Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit
2014, 105 min, od 15 let
premiéra: 30. ledna 2014
dokina.cz 6.2 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Jack Ryan právem patří do elitní ligy tajných agentů, kteří mají v náplni práce zachraňovat svět, i když není takový lamač srdcí jako James Bond, ani tak drsný jako Jason Bourne. Na filmovém plátně se objevil už čtyřikrát (Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Nejhorší obavy), ale režisér Kenneth Branagh se ho rozhodl vrátit na startovní čáru a dát mu tvář Chrise Pinea, muže, který už úspěšně omladil jiného slavného hrdinu – kapitána Kirka ze Star Treku.

Vzhledem k nízkému věku toho má Jack Ryan za sebou poměrně dost – těžké zranění z války v Afghánistánu, které ho málem doživotně zmrzačilo, náročnou rekonvalescenci, doktorát z ekonomie a práci ekonomického analytika v CIA, kterou před svým okolím a dokonce i před vlastní ženou (Keira Knightley) úspěšně tají. Když zachytí nestandardní operaci provedenou ruským finančním gigantem, pošle ho jeho řídící důstojník (Kevin Costner) do Moskvy, aby na místě zjistil, co se děje. Jack se hned po příletu musí proměnit z finančního úředníka v akčního hrdinu se vším všudy, protože jeho přítomnost v ruské metropoli není vítaná a jeho původně přátelský průvodce mu to dá dost jasně najevo tím, že se ho pokusí zlikvidovat. První kolo Jack přežije a postoupí do druhého – k setkání s oligarchou Viktorem Čerevinem (Kenneth Branagh), který osnuje plán, jenž může zásadně otřást světovou stabilitou. Zdánlivě má k dispozici všechny trumfy, včetně Jackovy ženy, která se impulzivně rozhodla manžela na moskevské služebce překvapit. Pokud má Jack Ryan zachránit svět i svou Kathy, bude se muset z roztřeseného zelenáče proměnit v chladnokrevný stroj, který se nebude bát myslet a střílet najednou.

Podle režiséra Kennetha Branagha bylo velkou výhodou, že se studio Paramount nerozhodlo adaptovat některou z novel Toma Clancyho, v nichž postava Jacka Ryana vystupuje, ale z dostupných informací o hlavním hrdinovi zrekonstruovat klíčovou část jeho životního příběhu. „Díky tomu se nám podařilo stvořit hrdinu, který má sice brilantní mozek, ale jinak je zcela normální. O to výjimečnější jsou pak jeho skutky,“ říká režisér.

celý popis

TRAILERY

ČLÁNKY O FILMU

Top 10 + 1 filmů, které bavily v prvním čtvrtletí v USA

Top 10 + 1 filmů, které bavily v prvním čtvrtletí v USA

24. 3. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

První kvartál letošního roku máme za sebou. Pokud se podíváme na přehled nejúspěšnějších filmů, pak se ukazuje, že se vlastně neukazuje vůbec nic nového. K žádném překvapení nedošlo a filmové trháky, o nichž jsme dopředu tušili, že jimi mají být, se vydrápaly do čela žebříčků. Naopak je asi dost filmů, od nichž producenti rozhodně čekali mnohem víc.
11. září i rusko-gruzínská válka: Čtyři přesné předpovědi Toma Clancyho

11. září i rusko-gruzínská válka: Čtyři přesné předpovědi Toma Clancyho

31. 1. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Americký autor Tom Clancy platil za zřejmě nejlepšího spisovatele válečně-spekulativní tvorby. Jeho knihy se zabývaly uzavřenými scénáři, i dlouhotrvajícími sériemi – například tou o operativci Jacku Ryanovi.
Jmenuji se Ryan, Jack Ryan

Jmenuji se Ryan, Jack Ryan

29. 1. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Podobně jako agent Jejího veličenstva stál Jack Ryan neohroženě proti komunistickému nebezpečí. Srdnatě sloužil vládě Spojených států pod CIA nejen proti padouchům z východu, ale neváhal bojovat i proti vnitřnímu nepříteli. Oproti Jamesi Bondovi byl navíc vzdělaným a inteligentním mužem, který mnohem více sázel na analytiku, než na akci. A v knihách Toma Clancyho se stal dokonce prezidentem USA. Do kin v lednu dorazí zbrusu nový příběh nejslavnějšího amerického agenta pod názvem Jack Ryan: V utajení.
Lednové herečky: Keira Knightley i česká vysokoškolačka

Lednové herečky: Keira Knightley i česká vysokoškolačka

9. 1. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

První měsíc nového roku značí návrat palby filmů, mnohdy i s oscarovými ambicemi. V bohatém přehledu nej hereček na leden si tak připomeneme jak několik známých ksichtíků, tak i množinu čerstvé krve (a mlíka). Pro změnu však začneme jednou nedoceněno dámou…

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY