Do kin dorazí Chappie - podívejte se na nejslavnější filmové roboty

6. 3. 2015 - 20:00 | Téma | Ladislav Loukota

Do kin dorazí Chappie - podívejte se na nejslavnější filmové roboty zdroj: tisková zpráva

Po netradiční mimozemské invazi z Distriktu 9 a sci-fi agitky Elysium se režisér Neill Blomkamp vrací s filmem Chappie, jehož zápletka o vojenském robotu s emocemi dává vzpomenout na někdejší Číslo 5. Oproti jeho éře z 80. let však Chappie na diváky dnes funguje notně jinak - jeho technologie je doslova na dosah. Po dekádách předpovědí totiž skuteční plecháči totiž z gusta dohání své filmové kolegy. 

Nejslavnější robotí film: Ztracená planeta
Ačkoliv Robby the Robot z filmu Ztracená planeta (1956) není hlavní postavou, jeho persóna sahá dalece za původní snímek, stal se ostatně ikonou dobové science fiction. Objevil se v celé řadě dalších seriálů včetně Colomba, Adamsovy rodiny, Twilight Zone nebo Ztracených ve vesmíru. Robby nebyl první filmový nebo popkulturní robot, platil však za zdaleka nejviditelnějšího pro danou éru.

 

Robbie_the_Robot_San_Diego_Comic_Con_2006 zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: Rok 1954 seznam příchod prvního programovatelného průmyslového robota s názvem Unimate. Jednalo se v zásadě o robotickou ruku, která zvládala transport odlitků z pásu na montované automobily, brzy ale mělo být lépe.

Unimate zdroj: tisková zpráva

Osmdesátá léta, komedie i horor

Nejslavnější robotí film: Terminátor, Hvězdné války
Z hlediska popkultury byl dalším velkým milníkem přelom 70. a 80. let. Na jednu stranu se objevily dodnes snadno rozeznatelné šasi komediálního dua C3PO a R2-D2, na druhou stranu ztělesnil Terminátor obavy ze zbrojařské robotiky. Oba protipóly byly samozřejmě stále velmi fantaskního charakteru, měly však mnohem věrohodnější obrysy než v dřívějších desetiletích. A nebylo se čemu divit.

terminator zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: 70. a 80. léta přinesla velký boom průmyslové robotiky. Zpočátku stále experimentální stroje jako Freddy II z roku 1973 se rychle dostávaly do běžného provozu. Dekádu na to už KUKA IR 160/60 zvládala bez větší pomoci montovat automobily na průmyslové lince. Vrcholem byl příchod šestinohého a levného robota Genghis, který sice tržně neuspěl, ukázal ale budoucnost mobilních robotů.

KUKA zdroj: tisková zpráva

Nové tisíciletí, rozdíly se stírají

Nejslavnější robotí film: A.I. Umělá inteligence
Jakkoliv lze vypíchnout řadu jiných filmů s roboty, ambiciózní projekt Kubricka/Spielberga A.I. z konce 90. let krásně ukazuje na proměnu filmových robotů - už v nich nejde o ojedinělou atrakci, ať už sluhu či netvora, nýbrž o popis celé společnosti přeplněné roboty a dopady tohoto. Podobně téma uchopují i mnohé pozdější filmy (Já, robot, Ocelová pěst) zaměřené primárně na robotiku. A není se čemu divit, skuteční roboti totiž v současné době nemají daleko k těm filmovým...

AI zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: Ačkoliv se dlouho zdálo, že to nejlepší, co robotika z přelomu milénia umí, je šourající se Asimo a jemu podobné triky, poslední roky ukázaly, že realita je poněkud jinde. Masivní rozvoj dálkově ovládaných nebo plně automatických systémů přinesl levné drony v takové míře, že se debatuje nikoliv o tom jestli, ale kdy se roboti ve válce začnou rozhodovat sami. Kosmonautika je rájem robotů a bude jich v něm ještě více, například stále vyvíjená robotí mula BigDog ukazuje, že pomalost a neobratnost reálných robotů je dávno ta tam.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.