Plakát k filmu: Divoká stvoření jižních krajin

Divoká stvoření jižních krajin Beasts of the Southern Wild

dokina.cz
7,3

Premiéra 9. 8. 2012
2012, 93 min, od 12 let

Režie:
Benh Zeitlin | celý štáb
Hrají:
Quvenzhané Wallis, Dwight Henry | všichni herci

Příběh šestileté dívky, která žije se svým otcem "na konci světa" v Louisianě. Magický snímek vnímaný jako metafora současné Ameriky získal hlavní cenu na festivalu v Sundance a cenu za nejlepší debut na festivalu v Cannes.

Příběh šestileté dívky, která žije se svým otcem "na konci světa" v Louisianě. Magický snímek vnímaný jako metafora současné Ameriky získal hlavní cenu na festivalu v Sundance a ... celý popis

Trailery Program Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 11 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 60.00 CZK 90.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Divoká stvoření jižních krajin

  • Recenze Divoká stvoření jižních krajin na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Nejdříve smutná zpráva: Tento film není pokračováním Divokých stvoření . :( Jde o fantaskní příběh malé holčičky, která s tatínkem žije na jihu USA, který je po velkých záplavách téměř celý pod vodou a je hrází oddělen od "severu", kde je to civilizovanější, ale "nuzáci z Jihu" tam nesmějí. Slovem fantaskní jsem bravurně vyjádřil skutečnost, že o děj v tomto filmu ani příliš nejde. Děj spočívá v tom, že tatínek občas churaví a občas se přižene bouře a voda stoupne ještě více než obvykle. To je víceméně celý děj. Dokonce bych film ani neoznačoval za "postapokalyptický", protože tomu, co a jak se vlastně stalo, jak vegetuje většina obyvatelstva, nebo jak to vypadá na druhé straně hráze, se vůbec nevěnuje. Celý se odehrává v hlavě malé holčičky a svět kolem ní nám zprostředkovává prostřednictvím jejích očí, její bujné fantazie a její narušené psychiky. Například film Cesta je ve srovnání s Divokými stvořeními jižních krajin akční velkofilm s komplexní zápletkou. Holčička si například představuje obrovská zmutované pra-prasata se čtyřmi kly, která připlula z rozmrzlých ledovců (kde byla zmrzlá od pravěku). Tato prasata se občas proženou kolem holčičky, ale nikdo kromě holčičky je nikdy nevidí, ani se o nich nezmiňuje. Podobných momentů je ve filmu mnoho, a člověk nemusí být bůhvíjaký metakritik, aby pochopil, že ledacos, co vidí na plátně, je podobenství. Kdyby nic jiného, tak samotné scény potopy a devastace byly natáčeny v oblastech, zničených skutečným hurikánem, což vybízí k různým interpretacím, nastavováním zrcadel atd... Film režíroval celovečerní debutant (také složil hudbu, zdatně imitující Philipa Glasse) a do rolí holčičky a jejího otce obsadil neherce. Pokud to není lež, skutečně jde o debutanta, a skutečně měl tak mizivý rozpočet, jak bylo řečeno, je výsledek jeho práce obdivuhodný. Film totiž pomocí velmi omezených prostředků buduje velmi hutnou a velmi snovou atmosféru, a nechybí ani pár bezchybných triků (pra-prasata). Tento film na mě zapůsobil velmi podobně, jako třeba nedávný Faust . Oba filmy jsou vizuálně i řemeslně naprosto profesionální, mají unikátní atmosféru, skvělé herce, a je jasné, že jejich prostřednictvím tvůrce říká nějaké pro něj zásadní poselství, které mu leží na srdci, a říká ho přesně tak, jak ho říct chtěl. To oceňuji. Bohužel pro mě, ani u jednoho z těchto filmů mě obsah tohoto poselství nijak nezaujal a neoslovil více, než jakýkoliv průměrný polosen, které mám každou druhou noc (a to za střízliva), plastičtější a barevnější.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.