Dokument Katka Heleny Třeštíkové se v kinech objeví 25. února

11. 12. 2009 - 8:22 | Téma | red

Dokument Katka Heleny Třeštíkové se v kinech objeví 25. února zdroj: tisková zpráva

V pražském kině Světozor měl dnes předpremiéru časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Katka, ve kterém mapovala čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Celovečerní snímek vstoupí do kin koncem února; producenti ze společnosti Negativ, s nimiž připravila i filmy Marcela a René, plánují rovněž jeho speciální distribuci v rámci základních a středních škol po celé České republice.

Jak režisérka uvedla, původně chtěla natočit portrét protidrogové terapeutky. Její zájem se ale postupně stále více soustředil na jednu z jejích klientek - Katku. Hlavně proto, že na rozdíl od většiny ostatních narkomanů byla schopna svou závislost reflektovat.

"Autenticky zachycený příběh zápasu s drogou Obrázek zdroj: tisková zpráva může být pro žáky a studenty poutavý a přesvědčivý. Někdy možná víc než odborné přednášky o škodlivosti a nebezpečí drog, jež však také plní svůj účel," uvedla Třeštíková na předpremiéře společnosti RWE, která je vedle České televize dalším koproducentem filmu. Krušných a dramatických chvil bylo prý při práci na tomto projektu více než jindy.

Diváci se poprvé s Katkou setkávají v roce 1996, kdy se devatenáctiletá dívka léčí ze své tehdy čtyřleté závislosti v terapeutické komunitě v Němčicích a těší se, že povede stejný život jako její vrstevnice. Sní o tom, že si najde přítele a založí rodinu. Vábení drogy bylo však silnější a Katky život se scvrkává v bezvýchodný koloběh krádeží, shánění drogy, případně "dělání peněz". Spirála fyzické, psychické i morální devastace ale žádný konec nezná, jen periodické, zoufalé pokusy vzepřít se a s drogou skoncovat. Pád ale přichází znovu a znovu. Přesto, když se režisérka znovu schází s ní i s jejím novým přítelem, vypadá to, že happy end je snad možný - Katka čeká dítě a tentokrát je pevně rozhodnuta drogy opustit.

S příběhem Katky se diváci poprvé setkali v roce 2001, kdy ho pod titulem V pasti uvedla Česká televize jako součást cyklu Ženy na přelomu tisíciletí. Syrově autentický obraz jednoho zmarněného života vyvolal takový ohlas, že se režisérka rozhodla ke své hrdince vrátit a sledovat její osudy i nadále. Výsledný film je závěrem volné trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti.

První film Marcela (2007) vychází z úspěšného časosběrného cyklu Heleny Třeštíkové Manželské etudy, René (2008) je portrétem nenapravitelného recidivisty a Třeštíková za něj loni získala cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument roku. Obrázek zdroj: tisková zpráva

Podle producentky Kateřiny Černé se v současné době konají testovací projekce na pražských školách a gymnáziích. Tvůrci se snaží zjistit věk žáků, kterým by se film promítal, a zároveň vymýšlí formu workshopu, který by projekce provázel.

Distributorem filmu je společnost Aerofilms, která kromě deseti filmových kopií, z nichž dvě budou opatřeny anglickými titulky, nabídne kinům i digitální kopii. Zároveň bude možné vidět film v kinech i z nosiče DVD. Jeho výrobu podpořil fond kinematografie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.