Chlapectví - recenze unikátního filmového projektu

18. 8. 2014 22:00 - Recenze | Autor: František Fuka

Chlapectví - recenze unikátního filmového projektu zdroj: Archiv

Osudy jednoho docela obyčejného amerického kluka jménem Mason od 5 do 18 let jeho života. Bydlí se sestrou a mámou (Patricia Arquetteová), občas něco podnikne se svým biologickým otcem (Ethan Hawke), prožije všechno to, co kluci v jeho věku prožívají, a nakonec úspěšně dokončí střední školu a vydává se na vysokou.

Tento film Richard Linklatera je naprosto unikátní (možná v celé historii kinematografie) tím, jak vznikal: Natáčel se totiž opravdu 12 let, od roku 2002 do letoška, takže v jeho průběhu vidíme, jak stále stejní herci průběžně reálně stárnou!

chlapectví_skoky zdroj: Archiv

Takové natáčení s sebou muselo nést mnoho problémů a výzev, a bylo by pro mě strašlivě zajímavé, vidět celovečerní dokument o tom, jak se Chlapectví natáčelo.

Je nutno ocenit, jaké sousto si Linklater (a herci) ukousl, nicméně z hlediska výsledného efektu to bylo sousto do značné míry zbytečné.

Dovolte mi vysvětlit:

Ve filmu se neobjevují titulky, udávající letopočet nebo Masonovo stáří, ale je zřejmé, že čas skáče po značných kusech, zřejmě i po několika letech. Masonův vzhled se totiž často mění skokem a velmi výrazně (viz obrázky výše), takže bych klidně věřil, kdyby mi někdo tvrdil, že Masona v různém věku hrají různí herci...

Chlapectví zdroj: Archiv

Naopak dospělí vypadají pořád víceméně stejně, jen Arquetteová se v průběhu let nafukuje a Hawke vyfukuje (což se obojí dnes snadno udělá pomocí masek a CGI).

To všechno navozuje zajímavou otázku, a totiž: "Měli bychom při hodnocení kvalit filmu brát ohled na to, za jakých okolností a jakými filmařskými postupy film vznikal?" Dle mého názoru buď nikoliv, nebo jen velmi minimálně.

zdroj: Cinemart

A pokud pomineme onen unikátní způsob vzniku, Chlapectví nám nenabídne mnoho zajímavého. S výjimkou jedné-dvou epizod, kdy někdo v jeho okolí trochu zmagoří a začne trochu ohrožovat někoho jiného, jsme svědky jen standardních střípků, které jste pravděpodobně v životě prožili taky (jenom ne s tak hezkými lidmi). Pokud film o něčem je, pak o proměně hlavního hrdiny z emo mladíka ve skorodospělého hipstera (což je znázorněnou změnou jeho účesu a změnou citátů, které používá).

Film je natočen zručně a místy téměř dokumentárně (ale nemůže být pochyb o tom, že dialogy napsal scenárista, nikoliv život). A je místy velmi příjemné / pohodové / lidsky dojemné na něj koukat. Ale je tu ještě jedno velké ALE:

Chlapectví má délku DVĚ A TŘI ČTVRTĚ HODINY.

Což je v případě téměř totální absence zápletky mnohem, mnohem více, než se dá fyzicky vydržet.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: FFFILM

ČLÁNKY O FILMU

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

Fantastická čtyřka se veze na recyklační posedlosti Hollywoodu

31. 8. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Ať už od nejnovější verze superhrdinské Fantastické čtyřky očekáváte černého koně léta či naopak problém nejvyššího kalibru, nelze si v jejím případě znovu nevšimnout značné posedlosti Hollywoodu remakováním vlastní tvorby. Zatímco dříve, jako v případě Zjizvené tváře nebo Věci, byly remaky vytvářeny dekády od své inspirační látky, dnes přicházejí i méně než deset let po ní. Čím to je, že se filmaři zamilovali do předělávek, a bude tomu někdy konec? 
Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

Oscaři pod lupou. Proč vyhrál Birdman?

23. 2. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Nejslavnější filmové ceny roku jsou za námi, podívejte se proto na přehled vítězů včetně pravděpodobného vysvětlení příčin jejich úspěchů. Ačkoliv totiž na poli nejvýznamnějších cen všechny válcoval Birdman, nakonec ho v počtu sošek spolehlivě dohnal rozverný Grandhotel Budapešť. Cenu za zahraniční film si připsala i polská Ida, naopak u animáků byla akademie letos mnohem konzervativnější. 
Nominace na Oscary jsou venku, které filmy nakonec zabodují? Zkoušíme hádat!

Nominace na Oscary jsou venku, které filmy nakonec zabodují? Zkoušíme hádat!

15. 1. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Nominace na Oscary jsou známy, my však nabízíme naše vlastní tipy, který film by to nakonec mohl vyhrát. Bude to Grandhotel Budapešť, nebo půjdoe členové akademie mnohem více směrem k vážnějším filmům? A co herečky? Má šanci životní výkon Julianne Moorové, nebo naopak zaboduje Rosamunde Pike, coby zmizelá žena? Zkuste tipovat s námi.
Přehled filmů, které zabraly podobně jako Chlapectví tvůrcům dlouhé roky

Přehled filmů, které zabraly podobně jako Chlapectví tvůrcům dlouhé roky

17. 8. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Dvanáct let točil režisér Richard Linklater svůj snímek Chlapectví. Unikátní projekt ukazuje v reálném čase postupné dospívání hlavní postavy z dítěte v mladíka – největší předností je tak právě netradiční způsob natáčení. Není to však jediný film, který vznikal déle, než je zdrávo. Většinu filmových maratonců ovšem prováděla spíše smůla než unikátní záměr. Posvítili jsme si na nejzajímavější z nich. 
Srpnové herečky - návrat Megan Fox a debut nejpřekvapivější členky Expendables

Srpnové herečky - návrat Megan Fox a debut nejpřekvapivější členky Expendables

7. 8. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

V srpnu začnou letní trháky notně ztrácet na páře – tím největším budou ostatně dost možná Želvy Ninja. Projevuje se to i na jejich nejzajímavějších představitelkách. Když je totiž nejpůsobivější ženskou tváří srpna debutantka ze třetích Expendables, něco tu nehraje. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

7. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Šéf studia Lionsgate prozradil, že nebude jen John Wick 4, ale krátce po něm dorazí i John Wick 5.
Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

6. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji novou režisérku.
Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

5. 8. 2020 | Trailery | Adam Homola

První ukázka na nový dokument April Wright jménem Stuntwomen: The Untold Hollywood Story je tady a s ním i jeho hlavní vypravěčka Michelle Rodriguez. Ta ale není hlavní hvězdou celého projektu. naopak ustupuje do pozadí a do popředí se tak dostávají titulní kaskadérky.
Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

4. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Wonder Woman 3 bude nejspíš posledním dílem s režisérkou prvních dvou dílů série.