Teorie všeho - recenze filmu o životě Stephena Hawkinga

26. 2. 2015 20:00 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Teorie všeho - recenze filmu o životě Stephena Hawkinga zdroj: Archiv

Stephen Hawking je slavný věděc, který se zabývá vesmírem, teoretickou fyzikou a na svém vozíčku dokáže létat a teleportovat se v čase. Také mluví z desek Pink Floyd. A teď o něm vznikl film, protože na vozíčku nebyl odjakživa, který se jmenuje Teorie všeho.

Úvod textu samozřejmě berte s nadsázkou, protože Hawking se teleportovat neumí, je to jen narážka na jeho animované vystupení v seriálu The Simpsons. 

Film není ani tak o něm, jako o pocitech jeho milující první ženy, na kterou se ve skutečném životě vybodnul a našel si nějakou jinou.

Teorie všeho zdroj: Archiv

Především je však film naprosto úžasným hereckým koncertem Eddieho Redmayneho. O něm jsem v životě neslyšel, protože je to taková nevýrazná myš. Hawking trpí  amyotrofickou laterální sklerózou, což je nemoc, během níž ochrne celé tělo, dokonce přestanete mluvit, ale mozek zůstane jasný jako křišťál. A tak všichni vidíme zkroucenou křehkou postavu na invalidním vozíku a máme pocit, že každý takový je zaostalý i mentálně. Jenže jsme většinou úplní blbci a opak může být pravdou.

Film teorie všeho ukazuje první roky na univerzitě, seznámení s jeho přítelkyní Jane, lásku, studium, partnerství a samozřejmě také první příznaky nemoci. Nehodnotím život Stephena Hawkinga, byť mne samotného velmi štve, že se nepodívám do vesmíru, ale jeho herecký předobraz vám prostě sebere dech.

zdroj: Cinemart

Redmayne se mění před očima. Vy víte, že je to pořád ten samý chlápek, ten samý herec, ale jeho změna v člověka postiženého ALS je prostě brutálně působivá (to je již třetí odstaveček o stejné věci). Pravdou ovšem také je, že je to jediný zapamatovatelný fakt, který stojí za to si uchovat v paměti. 

Film je vlastně takovou červenou knihovnou o chlapíkovi, co chodil, mluvil, pak už jen mumlal přes nějaké udělátko (prý ve skutečnosti mluví úplně jinak) a nakonec to celé skončí.

Žádná věda, žádný vesmír! 

Pamatuji si, že takové a podobné rodinné cajdáky běželi před patnácti lety na Hallmarku. Ten film je dobře zahraný (hlavním představitelem), ale nesledovatelný v kině. 

Dražší televizní inscenace však za vidění stojí, protože prostě Redmayne.

Hodnocení: 60 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

26. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Producent Frank Marhsall stál na pozadí obrovské řady legendárních filmů, a to včetně série Indiana Jones. Aktuálně se chystá pětka a Marshall prozradil hned několik zajímavých novinek.
Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

26. 5. 2020 | Trailery | Adam Homola

Mel Gibson má 64 let, ale pořád se nám snaží dokázat, že do starého železa prostě nepatří. Znovu se o to pokusí i v akční novince Force of Nature.
Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

22. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Novinka Christophera Nolana míří do kin. Navzdory koronaviru, navzdory zavřeným sálům téměř po celém světě…
Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

21. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Nová verze Ligy Spravedlnosti, kterou si sestříhá a nově dokončí sám režisér Zack Snyder, vyjde příští rok na nové streamovací službě HBO Max.