Táhlé tóny i éterické siluety: to nabízí sedm nejlepších znělek bondovek

22. 8. 2015 23:30 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Táhlé tóny i éterické siluety: to nabízí sedm nejlepších znělek bondovek Zdroj: Archiv

Úvodní titulkové znělky jsou u bondovek skoro tak ostře sledovanou částí, jako vzhled hlavního geroje nebo přítomnost jeho technických udělátek. 23 oficiálních filmů ale nabídlo pěknou pálku znělek, někdy i vydařených méně, než na co jsou fanoušci zvyklí. Vybrali jsme sedmero z těch, které patří do lepší kategorie - mezi nimi i jednu, jejíž tóny zazněly v traileru na Spectre.

7) Skyfall (2012)

Nelze nezačít ničím jiným než znělkou posledního filmu, která dokonale předznamenává nejklíčovější elementy zápletky a nezapomíná při tom produkovat mrazivě přitažlivou atmosféru. Na znělku tak, jak ji nazpívala Adele, jsme jako diváci Bonda čekali více než celou uplynulou dekádu!

 6) Špion, který mě miloval (1977)

Notně táhlé motivy jsou vlastní i romantické znělce z Mooreova filmu Špion, který mě miloval. Oproti povětšinou mnohem životnějším znělkám jde o příjemnou, cajdáky z konce 70. let notně zatíženou změnu.

5) Ve službách jejího veličenstva (1968)

Neprávem opomíjená bondovka s Geogem Lazenbym si zaslouží zmínku i ve výčtu znělek. Krom dramatického, nikoliv ležérního podtónu je totiž zároveň i znělkou, která připomíná Bondovy minulé filmy a dobrodružství. Předznamenává vpravdě osudovou zápletku, která o dekády předběhla svou dobu. Mimochodem, dobře si poslechněte ústřední motiv znělky - stejný se totiž v nové verzi objevil i v posledním traileru na Spectre...

4) Zlaté oko (1995)

Nehledě na její mnohé hudební úspěchy zůstane pro mnohé Tina Turner především tím, kdo nazpíval atmosférickou znělku bondovky pro novou generaci, Zlatého oka. Vizuální stárnka otvíráku je navíc fascinující pro tématizování konce studené války - a s tím i hledáním nových bondovských záporáků...

 3) Jeden svět nestačí (1999)

Hypnotická znělka k Brosnanově třetímu filmu notně připomíná pozdější znělku Mužů, kteří nenávidí ženy, vizuál tentokrát přináší mírnou leč potřebnou změnu oproti tradičním siluetám. Do svým způsobem nejvíce realistické (resp. nejméně absurdní) zápletky Brosnanovy éry se však znělka dokonale hodí. Až do příchodu Adele a Skyfall bylo navíc nazpívání této znělky z úst Shirley Manson z Garbage poslední solidní znělkou v řadě. A to už o něčem vypovídá!

2) Dr. No (1962)

Zcela první znělka bondovky si své první místo zaslouží už jen kvůli tomu, že její jednoduché nápady velmi přesně definovaly styl dalšího půlstoletí znělek včetně siluet tanečnic nebo cameo zabijáků (ač zatím v poněkud netradiční podobě). Body navíc si zasloužila za vynález ikonického bondova hudebního motivu.

1) Žiješ jenom dvakrát (1967)

Ruku v ruce s netradičním instrumentálním doprovodem ale nakonec u nás vyhrávají hlasivky Nancy Sinatra. Conneryho předposlední Bond (nebudeme-li počítat neoficiálná Nikdy neříkej nikdy) do mixu přidává Bondovou japonskou anabází. Spolu s dobrodružnějšími podtóny (než obvykle) i sympatickou délkou je titulková sekvence Žiješ jenom dvakrát optimální kombinací na úvodu filmu.

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.
Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

Recenze: Dolittle – Robert Downey Jr. a spousta zvířátek

22. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Robert Downey Jr. to vloni zabalil jako Iron Man, a i když se šeptá, že jeho Tonyho Starka možná uvidíme v Black Widow, comicsové brnění už prakticky pověsil na hřebík.
Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.