Šestý Vřískot u diváků uspěl, zatímco ohlasy kritiků jsou spíše smíšené

17. 3. 2023 - 11:55 | Novinky | Adam Homola

Šestý Vřískot u diváků uspěl, zatímco ohlasy kritiků jsou spíše smíšené zdroj: Foto: Paramount Pictures

Šestý díl série Vřískot, nazvaný jednoduše Vřískot VI, dorazil do kin po desetileté pauze a jakkoliv z něj nejsou kritici nadšení, divákům se většinou líbí.

Ve filmu se znovu setkávají někteří z původních herců, jako například Courteney Cox a Hayden Panettiere, s novou generací postav, které se ocitnou v hledáčku nechvalně proslulého vraha Ghostface. Režie se ujali Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett (Ready or Not) a cílem Vřískotu VI je oživit sérii novým pojetím hororových tropů a meta komentářem.

A jakkoliv jsou zahraniční kritici spíše spokojení, obecně rozcházejí v názoru na to, zda se filmu podařilo přinést uspokojivé pokračování, které ctí odkaz a zároveň nabízí něco nového. Někteří film chválili za chytré zvraty, vtipný humor a sebeuvědomění, zatímco jiní ho kritizovali za šablonovitost, předvídatelnost a nedostatek lekaček.

Podle Alexe Billingtona z FirstShowing.net je Vřískot VI „dostatečně uspokojivý“ pro fanoušky série, kteří hledají zábavnou jízdu. Píše: „Není nijak převratný ani revoluční, ale má v rukávu několik překvapení, která vás donutí zalapat po dechu nebo se nahlas zasmát.“ Chválí také výkony Melissy Barrery a Jenny Ortegy v rolích sester Sam a Tary Carpenterových, které jsou v centru záhady.

Naopak Jeannette Catsoulisová z The New York Times je méně ohromena snahou Vřískotu VI o vyvážení hororu a komedie. Tvrdí, že „tíha závazků vůči diktátu franšízy jej nakonec táhne dolů“. A dodává: „Scénář je v tomto ohledu velmi špatný: Tón filmu je tak nevyrovnaný, že je těžké říct, jestli se máme bát nebo bavit - nebo obojí - u scén, které se pohybují od krvavých bodných ran po hloupé vtípky.“

Podobně i Robert Kojder z Flickering Myth má pocit, že Vřískot VI je „dostatečně slušný díl“, ale nijak vyčnívající. Poznamenává: „Na Vřískotu VI není nic obzvlášť špatného, jenže na něm také není nic obzvlášť dobrého.“ Poukazuje také na to, že některé odkazy na jiné horory jsou příliš okaté a nucené.

Jedním z aspektů, na kterém se většina kritiků shoduje, je, že Vřískot VI nemá příliš co říct k současnému stavu hororového fandomu nebo kultury. Jak poznamenává Brian Tallerico z Roger Ebert.com: „Kromě hororových nerdovských postřehů, jako jsou kostýmy z jiných strašidelných filmů v pozadí a Easter egg odkazy na hororové režiséry a filmové podcasty, nemá Vřískot VI moc co říct o hororovém fandomu jako takovém - který se v případě tohoto filmu stává extrémně toxickým a smrtícím.“

Celkově se zdá, že Vřískot VI je pro kritiky téměř dokonalou definicí spíše smíšených reakcí. Zatímco někteří si užívají jeho hravou poctu předchůdcům a žánrovým konvencím, jiným se zdá, že mu chybí originalita a obsah.

zdroj: Paramount Pictures

Smíšené reakce vyvolal nový Vřískot i u fanoušků. Podle serveru Metacritic má Vřískot VI na základě 1 234 hodnocení k 13. březnu 2023 uživatelské skóre 7,2 z 10 možných. Některým fanouškům se film líbil pro své chytré dějové zvraty, brutální zabíjení a poctu původní trilogii. Film jim připadal zábavný a napínavý a ocenili jeho úctu k odkazu Wese Cravena. Některým fanouškům se však film nelíbil, protože byl předvídatelný, opakoval se a postrádal lekačky. Film také nemalému procentu diváků připadal relativně nudný a neoriginální a příliš se podle nich spoléhal na nostalgii a odkazy. Pozitivní ohlasy nicméně jasně převládají.

Podle serveru Rotten Tomatoes má Vřískot VI na základě 4 567 ověřených hodnocení k 13. březnu 2023 divácké skóre 82 %. Stránka shromažďuje hodnocení uživatelů od ověřených kupců vstupenek, kteří hodnotí filmy od 0,5 (špatný) do 5 (dobrý) hvězdiček. Divácké skóre odráží procento uživatelů, kteří udělili kladné hodnocení alespoň 3,5 hvězdičky nebo vyšší. Některým fanouškům se film líbil pro svůj zábavný a napínavý tón, nostalgickou přitažlivost a překvapivá odhalení. Film jim připadal zábavný a poutavý a chválili jeho herecké výkony a humor.

Podle Cinemascore má Vřískot VI průměrnou známku B+ na základě výstupních anket provedených v kinech po celé Severní Americe k 13. březnu. Stránka provádí průzkum mezi návštěvníky kin, kteří hodnotí filmy od A+ (výborný) po F (propadák) pomocí vysvědčení rozdávaného ve vybraných kinech. Průměrná známka odráží celkovou úroveň spokojenosti diváků, kteří film viděli o premiérovém víkendu.

Některým divákům se Vřískot VI líbil pro svou zábavnost a napínavost, nostalgickou přitažlivost a nečekané vyústění. Film jim připadal příjemný a překvapivý a líbily se jim jeho zvraty a vraždy. Jiným se však Vřískot VI nelíbil pro svou předvídatelnost a vyčpělost, nevýraznou atraktivitu a neuspokojivé vyústění. Opět ale jasně převažují pozitivní reakce.

Vřískot VI se tak jeví jako film, který má u kritiků spíše smíšené reakce, zatímco diváci jsou pro změnu spíše spokojení.

Zdroje: Metacritic , Rotten Tomatoes

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: Našlapaná akční jízda John Wick: Kapitola 4

Recenze: Našlapaná akční jízda John Wick: Kapitola 4

24. 3. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Keanu Reeves bojuje proti zabijácké elitě a posouvá hranice akčního žánru.
Nový Star Wars film přebírá tvůrce seriálu Peaky Blinders

Nový Star Wars film přebírá tvůrce seriálu Peaky Blinders

24. 3. 2023 | Novinky | Adam Homola

Jen co odešel známý scénárista Damon Lindelof, ujal se projektu další známý a úspěšný pisálek, Steven Knight. Jsou tak Star Wars konečně v dobrých rukách?
Jak přílišná sebedůvěra Dwayna Johnsona zmařila jeho plánované ovládnutí DC

Jak přílišná sebedůvěra Dwayna Johnsona zmařila jeho plánované ovládnutí DC

24. 3. 2023 | Novinky | Adam Homola

Dwayne „The Rock“ Johnson chtěl ve svém sólovém filmu z roku 2022 oslnit superhrdinský vesmír DC jako Black Adam, mocný antihrdina a antagonista.
Poslední ukázka k divokému Drákulovi Nicolase Cage je tady

Poslední ukázka k divokému Drákulovi Nicolase Cage je tady

24. 3. 2023 | Trailery | Adam Homola

Finální trailer k filmu Renfield nám zatím nejjasněji ukazuje, jak Nicolas Cage podmanivě ztvárnil nechvalně proslulého Drákulu.