S dokumentem Katka by Třeštíková chtěla prorazit v Hollywoodu

15. 1. 2010 - 7:00 | Téma | red

S dokumentem Katka by Třeštíková chtěla prorazit v Hollywoodu zdroj: tisková zpráva

Strhující příběh boje dívky s drogovou závislostí mapuje čtrnáct let v životě mladé narkomanky. Režisérka zaznamenává hrdinčinu cestu na dno přerušovanou občasným záchvěvem touhy skoncovat s drogou. Dokument Katka vstupuje do českých kin 25. února a jeho tvůrci by chtěli prorazit i v Hollywoodu. Usilovat prý budou i o nominaci na Oscara.

Autentický obraz je závěrem volné trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti - první film Marcela (2007) vychází s cyklu Manželské etudy, René (2008) je portrétem nenapravitelného recidivisty a Třeštíková za něj získala Evropskou filmovou cenu za nejlepší dokument roku.

"Specifikem časosběrných dokumentů je to, že scénář píše sám život, a to jinak, než by ho asi napsali scenáristé," řekla dnes novinářům režisérka, jejiž původní záběr byl natočit portrét protidrogové terapeutky. Její zájem se ale postupn Obrázek zdroj: tisková zpráva ě stále více soustředil na jednu z klientek. Na rozdíl od většiny ostatních narkomanů byla schopna svou závislost reflektovat.

Když se divák s Katkou setkává poprve, píše se rok 1996, Katka je devátenáctiletou dívkou léčící se ze své tehdy už  čtyřleté závislosti v terapeutické komunitě v Němčicích. Zprvu je touha skoncovat s drogami velká, Katka sní o partnerovi, rodině. Závislost je však silnější. Dívka se ocitá na ulici, prožívá s přítelem Láďou svou heroinovou lásku. Její život se scvrkává v bezvýchodný koloběh krádeží, shánění drogy, chvíle štěstí a další krádeže.

Po rozchodu s Láďou se zdrojem peněz stává prostituce. Beznaděj dívku nakonec přivede k nástupu substituční léčby metadonem. "Tehdy jsme opravdu velmi věřili, že je schopna skoncovat, všichni jsme si přáli jiný konec filmu," uvedla režisérka, která zdůraznila, že žádné situace, které dokument zachycuje, tvůrci sami neiniciovali ani neprovokovali.

"Často jsme byli svědky dost vyhrocených situací. Pro mě bylo těžké se s nimi vyrovnat. V tom byla práce na tomhle filmu výjimečná - v množství silných emocí, které pak na člověku leží, a někdy jsem měla pocit, že mě zavalí," popsala Třeštíková.

S Katkou se diváci poprvé setkali v roce 2001, kdy její příběh pod titulem V pasti uvedla Česká televize jako součást cyklu Ženy na přelomu tisíciletí. Režisérka se v roce 2007 dohodla s producenty, že zkusí v dokumentu pokračovat. První natáčecí den sdělila Katka Třeštíkové své podezření, že je těhotná. "To byl naprostý šok, protože mi bylo jasné, že do příběhu vstupuje strašně silné a zásadní téma. Hlavním pocitem byla nějaká nejasná naděje, že by to mohl být impulz, na který Katka pořád čeká. Zároveň to byla hrůza z toho, co se stane, když se to nepovede," řekla Třeštíková.

Režisérka je pozorovatelkou, jejíž dialog s hrdinkou výrazněji zazní ve snímku jen jednou, když si vynucuje slib, aby Katka začala situaci řešit. "Víra, že existuje naděje, mi pomáhá dělat filmy, které dělám," uvedla Třeštíková.

Tvůrci by chtěli dokument odstat do škol, aby tak působil jako prevence drogové závislosti. Také vymýšlí formu besed, které by projekce doprovázely.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.