Rian Johnson zveřejnil scénář ke své výborné detektivce Na nože

24. 3. 2020 - 10:38 | Novinky | Adam Homola

Rian Johnson zveřejnil scénář ke své výborné detektivce Na nože zdroj: Vertical Entertainment

Detektivka Na nože má mnoho kvalit, nicméně jednou z těch nejvýraznějších je výborný scénář od režiséra Riana Johnsona. A ten svůj klenot teď rozdává zadarmo.

Johnson totiž celý scénář na Na nože vyvěsil na svých internetových stránkách, odkud si ho může stáhnout kdokoliv a zcela zdarma. Není to jako kniha, ale přesto si můžete Na nože (v originále Knives Out) přečíst a snad z toho budete mít alespoň nějaký zážitek. Samotný scénář se ale rozhodně nevyrovná filmu jako takovému, kde původní Johnsonův materiál povznesli herci v čele s Danielem Craigem na další úroveň.

Pořád je to ale skvělý vhled to Johnsonova scenáristického procesu, a především jde o nesmírně užitečnou věc pro všechny scénáristy amatéry, nebo obecně lidi, kteří by se scénáři rádi psát naučili. Ať už pro film, nebo klidně pro seriál.

A mimochodem, na Johnsonově webu jsou zdarma ke stažení také scénáře k jeho předchozím filmům – Brick, The Brothers Bloom a Looper. Ano, chybí Star Wars: Poslední z Jediů, ale tam je situace nejspíš jasná: scénář je majetkem Lucasfilmu/Disney a Johnson ho tak nemůže jen tak zadarmo nabízet na svém osobním webu.

Na nože jsme před časem recenzovali a film dostal od Matěje čtyři z pěti. Matěj mimo jiné napsal, že Johnson odmítá hrát podle pravidel: „U Hvězdných válek se jeho osobitý styl trošku minul účinkem, naštěstí u Na nože funguje skvěle. O čem konkrétně tu mluvím? O tom, že Johnson je většinu času kousek před divákem. Nebo spíš kus. Když už máte pocit, že jste jeho příběh prokoukli, zjistíte, že vás celou dobu vodil za nos. A vy mu za to budete tleskat. Na nože totiž není ten typ detektivky, která by stála na absurdní pointě, ale chytře vymyšlená krimi, která se nebojí pravidla jen lehce ohýbat, ovšem tak, abyste ve výsledku byli nadšení z každého nečekaného, přesto logického a smysl dávajícího zvratu."


Celou recenzi si můžete přečíst pod tímto odkazem.

zdroj: Vertical Entertainment

Zdroje: rian-johnson.com

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.