Do kin dorazí Chappie - podívejte se na nejslavnější filmové roboty

6. 3. 2015 - 20:00 | Téma | Ladislav Loukota

Do kin dorazí Chappie - podívejte se na nejslavnější filmové roboty zdroj: tisková zpráva

Po netradiční mimozemské invazi z Distriktu 9 a sci-fi agitky Elysium se režisér Neill Blomkamp vrací s filmem Chappie, jehož zápletka o vojenském robotu s emocemi dává vzpomenout na někdejší Číslo 5. Oproti jeho éře z 80. let však Chappie na diváky dnes funguje notně jinak - jeho technologie je doslova na dosah. Po dekádách předpovědí totiž skuteční plecháči totiž z gusta dohání své filmové kolegy. 

Nejslavnější robotí film: Ztracená planeta
Ačkoliv Robby the Robot z filmu Ztracená planeta (1956) není hlavní postavou, jeho persóna sahá dalece za původní snímek, stal se ostatně ikonou dobové science fiction. Objevil se v celé řadě dalších seriálů včetně Colomba, Adamsovy rodiny, Twilight Zone nebo Ztracených ve vesmíru. Robby nebyl první filmový nebo popkulturní robot, platil však za zdaleka nejviditelnějšího pro danou éru.

 

Robbie_the_Robot_San_Diego_Comic_Con_2006 zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: Rok 1954 seznam příchod prvního programovatelného průmyslového robota s názvem Unimate. Jednalo se v zásadě o robotickou ruku, která zvládala transport odlitků z pásu na montované automobily, brzy ale mělo být lépe.

Unimate zdroj: tisková zpráva

Osmdesátá léta, komedie i horor

Nejslavnější robotí film: Terminátor, Hvězdné války
Z hlediska popkultury byl dalším velkým milníkem přelom 70. a 80. let. Na jednu stranu se objevily dodnes snadno rozeznatelné šasi komediálního dua C3PO a R2-D2, na druhou stranu ztělesnil Terminátor obavy ze zbrojařské robotiky. Oba protipóly byly samozřejmě stále velmi fantaskního charakteru, měly však mnohem věrohodnější obrysy než v dřívějších desetiletích. A nebylo se čemu divit.

terminator zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: 70. a 80. léta přinesla velký boom průmyslové robotiky. Zpočátku stále experimentální stroje jako Freddy II z roku 1973 se rychle dostávaly do běžného provozu. Dekádu na to už KUKA IR 160/60 zvládala bez větší pomoci montovat automobily na průmyslové lince. Vrcholem byl příchod šestinohého a levného robota Genghis, který sice tržně neuspěl, ukázal ale budoucnost mobilních robotů.

KUKA zdroj: tisková zpráva

Nové tisíciletí, rozdíly se stírají

Nejslavnější robotí film: A.I. Umělá inteligence
Jakkoliv lze vypíchnout řadu jiných filmů s roboty, ambiciózní projekt Kubricka/Spielberga A.I. z konce 90. let krásně ukazuje na proměnu filmových robotů - už v nich nejde o ojedinělou atrakci, ať už sluhu či netvora, nýbrž o popis celé společnosti přeplněné roboty a dopady tohoto. Podobně téma uchopují i mnohé pozdější filmy (Já, robot, Ocelová pěst) zaměřené primárně na robotiku. A není se čemu divit, skuteční roboti totiž v současné době nemají daleko k těm filmovým...

AI zdroj: tisková zpráva

Dobová nabídka robotiky: Ačkoliv se dlouho zdálo, že to nejlepší, co robotika z přelomu milénia umí, je šourající se Asimo a jemu podobné triky, poslední roky ukázaly, že realita je poněkud jinde. Masivní rozvoj dálkově ovládaných nebo plně automatických systémů přinesl levné drony v takové míře, že se debatuje nikoliv o tom jestli, ale kdy se roboti ve válce začnou rozhodovat sami. Kosmonautika je rájem robotů a bude jich v něm ještě více, například stále vyvíjená robotí mula BigDog ukazuje, že pomalost a neobratnost reálných robotů je dávno ta tam.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.