction. Objevil se v celé řadě dalších seriálů včetně Colomba, Adamsovy rodiny, Twilight Zone nebo Ztracených ve vesmíru. Robby nebyl první filmový nebo popkulturní robot, platil však za zdaleka nejviditelnějšího pro danou éru.

 

Robbie_the_Robot_San_Diego_Comic_Con_2006 zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: Rok 1954 seznam příchod prvního programovatelného průmyslového robota s názvem Unimate. Jednalo se v zásadě o robotickou ruku, která zvládala transport odlitků z pásu na montované automobily, brzy ale mělo být lépe.

Unimate zdroj: tisková zpráva

Osmdesátá léta, komedie i horor

Nejslavnější robotí film: Terminátor, Hvězdné války
Z hlediska popkultury byl dalším velkým milníkem přelom 70. a 80. let. Na jednu stranu se objevily dodnes snadno rozeznatelné šasi komediálního dua C3PO a R2-D2, na druhou stranu ztělesnil Terminátor obavy ze zbrojařské robotiky. Oba protipóly byly samozřejmě stále velmi fantaskního charakteru, měly však mnohem věrohodnější obrysy než v dřívějších desetiletích. A nebylo se čemu divit.

terminator zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: 70. a 80. léta přinesla velký boom průmyslové robotiky. Zpočátku stále experimentální stroje jako Freddy II z roku 1973 se rychle dostávaly do běžného provozu. Dekádu na to už KUKA IR 160/60 zvládala bez větší pomoci montovat automobily na průmyslové lince. Vrcholem byl příchod šestinohého a levného robota Genghis, který sice tržně neuspěl, ukázal ale budoucnost mobilních robotů.

KUKA zdroj: tisková zpráva

Nové tisíciletí, rozdíly se stírají

Nejslavnější robotí film: A.I. Umělá inteligence
Jakkoliv lze vypíchnout řadu jiných filmů s roboty, ambiciózní projekt Kubricka/Spielberga A.I. z konce 90. let krásně ukazuje na proměnu filmových robotů - už v nich nejde o ojedinělou atrakci, ať už sluhu či netvora, nýbrž o popis celé společnosti přeplněné roboty a dopady tohoto. Podobně téma uchopují i mnohé pozdější filmy (Já, robot, Ocelová pěst) zaměřené primárně na robotiku. A není se čemu divit, skuteční roboti totiž v současné době nemají daleko k těm filmovým...

AI zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: Ačkoliv se dlouho zdálo, že to nejlepší, co robotika z přelomu milénia umí, je šourající se Asimo a jemu podobné triky, poslední roky ukázaly, že realita je poněkud jinde. Masivní rozvoj dálkově ovládaných nebo plně automatických systémů přinesl levné drony v takové míře, že se debatuje nikoliv o tom jestli, ale kdy se roboti ve válce začnou rozhodovat sami. Kosmonautika je rájem robotů a bude jich v něm ještě více, například stále vyvíjená robotí mula BigDog ukazuje, že pomalost a neobratnost reálných robotů je dávno ta tam.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.