Teorie všeho - recenze filmu o životě Stephena Hawkinga

26. 2. 2015 - 20:00 | Recenze | Vojtěch Karlík

Teorie všeho - recenze filmu o životě Stephena Hawkinga zdroj: tisková zpráva

Stephen Hawking je slavný věděc, který se zabývá vesmírem, teoretickou fyzikou a na svém vozíčku dokáže létat a teleportovat se v čase. Také mluví z desek Pink Floyd. A teď o něm vznikl film, protože na vozíčku nebyl odjakživa, který se jmenuje Teorie všeho.

Úvod textu samozřejmě berte s nadsázkou, protože Hawking se teleportovat neumí, je to jen narážka na jeho animované vystupení v seriálu The Simpsons. 

Film není ani tak o něm, jako o pocitech jeho milující první ženy, na kterou se ve skutečném životě vybodnul a našel si nějakou jinou.

Teorie všeho zdroj: tisková zpráva

Především je však film naprosto úžasným hereckým koncertem Eddieho Redmayneho. O něm jsem v životě neslyšel, protože je to taková nevýrazná myš. Hawking trpí  amyotrofickou laterální sklerózou, což je nemoc, během níž ochrne celé tělo, dokonce přestanete mluvit, ale mozek zůstane jasný jako křišťál. A tak všichni vidíme zkroucenou křehkou postavu na invalidním vozíku a máme pocit, že každý takový je zaostalý i mentálně. Jenže jsme většinou úplní blbci a opak může být pravdou.

Film teorie všeho ukazuje první roky na univerzitě, seznámení s jeho přítelkyní Jane, lásku, studium, partnerství a samozřejmě také první příznaky nemoci. Nehodnotím život Stephena Hawkinga, byť mne samotného velmi štve, že se nepodívám do vesmíru, ale jeho herecký předobraz vám prostě sebere dech.

zdroj: Cinemart

Redmayne se mění před očima. Vy víte, že je to pořád ten samý chlápek, ten samý herec, ale jeho změna v člověka postiženého ALS je prostě brutálně působivá (to je již třetí odstaveček o stejné věci). Pravdou ovšem také je, že je to jediný zapamatovatelný fakt, který stojí za to si uchovat v paměti. 

Film je vlastně takovou červenou knihovnou o chlapíkovi, co chodil, mluvil, pak už jen mumlal přes nějaké udělátko (prý ve skutečnosti mluví úplně jinak) a nakonec to celé skončí.

Žádná věda, žádný vesmír! 

Pamatuji si, že takové a podobné rodinné cajdáky běželi před patnácti lety na Hallmarku. Ten film je dobře zahraný (hlavním představitelem), ale nesledovatelný v kině. 

Dražší televizní inscenace však za vidění stojí, protože prostě Redmayne.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.