Úvod textu samozřejmě berte s nadsázkou, protože Hawking se teleportovat neumí, je to jen narážka na jeho animované vystupení v seriálu The Simpsons.
Film není ani tak o něm, jako o pocitech jeho milující první ženy, na kterou se ve skutečném životě vybodnul a našel si nějakou jinou.
Především je však film naprosto úžasným hereckým koncertem Eddieho Redmayneho. O něm jsem v životě neslyšel, protože je to taková nevýrazná myš. Hawking trpí amyotrofickou laterální sklerózou, což je nemoc, během níž ochrne celé tělo, dokonce přestanete mluvit, ale mozek zůstane jasný jako křišťál. A tak všichni vidíme zkroucenou křehkou postavu na invalidním vozíku a máme pocit, že každý takový je zaostalý i mentálně. Jenže jsme většinou úplní blbci a opak může být pravdou.
Film teorie všeho ukazuje první roky na univerzitě, seznámení s jeho přítelkyní Jane, lásku, studium, partnerství a samozřejmě také první příznaky nemoci. Nehodnotím život Stephena Hawkinga, byť mne samotného velmi štve, že se nepodívám do vesmíru, ale jeho herecký předobraz vám prostě sebere dech.
zdroj: Cinemart
Redmayne se mění před očima. Vy víte, že je to pořád ten samý chlápek, ten samý herec, ale jeho změna v člověka postiženého ALS je prostě brutálně působivá (to je již třetí odstaveček o stejné věci). Pravdou ovšem také je, že je to jediný zapamatovatelný fakt, který stojí za to si uchovat v paměti.
Film je vlastně takovou červenou knihovnou o chlapíkovi, co chodil, mluvil, pak už jen mumlal přes nějaké udělátko (prý ve skutečnosti mluví úplně jinak) a nakonec to celé skončí.
Žádná věda, žádný vesmír!
Pamatuji si, že takové a podobné rodinné cajdáky běželi před patnácti lety na Hallmarku. Ten film je dobře zahraný (hlavním představitelem), ale nesledovatelný v kině.
Dražší televizní inscenace však za vidění stojí, protože prostě Redmayne.
Hodnocení: 60 %