Whiplash natočil ani ne třicetiletý debutant a čeká se, zda nevyhraje Oscara

18. 1. 2015 21:30 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Whiplash natočil ani ne třicetiletý debutant a čeká se, zda nevyhraje Oscara zdroj: Archiv

Na Oscara nominovaný snímek Whiplash vypráví příběh devatenáctiletého jazzového bubeníka Andrewa (Miles Teller), který se dostal na vytouženou hudební konzervatoř. Hnán vyhořelostí vlastního otce si od zdejšího učení slibuje velké věci – pak je však konfrontován s persónou zdejšího učitele Fletchera (vynikající J. K. Simmons), jehož vysoké požadavky hraničí se šikanou a terorem. 

Jádrem filmu, nikoliv nepodobně jako před pár lety v případě Černé labutě, je pak snaha uspět ve vysoké lize navzdory okolnostem. 

Oproti tematicky podobné Černé labuti má ovšem Whiplash výhodu ve ztělesnění nepřízně osudu právě v roli J. K. Simmonse. Rozličné recenze na film, které se objevily po loňské premiéře na filmovém festivalu v Torontě, vyzvedávají právě jeho fenomenální výkon. "Nejsem si jistý, jestli mě někdy v životě někdo vyděsil tak moc jako J. K. Simmons," tvrdila tehdy recenze serveru Cinemablend. I ta snímek přirovnala k Černé labuti, zároveň však za spojení s Ocelovou vestou - důvodem netradiční interpretace je nápadná podobnost mezi Simmovovým učitelem hudby a obdobně strašidelným, dodnes kultovním mariňáckým výcvikovým důstojníkem v Kubrikově válečném dramatu…

Whiplash zdroj: Archiv

Už na festivalu v Torontu zaujal Whiplash svými kvalitami místní porotu, zdejší věhlas měl však být jen předzvěstí věcí příštích. Ne nadarmo film do distribuce vyrazil koncem roku (respektive 10. října v USA, 22. ledna u nás), právě poslední kvartál roku je obdobím nejčastějšího uvádění očekávaných oscarových kandidátů. Ruku v ruce s tím jsou jak vyšší příběhové a filmové kvality, tak i náročnější divácká látka – českou distribucí ještě zahuštěna nepřeloženým původním názvem.

Nečekaná inspirace debutanta

Whiplash však nepřekvapí jenom pohledem na zuřícího J. K. Simmonse, ale i personou jeho režiséra. Není zvykem, aby tíživá dramata podobného charakteru přicházela od mladých debutantů, od ledna tohoto roku teprve třicetiletý režisér filmu Damien Chazelle však pravidlo úspěšně boří. Svůj první, studentský krátký film Guy and Madeline on a Park Bech napsal a natočil teprve před pěti lety, od té doby si prošel pomocnou režií či spoluautorstvím na scénáři průměrných filmů. K Whiplash si krom své první samostatné celovečerní režie i sám sepsal scénář.

Whiplash zdroj: Archiv

Není proto divu, že zápletka je do značné míry inspirována jeho vlastním zážitkem ze střední školy, kde byl členem „velmi soutěživé“ jazzové kapely. Značná část filmu vychází právě z jeho let v jejích řadách, taktéž postava J. K. Simmonse je inspirovaná hlavním vedoucím formace – byť Chazelle zároveň diplomaticky dodává, že byl inspirační zdroj pro filmové účely notně přetažen za hranu snesitelnosti.

Přesto jeho debut neplatí za natolik překvapivý hit. Chazelle totiž sklidil úspěch s ideou na Whiplash už v roce 2012, kdy se 85 stran dlouhý scénář umístil na seznamu nejlepších amerických scénářů, které nebyly přetaveny do filmové podoby. Rok na to Chazelle scénář zrealizoval v osmnáctiminutový krátký film, díky jehož promítání na festivalu v Sundance nakonec získal zájem investorů i herců pro celovečerní verzi. Ta zřejmě bude nejenom jeho průlomem do vysoké ligy ve stylu hrdiny Whiplash, ale i průlomem J. K. Simmonse. Ten totiž vzdor zaslouženým letům na svou zlatou sošku stále čeká, o jeho nominaci na Oscary však momentálně pochybuje málokdo.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

26. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Producent Frank Marhsall stál na pozadí obrovské řady legendárních filmů, a to včetně série Indiana Jones. Aktuálně se chystá pětka a Marshall prozradil hned několik zajímavých novinek.
Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

26. 5. 2020 | Trailery | Adam Homola

Mel Gibson má 64 let, ale pořád se nám snaží dokázat, že do starého železa prostě nepatří. Znovu se o to pokusí i v akční novince Force of Nature.
Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

22. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Novinka Christophera Nolana míří do kin. Navzdory koronaviru, navzdory zavřeným sálům téměř po celém světě…
Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

21. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Nová verze Ligy Spravedlnosti, kterou si sestříhá a nově dokončí sám režisér Zack Snyder, vyjde příští rok na nové streamovací službě HBO Max.