V komedii Užívej si, co to jde se Woody Allen opět vrací do New Yorku

- Téma autor: red

O odhození společenských konvencí a přijetí reality vypráví nová komedie Woodyho Allena Užívej si, co to jde. Do hlavní role příběhu o stárnoucím misantropovi, jehož zaběhlou životní rutinu naruší seznámení s mladou krasavicí obsadil Woody Allen herce Larryho Davida. Po snímcích natočených v Evropě se Allen vrací do domovského New Yorku. Film, který vstoupí do českých kin 13. května, však podle kritiků nepřináší nic nového a až příliš připomíná Allenova starší díla.

Postarší excentrický Newyorčan Boris Yellnikoff se rozhodne hodit za hlavu dosavadní pohodlný život středostavovského vysokoškolského profesora, aby si co nejvíc užil života. Odmítá se řídit konvencemi a dělá jen to, co ho nejvíce baví - nekompromisní kritiku všeho a všech.

Když na noc poskytne azyl uprchlici z domova Melody (Evan Rachel Woodová), kterou náhodou nalezne u dveří bytu, jeho život se postupně začne měnit. Vztah vysoce inteligentního Borise a naivní, důvěřivé a o několik desetiletí mladší Melody, plný sarkastických poznámek a urážek, překvapivě vyústí v manželství.

Boris se musí vyrovnat i s příchodem Melodyniny bigotní matky, která se za dcerou přistěhuje. S jejím manželstvím se starším mužem nesouhlasí a dělá všechno pro to, aby vztah narušila. Uvolněná atmosféra New Yorku jí ale zasáhne a změní její priority. Objeví v sobě talent pro fotografování a postupně ztratí předsudky, aby nakonec navázala netradiční milostný poměr. Velké proměny se po příchodu do New Yorku dočká i upjatý otec Melody, jemuž změna prostředí pomůže ujasnit si sexuální orientaci.

Námět načrtnul Allen už v sedmdesátých letech.Tehdy chtěl, aby hlavní roli ztvárnil komik Zero Mostel. Po jeho smrti však scénář odložil a vrátil se k němu až nedávno.

Dosavadní recenze však nejsou příliš nadšené. Kritici považují snímek za průměrný. Shodli se, že na scénáři je příliš znát datum vzniku a trpí nedostatkem neotřelých nápadů. Nechybí v něm sice vtipné poznámky a gagy, je prý ale příliš "upovídaný", napsal časopis Variety.

Kritice neunikl ani výkon Davida, který podle časopisu New York Magazine nedokáže přesvědčivě vyjádřit vnitřní život hlavního hrdiny. Allen prý pouze recykluje postavu neurotických podivínů z dřívějších snímků, myslí si zase recenzent z agentury AP.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.