10 oscarových kandidátů, kteří brzy zamíří do českých kin

7. 12. 2018 - 15:19 | Téma | Václav Rybář

10 oscarových kandidátů, kteří brzy zamíří do českých kin zdroj: tisková zpráva

Vyhlášení nominací na Zlaté glóby oficiálně odstartovalo oscarovou sezónu. Na co se můžeme těšit?

V nominacích na Zlaté glóby se samozřejmě objevilo i hodně filmů, které už premiéru měly – nejvíc asi září Zrodila se hvězda, která přihrála kromě hudebních nominací i šanci pro Lady Gaga a Bradleyho Coopera v hlavní roli i v roli režiséra. Bojovat bude i Rami Malek v Bohemian Rhapsody a řadu nominací si vysloužil snímek Black kKklansman od Spikea Lee.

Ale pak tu hlavně máme klasické uchazeče z tzv. oscarové sezóny – životopisy a jiné zasloužilé snímky z dramatických žánrů, jež mívají v USA premiéry na sklonku roku, často jen v několika desítkách kinosálů, a do evropských, potažmo českých kin se dostávají až v lednu či v únoru. O některých z nich jsme slyšeli pochvalné zprávy už z festivalů, jiné se objevují právě v nominacích nebo žebříčcích okresních novinářských obcí (velká americká města často vyhlašují své vlastní top teny).

Pojďme si tedy letošní sklizeň ve zkratce představit, ať víte, komu máte na začátku ledna při předávání Zlatých glóbů fandit, nebo na co se případně těšit do kina.

Vice

vice_ zdroj: tisková zpráva

Celkem šest nominací posbíral životopisný snímek Vice, v němž se představí k nepoznání šedivý, plešatý a obtloustlý Christian Bale jako Dick Cheney. Podíváme se tedy do doby vládnutí George W. Bushe, a protože režíruje Adam McKay, člověk zodpovědný za poměrně svéráznou, ale velmi povedenou etudu o finanční krizi jménem Sázka na nejistotu, těšíme se na netradiční uchopení téhle na papíře spíše suchopárné látky. Stejně jako minule přilákal McKay špičkové obsazení a první ohlasy dávají tušit, že tenhle snímek není na Glóbech v kategorii „nejlepší muzikál či komedie“ tak úplně náhodou, ačkoliv ten smích bude asi často trochu hořký.

Green Book

greenbook_ zdroj: tisková zpráva

Jazzový pianista (Mahershala Ali) se vydává v 60. letech na turné do jižních států a pro jistotu si sebou bere vyhazovače z italské čtvrti (Viggo Mortensen), aby mu dělal bodyguarda. Mezi oběma muži na tomhle roadtripu postupně dochází k pochopení i respektu. Green Book je miláčkem festivalových okruhů a jde hlavně do boje o herecké Oscary, protože Ali i Mortensen v příběhu o rasistické Americe let dávno minulých vyloženě září. Snímek volně vychází z nechvalně proslulé Zelené knížky, která byla průvodce černochů na cestách a byly v ní zapsány hotely, restaurace a další podniky vhodné pro cestovatele tmavé pleti. Můžete třikrát hádat, jak moc se jí oba protagonisté příběhu ve filmu řídí a co to má pro ně za důsledky.

The Favourite

thefavourite zdroj: tisková zpráva

Navzdory názvu se o tomhle filmu zatím moc nemluvilo. Černá komedie z prostředí královského dvora vypráví o zákulisních pletichách a snaze uchvátit moc nebo alespoň dobré postavení. Královna Anna udržuje tajný vztah s jednou ze svých poddaných, Sarah, která skrz tajemníky v podstatě vládne zemi. Ve chvíli, kdy na dvůr dorazí její mladší sestra Abigail, začne opravdový boj o vliv nad křehkou královnou. Sestrovražedné intriky ženou děj kupředu, přičemž Rachel Weisz a Emma Stone plně těží z břitkého scénáře. Tohle zjevně nebude film pro každého, ale množství nominací a zářezů v nejrůznějších žebříčcích naznačují, že nás čeká minimálně neokoukaný pohled na éru Anny Stuartovny.

If Beale Street Could Talk

ifbealestreet zdroj: tisková zpráva

Adaptace úspěšné knihy ze 70. let v režii Barryho Jenkinse (Moonlight) měla festivalovou slávu snad předplacenou. Další silný příběh, tentokrát z Harlemu, sleduje ženu (Regina Kinga) snažící se očistit jméno svého neprávem obviněného manžela a dostat ho na svobodu dřív, než se jim narodí dítě. Snímek zatím sbírá samou chválu, zejména za herecké výkony a režii. Na svůj žebříček nejlepších filmů roku už ho dalo několik novinářských obcí, a tak není nominace na Zlaté glóby žádným překvapením. Druhý Moonlight se asi nekoná, ale povinná četba to bude i tentokrát.

