Vetřelec: Covenant dopadl lépe než Prometheus

- Krátké zprávy autor: Adam Homola

Ale bohužel ne o moc. Alespoň takové jsou první reakce zahraničních i českých recenzentů. Režisér Ridley Scott nesklouzl k ještě horšímu sci-fi, ale že by se z Promethea nějak zvlášť poučil se říct nedá. Vetřelec: Covenant je tak sice lepší, ale pořád má do původních dvou Vetřelců hodně daleko.

Což je hrozná škoda, protože vetřelčí univerzum si pořádné filmy zaslouží a ostatně i samotný vetřelec je příliš zajímavý na to, aby se utápěl v takto mdlých prequelech. Vetřelec: Covenant je pokračování prequelu, ale film je pořád zasazen před události prvního Vetřelce z roku 1979.

U podobných filmů se mohou recenze lišit a nejinak je tomu i v případě Vetřelec: Covenant. Někteří film chválí jako skvělé hororové sci-fi, zatímco jiní mluví o povrchnosti a absurditách. Většina kritiků se ale shoduje na jednom – jde o nadprůměrný film, který funguje především díky Michaelu Fassbenderovi a jeho dvěma androidům.

V tuto chvíli se může film pochlubit Metascore 63 bodů ze 100 a to na základě prvních 20 recenzí. Tomatoemeter na Rotten Tomatoes hlásí zase 75 % s tím, že průměrné hodnocení je 6,3 bodů z 10 a to na základě 123 recenzí. Očividně tu tak máme slušný film, z nějž kopřivku nedostanete, ale taky nejde o žádnou velkou pecku.

Film je například podle Screen Daily „příliš dlouhý, plochý a nudný,“ podle Slant Magazine vyniká Fassbender coby Walter a David, zatímco hororové scény jsou prý jen převážně zrecyklované.

„Film je sice drsnější, ostřejší a hutnější než Prometheus, ale i tak dokáže příběh jinak dobré úmysly spolehlivě zhatit,“ napsal ve své recenzi autor GamesRadaru. Empire zase píše, že „je to vylepšený Prometheus. Vetřelec: Covenant je sice děsivější, ale na lidské hrdiny lehce zapomenete a ani akce nedosahuje kvalit původních filmů.“

Redaktora The Hollywood Reporter film ale pro změnu zaujal a bavil víc než dost: „Drama nádherně plyne a na rozdíl od ostatních sérií, které jsou jen delší a delší, tu dostanete film bez jediného gramu tuku navíc. Nechybí tu ani všechna ta akce a napětí, které mainstreamové publikum chce a navrch ještě další věci.“ Jednu z nejtvrdších recenzí naopak nabízí Movie Nation: „Když není Covenant zrovna šíleně očividný a povrchní, je prostě jen směšně absurdní.“

Vetřelec: Covenant má premiéru už tento čtvrtek, tak pak nemusíte spoléhat na cizí dojmy a můžete si jít do kina utvořit názor sami.

Tagy: horor akční sci-fi Vetřelec

Zdroje: Metacritic,Rotten Tomatoes

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.