O jeho dodnes trvající popularitě však nesvědčí jenom poptávka po dalších dobrodružstvích Clancyho nejslavnějšího hrdiny, tedy nynější premiéra snímku Jack Ryan: V utajení, ale i výčet skutečných světových události, jež Clancy ve své tvorbě předpověděl.
4) Aféry kolem pololegálních vojenských operací
Ať už jde o diplomatické depeše z Wikileaks, raketové útoky vedené z bezpilotních letounů nebo provalení špiclovacího projektu Prism, několik posledních let ukázalo, že (nejen) americké vlády obcházejí vlastní pravidla ohledně odposlechů i vyhlášení války.
Clancy samozřejmě nebyl jediný, kdo se něčeho podobného obával – pointou jeho Jasného nebezpečí je však právě tajná, nelegální americká operace vedená na rozkaz prezidenta proti drogovým kartelům v Kolumbii, které se Jack Ryan dostane na kobylku a v závěru příběhu ji vynese na veřejnost. Z dnešního pohledu se vlastně dá říct, že na konci snímku se Ryan tak trochu promění v dobového Snowdena...
Rusko-gruzínská válka z roku 2008
První díl akční videohry Ghost Recon z Clancyho produkce vyšel v roce 2001 a popisoval futuristickou válku mezi Gruzií a Ruskem zasazenou do roku 2008 – tedy do stejného roku, kdy nakonec skutečně zahořel krátký konflikt mezi oběma státy.
Nebyla to ostatně jediná věrná předpověď co do detailnosti událostí. Ve své knize Rudá bouře Clancy popisoval fiktivní 3. světovou válku mezi západním a východním blokem. Oproti tehdejším armádním projekcím Clancy předpověděl řadu drobností – například výrazně větší spotřebu munice, zranitelnost bitevních vrtulníků, neviditelné letouny nebo využití zastaralých zbraní v moderních konfliktech (např. bitevní lodě).
2) Úkryt Usámy bin Ládina
Až do likvidace Usámy bin Ládina v roce 2010 se většina komentátorů domnívala, že se americký cíl č. 1 ukrývá někde v horách mezi Afganistánem a Pakistánem. Leckoho tak překvapilo odhalení, že se po většinu doby "schovával" v luxusní vile na předměstí pakistánckého Abbottábádu, města o polovinu početnějším než je Praha.
Podobně však nezněl jenom honec honby za vůdce Al-Kajdy, ale rovněž první Clancyho román Živý nebo mrtvý po sedmileté tvůrčí pauze, jež v roce 2010 vyšel jenom několik měsíců před skutečnou misí proti bin Ladinovi. V knize dojde na dopadení "Emíra", de facto clancyovské verze Usámy, a opět "ukrývajícího se" nikoliv v afganských horách, nýbrž přímo v Las Vegas. Významným rozdílem obou scénářů je však skutečnost, že Emír skončí živý před soudem.
1) Útoky z 11. září
Zřejmě nejmrazivější Clancyho proroctví se datuje do ryanovky Čestný dluh z roku 1994. Kniha se zabývá fiktivní krátkou válkou mezi Japonskem a USA, v níž mimo jiné zahyne i syn jistého japonského pilota dopravního letadla. Byť zápletka finišuje uzavřením příměří mezi oběma státy, na samotném konci se onen pilot pomstí Spojeným státům nalétnutím do budovy Capitolu. Při útoku zahyne skoro celá americká vláda – a nakonec se tak Ryan, toho času už vysoce postavená postava, stane náhradním prezidentem…
Clancy, který zemřel loni 1. října v 66 letech, se dočkal natočení čtyři filmových "ryanovek" - slavného Honu na ponorku, méně slavných leč přesto solidních dvou dílů Vysoká hra patriotů a Jasného nebezpečí. Doposud nikdy se však žádná ze sérií nerozjela do tak opulentních zápletek a prezidentování jako v případě knih. Vzhledem k trvalému kořínku literárního Jacka Ryana nezbývá než doufat, že se jeho nejnovější filmové inkarnaci konečně povede rozjet delší než jepičí život.