Captain America - Návrat prvního Avengera - recenze komiksového filmu ze světa Avengers

5. 4. 2014 - 17:30 | Recenze | František Fuka

Captain America - Návrat prvního Avengera - recenze komiksového filmu ze světa Avengers zdroj: tisková zpráva

Další dobrodružství Stevea Rogerse / Captaina Americy (Chris Evans) - nebo jak se to správně píše / skloňuje - přímo navazuje na filmy Avengers a Thor 2, tzn. odehrává se ve světě, kde byl zdemolován New York a organizace SHIELD chrání všechny před zlem.

Steve se snaží začleňovat do soudobé společnosti, v čemž mu pomáhá Nataša Romanoffová / Black Widow (Scarlett Johanssonová), která je spolu s Nickem Furym (Samuel L. Jackson) jedinou hlavnější postavou, spojující tento film s předchozími snímky Marvel universa (pak ještě nějaké vedlejší agentky a agenti, které si přesně nepamatuju).

captain1 zdroj: tisková zpráva

Krize nastane ve chvíli, kdy kdosi spáchá atentát na Nicka Furyho a vypadá to, že jde o dobře utajené spiknutí uvnitř SHIELDu, ve kterém je nějak zapletený smooth & sexy důchodce Alexander Pace (Robert Redford) - de facto nadřízený Nicka Furyho. Po stopách tohoto spiknutí se vydávají Kapitán a Romanoffová - Blacková - Widowová, spolu s epizodním černochem (později Falconem).

Tento velmi drahý film překvapivě natočili bratři Anthony a Joe Russoové, kteří dosud především režírovali a produkovali televizní seriály. Jakékoliv obavy v tomto směru jsou ale liché, protože megarozpočet a megahvězdy zvládají bez nejmenších problémů.

Jejich akční scény jsou většinou zcela přijatelné, s občasnými supercool momenty a s občasným ne-úplně-vydařeným CGI (epizodní létající černoch). Především počáteční scény působí příjemně realisticky (tedy "realisticky" v uvozovkách) a "syrově", ale později se vše zvrhne v profesionální standard a CGI orgie, kdy se digitálně hroutí úplně všechno, zbývá 30 sekund do totální destrukce a živí lidé v tom zmatku spíše ruší. Není to špatné, ale není to o mnoho víc, než nepřekvapivý profi standard, na který jsme zvyklí.

zdroj: Archiv

Zásadní problém jsem ale měl s dějem filmu.

Scenáristé se nám snaží předložit příběh, který je prudce aktuální (svoboda vs. potlačování terorismu a tyhle věci) a scény, které by měly mít hloubku přinejmenším jako Nolanův Batman, ne-li větší. Tyto hlubší momenty jsou ale znovu a znovu podkopávány legračními hláškami a dementními zvraty jako z TOHO STARÉHO Batmana ze 60. let (např. "Proboha, ten USB disk má na sobě umělou inteligenci, takže když ho strčíme do libovolného laptopu, jeho autor se dozví, kde jsme!"). Pokročilá umělá inteligence z počátku 70. let patří k tomu uvěřitelnějšímu.

Je mi jasné, že do comicsového filmu (i do těch vážnějších) vtípky a nadsázka patří, ale tentokrát mi to celé moc nesedlo dohromady.

Je ale nutno podotknout, že jsem viděl dabovanou verzi, a i když dabing byl slušný, je docela možné, že v původním znění všechny ty konverzační scény (kterých je ve filmu opravdu hodně) působily víc cool / osudově / méně trapně.

Co se týče herců: Evans do značné míry ztratil půvab "retro vyorané myši" z předchozích dílů a je to prostě jenom nabušený fešák. Redford místy vypadá, že už neví, co se kolem něj děje, a Scarlett není ve filmu tak půvabná, jako na plakátu...

the-avengers-chris-evans-captain-america-image zdroj: tisková zpráva

Musím přiznat, že si na prvního Captaina Americu už moc nepamatuju, takže mi některé odkazy na původní film musely chvíli docházet a některé mi pravděpodobně nedošly vůbec. Pokud byl první Captain váš oblíbený film, pravděpodobně na tom budete lépe. Rozhodně nedoporučuji začínat se sledováním Marvelovských comicsových filmů právě tímto snímkem.

