S tváří anděla je film inspirovaný skutečnou vraždou

16. 4. 2015 - 22:00 | Téma | Ladislav Loukota

S tváří anděla je film inspirovaný skutečnou vraždou zdroj: tisková zpráva

Byť postavy kriminalistického dramatu S tváří anděla, jdoucího do českých kin, nenesou jména skutečných lidí, odhalit jejich předlohu není nikterak složité. S tváří anděla je zjevně postavené na případu Amandy Knox, Američanky obviněné v Itálii z vraždy, který dlouhá léta cloumal italskou veřejností i světovými médii. Filmaři se ve filmu snaží vyjádřit k procesu s Knox, a vlastně její kauzu snad i částečně ovlivnit. Nebylo by to poprvé, kdy filmové dílo vneslo nové světlo na kriminalistické vyšetřování. 

S tváří anděla popisuje příběh režiséra Thomase Langa (Daniel Brühl), který dle poznámek novinářky Simone Fordové (Kate Beckinsale) natáčí reportáž z případu s jistou americkou studentkou obviněnou z vraždy jisté britské studentky. Ať už se však hlavní postavy S tváří anděla jmenují jakkoliv, psychologickému snímku režiséra Michaela Winterbottoma (Tristram Shandy, Vítejte v Sarajevu) neřekne jinak, než "film postavený na procesu s Amandou Knox".

O tomto mediálně velmi exponovaném případu byly již popsány stohy papírů a terabajty dat, proto jen ve stručnosti: jako studentka v Itálii byla Knox obviněná ze sexuálně motivované vraždy své britské spolubydlící Meredith Kercher, kterou měla se svým přítelem Raffaelem Sollecitou spáchat v listopadu 2007. Dva roky na to poslal italský soud pár na 26 a 25 let do vězení, pochybnosti nad celou interpretaci však zůstávaly – vlastně se zdálo, jakoby nebylo jasné, je-li Amanda Knox (jako ústřední tvář procesu) obětí monstrprocesu či naopak bestií v rouše beránčím…

zdroj: Cinemart

Vražda Kercherové byla během soudu jeden čas interpretována jako satanistický rituál, posléze zase jako výsledek brutálních sexuálních praktik. Bulvární tón celého případu neunikl nejen pozornosti médií, ale i autorů částečné fikce, například románu Angel Face: The Real Story of Student Killer Amanda Knox od Barbie Latzy Nadeau, který byl právě předloho pro S tváří anděla. Podle knihy vydané už v roce 2010 je Knoxová spíše vinna. Ke smůle Winterbottoma, který je o něco zdrženlivější a nechává verdikt nejasným, však byla právě Amanda Knox (a její tehdejší přítel) letos v březnu nejvyšším italským soudem definitivně všech obvinění sproštěna.

Mediální hysterie

Problém celého případu byl, že v jeho průběhu vyšetřovatelé učinili celou řadu omylů a přešlapů. Už rok před prvním verdiktem soudu proti Knoxové byl například z vraždy Kercherové odsouzen africký přistěhovalec Rudy Guede, stalo se tak ovšem v separátním procesu, přičemž vyšetřovatelé dále trvali na tom, že Knox musela na vraždě mít podíl, navzdory chybějícím přímým důkazům i její výpovědi. Než byla před pár týdny osvobozena rozhodnutím pěti soudců, odseděla si Knox čtyři roky ve vězení.

S tváří anděla zdroj: tisková zpráva

Dávno před verdiktem natočený S tváří anděla, nota bene podle senzacechtivé knižní předlohy, se přitom dle dosavadních ohlasů sice snaží být relativně vyvážený, právě pro absenci zakončení ale snímek působí jalovým dojmem. Příznivě nepůsobí ani jeho zjevná (např. prý dle podobnosti soundtracků) snaha evokovat podobnost s legendárním dokumentem Thin Blue Line režiséra Errola Morrise, který po své premiéře v roce 1988 vedl k otevření případu, přehodnocení závěrů a následně propuštění neprávem odsouzeného Randalla Dalea Adamse. Thin Blue Line je proto citován jako ojedinělý příklad dokumentu, který svým vyléčením důkazů skutečně změnil trestní rozhodnutí.

Jakkoliv se však S tváří anděla údajně líčí jako podobné dílo, ve svém důsledku jeho nejasné vyprávění a záměr mohly stěží kdy případ Knoxové změnit. I kdyby navíc Winterbottom nechtěl natáčet dokument ale čirou fikci, jeho líčení soudního procesu jako situace přespříliš závislé na mediální reprezentaci obviněné osoby selhává ve srovnání s loňskou Zmizelou. Ta totiž zvládla mnohem lépe – a bez navíc urážení skutečných obviněných či pozůstalých – vykreslit až příliš snadnou cestu nevinného člověka do vězení na zločin, který nespáchal.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.