Teorie všeho - recenze filmu o životě Stephena Hawkinga

26. 2. 2015 20:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Teorie všeho - recenze filmu o životě Stephena Hawkinga

Stephen Hawking je slavný věděc, který se zabývá vesmírem, teoretickou fyzikou a na svém vozíčku dokáže létat a teleportovat se v čase. Také mluví z desek Pink Floyd. A teď o něm vznikl film, protože na vozíčku nebyl odjakživa, který se jmenuje Teorie všeho.

Úvod textu samozřejmě berte s nadsázkou, protože Hawking se teleportovat neumí, je to jen narážka na jeho animované vystupení v seriálu The Simpsons. 

Film není ani tak o něm, jako o pocitech jeho milující první ženy, na kterou se ve skutečném životě vybodnul a našel si nějakou jinou.

Teorie všeho

Především je však film naprosto úžasným hereckým koncertem Eddieho Redmayneho. O něm jsem v životě neslyšel, protože je to taková nevýrazná myš. Hawking trpí  amyotrofickou laterální sklerózou, což je nemoc, během níž ochrne celé tělo, dokonce přestanete mluvit, ale mozek zůstane jasný jako křišťál. A tak všichni vidíme zkroucenou křehkou postavu na invalidním vozíku a máme pocit, že každý takový je zaostalý i mentálně. Jenže jsme většinou úplní blbci a opak může být pravdou.

Film teorie všeho ukazuje první roky na univerzitě, seznámení s jeho přítelkyní Jane, lásku, studium, partnerství a samozřejmě také první příznaky nemoci. Nehodnotím život Stephena Hawkinga, byť mne samotného velmi štve, že se nepodívám do vesmíru, ale jeho herecký předobraz vám prostě sebere dech.

Redmayne se mění před očima. Vy víte, že je to pořád ten samý chlápek, ten samý herec, ale jeho změna v člověka postiženého ALS je prostě brutálně působivá (to je již třetí odstaveček o stejné věci). Pravdou ovšem také je, že je to jediný zapamatovatelný fakt, který stojí za to si uchovat v paměti. 

Film je vlastně takovou červenou knihovnou o chlapíkovi, co chodil, mluvil, pak už jen mumlal přes nějaké udělátko (prý ve skutečnosti mluví úplně jinak) a nakonec to celé skončí.

Žádná věda, žádný vesmír! 

Pamatuji si, že takové a podobné rodinné cajdáky běželi před patnácti lety na Hallmarku. Ten film je dobře zahraný (hlavním představitelem), ale nesledovatelný v kině. 

Dražší televizní inscenace však za vidění stojí, protože prostě Redmayne.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.