P.S: Český podtitul je IMHO zvolen správně (a byl použit i v jiných zemích), protože onen titulní "Winter Soldier" není ve filmu nijak extra významná postava. Je spíš příslibem toho, co bude v dalších dílech.

P.P.S: Když si v úvodu filmu Steve prohlíží svůj notýsek s "věcmi, které ještě musí dohnat", je tento záběr v různých zemích různý! (Ale nic specificky českého jsem v té naší verzi nepochytil.)

P.P.P.S: Film má nějaké potitulkové scény, ale jedna z nich mi přišla zcela zbytečná a druhou bych naopak potřeboval od někoho vysvětlit.

P.P.P.P.S: A taky se mi moc nelíbí trend, kdy druhý díl má jiného skladatele (Henry Jackman), který zcela ignoruje hudební motivy z jedničky (Alan Silvestri)...

P.P.P.P.P.S: 3D je 99 procent filmu opravdu NAPROSTO nepostřehnutelné. Všiml jsem si ho až při závěrečných titulcích.

P.P.P.P.P.P.S:Tato recenze vznikala crowdsourcingově (díky Spimfurtovi za video)

P.P.P.P.P.P.P.S: Tato recenze má zatím asi nejvíce P.S.

Hodnocení: 70 %

Zdroje: FFFILM

ČLÁNKY O FILMU

Po Avengers 2 čeká marvelovskou sérii zemětřesení

Po Avengers 2 čeká marvelovskou sérii zemětřesení

20. 4. 2015 | Téma | Ladislav Loukota

Když se z jara 2008 v kinech objevil první díl Iron Mana, málokdo skutečně věřil, že se mu podaří nastartovat filmovou ságu, která čtyři roky na to vyvrcholí "týmovou" Avengers. Nyní však o dobře šlapající továrně na filmové komiksy nikdo nepochybuje, dokonce je stále zjevnějším zdrojem inspirace pro konkurenční studia. 
Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

31. 8. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Konec prázdnin nás přivedl na myšlenku podívat se za oceán, jak si stojí nejúspěšnější letošní hity. Nabízíme vám pohled na první desítku, která ukazuje, že americké publikum ze všeho nejvíc přitahují trikové filmy a komiksové adaptace. Do první desítky nepostoupil žádný thriller, či jakékoliv vážnější téma. 
Po Kapitánovi Americe 2 už Marvelovky nikdy nebudou jako dříve

Po Kapitánovi Americe 2 už Marvelovky nikdy nebudou jako dříve

3. 4. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Tvrdit, že komiksové filmy z produkce Marvelu platí za živou vodu dnešního Hollywoodu, by bylo nošením dříví do pralesa. Právě ze "seriálové" povahy marvelovek však možná bude většinu diváků po posledním záběru druhého dílu Kapitán America (v angličtině s podtitulem Winter Soldier, v čerštině s podtitulem Návrat prvního Avengera...) zajímat, co se od pána navlečeného v americké vlajce a Marvelovek dá očekávat v dalších letech – Kapitán America: Návrat prvního Avengera totiž platí za nejvýznamnější díl druhé fáze marveláckých komiksovek. 
Druhý Thor je v kinech. Co čeká diváky marvelovek v budoucnu?

Druhý Thor je v kinech. Co čeká diváky marvelovek v budoucnu?

11. 11. 2013 | Recenze | Ladislav Loukota

Na plátna tento týden přichází další komiksový film z marvelovského světa, Thor: Temný svět. Můžeme od něho čekat návrat sympaticky znesvářené dvojice Thor a Loki, stejně jako zápletku šmrncnutou porcí sci-fi a fantasy. Zároveň opět platí, že se jedná jen o dílek skládačky z mnohem většího světa

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.