Recenze: Na nože – Daniel Craig hledá vraha

9. 1. 2020 - 9:00 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Na nože – Daniel Craig hledá vraha zdroj: tisková zpráva

Být Jamesem Bondem není žádná sranda. Teď nemám na mysli samotného hrdinu, ten je víceméně v pohodě, protože nejspíš jen tak neumře a zachraňování světa a balení modelek člověka asi jen tak neomrzí. Mluvím spíš o hercích.

Krom Seana Conneryho se nikomu z představitelů agenta 007 nepovedlo vystoupit z jeho stínu a Daniel Craig to moc dobře ví. Už za pár týdnů se s Bondem rozloučí v Není čas zemřít a bude si muset začít hledat novou práci.

Díky Na nože to však vypadá, že je v podstatně lepší pozici než jeho předchůdci. Nejen že už se začíná pracovat na dvojce, ale hlavně jde o zatraceně zajímavý film, který by mohl Craigovi pomoci udržet se v první herecké lize. A taky je to hodně příjemná podívaná.

na nože 1 zdroj: tisková zpráva

Na nože je detektivka, která zpočátku vypadá jako hodně tradiční. Možná až moc. Slavný spisovatel Harlan Thrombey byl nalezen ve svém domě bez známek života. Vypadá to, že se zabil sám, ale policie si není úplně jistá, protože okolnosti jeho úmrtí jsou přinejmenším zvláštní. Harlan měl totiž na svém narozeninovém večírku konflikt prakticky s každým, kdo tam dorazil.

Syna Walta, jenž šéfoval rodinnému nakladatelství, vyhodil. Pohádal se se zeťákem Richardem, který si našel bokovku a začal zanedbávat svou manželku, odhalil, že jeho snacha Joni ho okrádá a s horkokrevným vnukem Ransomem měl hodně ostrou výměnou názorů. Zkrátka naštval dost lidí a někoho z nich podle všeho dost na to, aby ho zabil. Policie chce celý případ uzavřít, na scéně se ovšem objevuje Benoit Blanc.

na nože 2 zdroj: tisková zpráva

Trochu svérázný jižanský detektiv a naprosté eso ve svém oboru. A je připravený podívat se celému případu pořádně na kloub. Rychle mu totiž došlo, že ne všichni podezřelí říkají pravdu. Celá situace se navíc zkomplikuje v okamžiku, kdy se přečte Harlanova závěť, v níž se píše, že jeho příbuzní nedostanou nic a jedinou dědičkou se stane jeho ošetřovatelka Marta.

Na nože na první pohled připomíná detektivky s Herculem Poirotem. Došlo ke zločinu, podezřelý je úplně každý a na scéně se objevuje excentrický detektiv, který se pokouší proniknout za fasádu lží, polopravd a výmyslů lidí, kteří měli důvod vraždit. Ale… ale ono to tak úplně není.

na nože 3 zdroj: tisková zpráva

Na nože totiž napsal a režíroval Rian Johnson. Ten je podepsaný pod osmou epizodou Hvězdných válek, kterou spousta fandů nepřijala zrovna s nadšením, na druhou stranu právě Star Wars ukazují, na co se můžete u Johnsonovy detektivky připravit. Tenhle filmař totiž odmítá hrát podle pravidel. U Hvězdných válek se jeho osobitý styl trošku minul účinkem, naštěstí u Na nože funguje skvěle.

O čem konkrétně tu mluvím? O tom, že Johnson je většinu času kousek před divákem. Nebo spíš kus. Když už máte pocit, že jste jeho příběh prokoukli, zjistíte, že vás celou dobu vodil za nos. A vy mu za to budete tleskat. Na nože totiž není ten typ detektivky, která by stála na absurdní pointě, ale chytře vymyšlená krimi, která se nebojí pravidla jen lehce ohýbat, ovšem tak, abyste ve výsledku byli nadšení z každého nečekaného, přesto logického a smysl dávajícího zvratu.

na nože 4 zdroj: tisková zpráva

Několikrát se u filmu přistihnete, jak sami sebe přesvědčujete, že máte jasno v tom, co se vlastně stalo a kdo a jak vraždil, jen abyste zjistili, že Johnson vás celou dobu chytře mátl. Nikdy však ne tak, abyste museli pasivně sedět a jen čumět na plátno, protože tvůrci před vámi tají detaily, kterých si divák všimnout nemůže. Z podezřelých se stávají klaďáci, z kladných hrdinů zloduši a z obětí hrdinové.

Na nože je neskutečně vychytralý film, na který je radost se dívat. Rian Johnson se totiž do značné míry drží prověřených žánrových stereotypů a klišé, ale nebojí se jim v pravou chvíli vysmát, nebo je modernizovat a upravit tak, aby i zkušení fandové podobných příběhů byli překvapení.

Jde o neskutečně chytrý a zároveň hravý film, který i přes svou zdánlivou překombinovanost dává dokonale logický smysl. Navíc se může opřít o skvělé herecké obsazení. Daniel Craig jako jižanský detektiv vyloženě září, stejně tak Ana de Armas, která si s ním zahraje i v nové bondovce, nebo Chris Evans, jenž ukazuje, že se v kinech neztratí ani po tom, co odložil štít Kapitána Ameriky.

zdroj: Vertical Entertainment

Výsledkem je příjemná, chytře vymyšlená a sebevědomě vychytralá detektivka, u níž si dovolím tvrdit, že se bude líbit každému. Klidně na to jděte s rodiči. I s prarodiči.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.