Deja Vu
Akční sci-fi od Tonyho Scotta mělo tu smůlu, že jeho natáčení v New Orleans bylo zrovna na svém počátku, když Katrina v létě 2005 udeřila. Celé natáčení tak nejenže bylo odloženo, ale dokonce ve vzduchu visela otázka, zdali se film nepřesune někam jinam. Nakonec však filmaři celé poničení města i zdejší produkci využili ku prospěchu všech. Katrina byla zakomponována do děje jako katastrofa v pozadí zápletky i stavu některých lokací, štáb rovněž místní produkcí přispěl k ekonomicky zoufalé situaci bezprostředně po neštěstí.
zdroj: Archiv
Podivuhodný případ Benjamina Buttona
Podobně tomu bylo i v případě Fincherova fiktivního životopisného filmu muži, který stárnul pozpátku. V ději netvoří Katrina nikterak významnou kličku. Ani při natáčení, které v New Orleans a jeho okolí začalo až rok po hurikánu, se dle slov Finchera devastace nepodepsala nikterak markantně. Konec Buttonova života je však tématicky přímo spjatý s příchodem hurikánu - ostatně spolu s hlavní ženskou postavou Daisy umírá Benjamin právě v době, kdy Katrina udeřila na město.
zdroj: Archiv
Špatnej polda
S čtyřletým odstupem od Katriny už začali filmaři hurikán do příběhů komponovat mnohem úžeji. Halucinogenní kriminálka Špatnej polda od Wenera Herzoga, v níž Nicolas Cage na dlouho dobou naposledy přehrává smysluplně, se totiž odehrávala během a přímo po zasažení města hurikánem. Metafora destrukce a rozkladu města přímo hrála do noty příběhu detektiva, který si to strmě šine přímo do náruče šílenství.
zdroj: Archiv
Divoká stvoření jižních krajin
Druhý snímek, v jehož ději tvoří Katrina nezastupitelnou roli, je pak oscarové dystopické drama Divoká stvoření jižních krajin od Benh Zeitlina. Namísto pohledu na město se soustřeďuje na odloučenou venkovskou komunitu čelící blížící se bouři. Byť je snímek do značné míry opředen fantaskní atmosférou, a hurikán samotný je Katrinou pouze inspirován, patří oscarová Divoká stvoření jižních krajin na vrchol toho, co filmový svět v návaznosti na Katrinu vytvořil.