V Praze má dnes premiéru film o Janu Kaplickém

- Téma autor: red

Rok a tři měsíce po smrti architekta Jana Kaplického bude mít dnes v Praze premiéru dokumentární film o jeho projektu nové budovy české Národní knihovny. Snímek Oko nad Prahou natočila režisérka Olga Špátová.

Na filmu jako producentka spolupracovala i architektova manželka Eliška Kaplická.

Příběh začíná 2. března 2007, kdy byl v pražském Klementinu Kaplický se studiem Future Systems vyhlášen vítězem mezinárodní architektonické soutěže o novou budovu NK.

Chronologicky představuje vývoj událostí kolem projektu včetně toho, jak radikálně se názory na něj měnily u některých zúčastněných. Autorka ale zachytila i chvíle, kdy Kaplický, ač vítěz soutěže, musel sám před úředníky a politiky svůj projekt obhajovat poté, co prezident Václav Klaus projekt veřejně odsoudil.

Kaplický šťastný v osobním životě, ale unavený z politické hry kolem jeho projektu náhle zemřel loni 14. ledna v den, kdy se mu narodila dcera Johanka. Za svůj projekt už dál bojovat nemůže, jeho odkaz však nese a o stavbu chce dále usilovat Eliška.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.