Roma

roma_film zdroj: tisková zpráva

O novince Alfonso Cuaróna už jsme psali v souvislosti s chystanými tituly od Netflixu. Právě tam má tenhle mexický snímek premiéru už za týden. A bude možné ho vidět i ve vybraných (pražských) kinech s českými titulky. V oscarové sezóně bude bodovat asi jen v kategorii nejlepšího cizojazyčného filmu, ale recenze má fantastické a třeba na Glóbech je Cuarón nominován i v kategorii nejlepší režie. Roma je jeho srdcovým projektem – návrat do vlasti a do dětství prostřednictvím melancholické epopeje, která se obejde takřka beze slov. Jsme na tuhle cestu do Cuarónovy duše hodně zvědaví.

Boy Erased

boyerased zdroj: tisková zpráva

Další velmi nervózně očekávaná knižní adaptace měla v USA premiéru už v listopadu, ale diváky nachytá až v oscarové sezóně, jakmile začne sbírat jednu nominaci za druhou. Téma násilné reedukace mladých gayů jsme tu měli už v Převýchově Cameron Postové, kde zářila Chloe Grace Moretz. Teď tedy podruhé, v klučičí podobě a režii Joela Edgertona. O filmu se hodně mluví, a ačkoliv nepatří k papírovým favoritům, mohl by ještě vystrčit růžky na Oscarech. Nikdy neříkej nikdy. Do českých kin se film chystá v březnu příštího roku.

Can You Ever Forgive Me?

canyoueverforgiveme zdroj: tisková zpráva

Když máte autorský blok, tak vám většinou nic nepomůže. Ani spousta chlastu a sebelítosti. Spisovatelka Lee Israel se ale rozhodla krizi řešit svérázně. Začala falšovat dopisy od již bezpečně mrtvých autorů a klasiků. Zní to jako zápletka ke komedii, tím spíš, že v hlavní roli se objevuje Melissa McCarthy, ale nenechte se mýlit, tenhle příběh je černý jako mikulášské uhlí od čerta. Což ovšem neznamená, že byste se o něj neměli zajímat, protože Melissa tu ukazuje nové stránky svého hereckého rejstříku a odhaluje mimořádně pohnutý příběh politováníhodné autorky.

The Old Man and the Gun

oldmanandthegun zdroj: tisková zpráva

Robert Redford ve své poslední filmové roli? Jestli to dvaaosmdesátiletému lišákovi věříte, to necháme na vás. Stěží si ale představit stylovější koncovku, protože Redford ztvárnil stárnoucího kriminálníka, který celý život strávil buď na útěku nebo za mřížemi. A jako šarmantní stařík přepadává i s osmi křížky na krku banky, v nichž mu úřednice odzbrojené jeho pronikavýma očima znovu a znovu vydávají tašky plné bankovek. Na motivy skutečných událostí tuhle netradiční kriminálku natočil režisér podobně netradičního Přízraku (Ghost Story). Ten u nás do kin nešel. Doufejme, že Redfordovu derniéru podobný osud nestihne. Chtělo by to vyhrát nějakou tu sošku, pak by se distributoři jistě ustrnuli.

Welcome to Marwen

welcometomarwen zdroj: tisková zpráva

Trikový génius Robert Zemeckis na motivy skutečných událostí natočil drama o Marku Hogancampovi, který se s brutálním napadením vypořádává tak, že staví na dvorku extrémně věrný model vesničky z druhé světové války. Marwen, tak se vesnička jmenuje, ovšem začne žít svým vlastním životem. Ten je ale samozřejmě klíčem k tomu, aby Mark znovu začal žít ten svůj. Ukázky vypadají úchvatně a kombinují to, co umí Zemeckis nejlépe – špičkové triky a silný příběh. Steve Carrell je sázka na jistotu, jako životem zlomený umělec nebo hrdinný Ken z druhé světové. Nic podobného příští rok v kinech neuvidíte, to vám můžeme slíbit.

The Front Runner

thefrontrunner zdroj: tisková zpráva

A nakonec další favorit (viz název), který ovšem zaostává za očekáváním. Hugh Jackman jako Gary Hart v režii Jasona Reitmana (Lítám v tom) vrací publikum třicet let zpátky doprostřed volební kampaně roku 1988, kdy byl demokratický kandidát Gary Hart ukřižován bulvárním tiskem a vztah politiků a novinářů se tím navždy změnil. Citováním dobových palcových titulků jsme ale odhalili jen část velkého příběhu, takže pokud vás tahle éra zajímá víc než Baleův Dick Cheney, možná si na Front Runnera posvítíte, až dorazí na jaře do tuzemských kinosálů.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.