Japonskem devatenáctého století putuje starý muž. Zatoichi je slepý masér, chodí od domu k domu, pije saké, štípá dříví a hraje v kostky. Na první pohled budoucí oběť kohokoliv, kdo má obě oči, ostrou čepel a žádné svědomí. Jenže, jak už to chodí, věci nebývají tím, čím se být zdají, zvlášť když je nepovažujeme za hodné pohledu. A tak se může snadno ze slepecké hole stát meč, z neškodného starce nepřemožitelný bojovník a z kořisti lovec. A tak Zatoichi cestuje z místa na místo a všem, kteří si o to ve své drzosti „řeknou“, uštědřuje zásadní životní lekce. Jednoho dne zavede osud Zatoichiho do vesnice, která je soužena soupeřícími gangsterskými klany. Ve stejné době do těchto míst přichází ronin Hattori, fenomenální šermíř, který cestuje se svojí nemocnou ženou a nechává se najímat jako osobní stráž, a také dvojice sourozenců převlečených za gejši hodlající pomstít své zavražděné rodiče. Nově příchozí přinesou do už tak výbušné atmosféry ještě více neklidu a je nad vycházející slunce jasnější, že stoupající napětí s sebou brzy přinese svistot mečů a pach prolité krve…

Kitano si dal na Samurajovi hodně zálěžet (což mu mimj. vyneslo stříbrného lva za režii na loňském festivalu v Benátkách) a na filmu je to vidět. Obzvlášť lahůdkové jsou akční scény. Kitano předvádí perfektní šermířskou podívanou pro současného diváka, něco, o co se tolik moc snažil (a ještě snažit bude) Tarantinův nabubřelý a poněkud upachtěný Kill Bill. Někdo prostě má a někdo ne, chtělo by se mi vzkázat na

Dramaturgicky je Kitanův film také mnohem lépe zvládnutý, má příběh (což Kill Bill postrádá velmi zoufale) a nepůsobí tak jako pouhá samoúčelná exhibice. Jednu chvíli sice trochu volá po důraznějším máchnutí střihačskou katanou, ale rozhodně ne po tak razantním seku, který předvedl Tarantino tím, že svůj film nepochopitelně rozdělil na dvě části.

Kitanův autorský styl je nezaměnitelný. Daří se mu totiž své příběhy namixovat z mnoha různých stylů a emocí a přesto nepřekročit hranici území prázdné efektní obraznosti a sladkobolného kýče (kolem kterého se jeho filmy často velmi blízko pohybují). Samuraj je film, kdy možná budete chvíli podezřívavě kroutit hlavou, ale pak se rádi necháte zasáhnout.
P.S. Příběhy o slepém samuraji Zatoichim byly v Japonsku velmi populární především v šedesátých a semdesátých letech, kdy vznikla víc jak desítka filmů na tento námět. V současné době už prý tento hrdina tolik netáhne, a tak má být Kitanův film čerstvým větrem do plachet této nejen filmové legendy.