Nejnovější film Davida Finchera (podle stejnojmenné knihy) pracuje s konceptem "nespolehlivého vypravěče", což znamená, že od počátku filmu vidíme, co prožívá Nick těsně po zmizení, a je to prokládáno deníkovými zápisky Amy. A záhy je nám jasné, že nemůže být storpocentní pravda oboje najednou. Kdo z nich lže a proč? Kde je vlastně Amy, respektive její tělo?
Zmizelá má skvěle definované a zahrané nejednoznačné postavy. Nick byl sice ze svého manželství poněkud otráven, ale opravdu by byl schopen svou ženu zabít? Amy byla poněkud otrávena z toho, že musela opustit sofistikovaný New York a odstěhovat se s manželem do vidlákova, ale je opravdu taková mrcha, aby proti němu něco složitého tajně chystala? Nickova sestra Margo (Carrie Coonová) je snad jediný člověk na planetě, který Nickovi bezvýhradně věří, ale i její důvěra dostane povážlivé trhliny, když zjistí, že jí Nick lže ohledně jistých důležitých faktů.
Vedlejšími postavami pak jsou především dva policejní detektivové a advokát, kterého si Nick posléze najme (Tyler Perry). Plus pár dalších vedlejších (Amyini rodiče).
A mezi nimi vznikne složitá a fascinující pavučina lží, přetvářek a snahy o vzájemné trumfnutí, která trvá skoro dvě a půl hodiny.
Ano, dvě a půl hodiny. Přibližně v polovině filmu dojde k jistým odhalením, která zásadně změní náš pohled na věc, a náhle začíná cosi, co je napínavé o dost jiným způsobem, než předtím, ale pořád to napínavé je. Nebudu zde spoilerovat (pokud se nemůžete dočkat, spoilery jsou na konci článku), ale není úplně snadno definovatelné, co za žánr vlastně tento film je.
Z traileru a propagačních materiálů je jasné, že jde o thriller, což je pravda. Současně jde ale také o zdařilou souperčernou komedii o mezilidských vztazích a jejich rozkladu, a o tom, jak ráda se dnešní média (a veřejnost) nimrají v rozpadajících se životech jiných lidí. Smál jsem se podstatně častěji, než jsem čekal - podobným způsobem, jako jsem se smál u Války Roseových nebo Amerického Psycha.
Zmizelá má velice chytrý scénář (od samotné autorky knihy!), který si dává velký pozor, aby všechny bizarní zvraty a podvody vysvětlil způsobem, který vypadá poměrně realisticky, a aby nikdo z hlavních protagonistů nebyl svým chováním za idiota. Bylo pro mě vyloženě labužnické sledovat třeba to, jak se Nick dopouští drobných prohřešků (nějakou drobnost zatají, před kamerami se nevhodně usměje), které se postupně nabalují a vedou k tomu, že ho začne mít celá země za zrůdu.
Jde o jeden z nejkomornějších Fincherových filmů a nekoná se tedy žádné prolétávání kamery skrz klíčovou dírku a konvici). Přesto jde ale po řemeslné a technické stránce o naprosto špičku. Za vypíchnutí stojí především kamera (kdy třeba scéna z opuštěného obchoďáku s bezdomovci je působivější než v lecjakém hororu) a totálně bizarní hypnotická hudba (obsahující například zvuky starého modemu) od dua Reznor / Ross.
zdroj: Archiv
Zmizelá není film, který bych označil za revoluci v jakémkoliv smyslu. Je ale po všech stránkách tak solidně natočený a funguje tak dobře a přehledně (vzhledem ke své superkomplikované zápletce), že mi nezbývá, než ho obdivovat.
Hodnocení: 90 %
SPOILERY - SPOILERY - SPOILERY
Po mnoha a mnoha složitých zvratech (např. "Nick má mladičkou milenku") se přibližně v polovině filmu dozvíme to nejzásadnější:
Amy ve skutečnosti žije, od Nicka utekla a velmi sofistikovaně všechno narafičila tak, aby byl popraven za její vraždu, čímž se mu pomstí za to, jak jí zničil život. Nick zjistí pravdu, zajistí si kvalitního právníka, ale pořád nemá pro svou verzi žádné důkazy.
Amy si mezitím užívá svou novou identitu v jiném státě, ale je shodou okolností okradena o všechny peníze, takže jí nezbývá, než se obrátit na svou bývalou lásku, Neila Patricka Harrise (no homo), kterému napovídá, že utekla od Nicka, který jí vyhrožoval smrtí.
Následně Amy Harrise velmi brutálně zavraždí, vrátí se zakrvavená k Nickovi a vysvětlí policii, že ji unesl Harris, každý den ji sodomizoval, ale jí se podařilo utéct.
V závěru tedy nastane ironická situace, kdy Amy i Nick mají toho druhého za špínu, podvodníka, případně vraha, ale pro oba je nejvýhodnější tvářit se před celým světem jako šťastní milující manželé a udělat si děťátko. Prostě americký sen.