Whiplash natočil ani ne třicetiletý debutant a čeká se, zda nevyhraje Oscara

18. 1. 2015 - 21:30 | Téma | Ladislav Loukota

Whiplash natočil ani ne třicetiletý debutant a čeká se, zda nevyhraje Oscara zdroj: tisková zpráva

Na Oscara nominovaný snímek Whiplash vypráví příběh devatenáctiletého jazzového bubeníka Andrewa (Miles Teller), který se dostal na vytouženou hudební konzervatoř. Hnán vyhořelostí vlastního otce si od zdejšího učení slibuje velké věci – pak je však konfrontován s persónou zdejšího učitele Fletchera (vynikající J. K. Simmons), jehož vysoké požadavky hraničí se šikanou a terorem. 

Jádrem filmu, nikoliv nepodobně jako před pár lety v případě Černé labutě, je pak snaha uspět ve vysoké lize navzdory okolnostem. 

Oproti tematicky podobné Černé labuti má ovšem Whiplash výhodu ve ztělesnění nepřízně osudu právě v roli J. K. Simmonse. Rozličné recenze na film, které se objevily po loňské premiéře na filmovém festivalu v Torontě, vyzvedávají právě jeho fenomenální výkon. "Nejsem si jistý, jestli mě někdy v životě někdo vyděsil tak moc jako J. K. Simmons," tvrdila tehdy recenze serveru Cinemablend. I ta snímek přirovnala k Černé labuti, zároveň však za spojení s Ocelovou vestou - důvodem netradiční interpretace je nápadná podobnost mezi Simmovovým učitelem hudby a obdobně strašidelným, dodnes kultovním mariňáckým výcvikovým důstojníkem v Kubrikově válečném dramatu…

Whiplash zdroj: tisková zpráva

Už na festivalu v Torontu zaujal Whiplash svými kvalitami místní porotu, zdejší věhlas měl však být jen předzvěstí věcí příštích. Ne nadarmo film do distribuce vyrazil koncem roku (respektive 10. října v USA, 22. ledna u nás), právě poslední kvartál roku je obdobím nejčastějšího uvádění očekávaných oscarových kandidátů. Ruku v ruce s tím jsou jak vyšší příběhové a filmové kvality, tak i náročnější divácká látka – českou distribucí ještě zahuštěna nepřeloženým původním názvem.

Nečekaná inspirace debutanta

Whiplash však nepřekvapí jenom pohledem na zuřícího J. K. Simmonse, ale i personou jeho režiséra. Není zvykem, aby tíživá dramata podobného charakteru přicházela od mladých debutantů, od ledna tohoto roku teprve třicetiletý režisér filmu Damien Chazelle však pravidlo úspěšně boří. Svůj první, studentský krátký film Guy and Madeline on a Park Bech napsal a natočil teprve před pěti lety, od té doby si prošel pomocnou režií či spoluautorstvím na scénáři průměrných filmů. K Whiplash si krom své první samostatné celovečerní režie i sám sepsal scénář.

Whiplash zdroj: tisková zpráva

Není proto divu, že zápletka je do značné míry inspirována jeho vlastním zážitkem ze střední školy, kde byl členem „velmi soutěživé“ jazzové kapely. Značná část filmu vychází právě z jeho let v jejích řadách, taktéž postava J. K. Simmonse je inspirovaná hlavním vedoucím formace – byť Chazelle zároveň diplomaticky dodává, že byl inspirační zdroj pro filmové účely notně přetažen za hranu snesitelnosti.

Přesto jeho debut neplatí za natolik překvapivý hit. Chazelle totiž sklidil úspěch s ideou na Whiplash už v roce 2012, kdy se 85 stran dlouhý scénář umístil na seznamu nejlepších amerických scénářů, které nebyly přetaveny do filmové podoby. Rok na to Chazelle scénář zrealizoval v osmnáctiminutový krátký film, díky jehož promítání na festivalu v Sundance nakonec získal zájem investorů i herců pro celovečerní verzi. Ta zřejmě bude nejenom jeho průlomem do vysoké ligy ve stylu hrdiny Whiplash, ale i průlomem J. K. Simmonse. Ten totiž vzdor zaslouženým letům na svou zlatou sošku stále čeká, o jeho nominaci na Oscary však momentálně pochybuje málokdo.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.