Recenze: Lví král – Disney vás zve do Afriky

- Recenze autor: Matěj Svoboda

Předělávka klasického animáku nabízí prověřený příběh a dech beroucí audiovizuální pojetí. Stačí to na výjimečný film?

Společnosti Disney se letos daří a zdaleka nejen na polích comicsů. Tam pochopitelně vládnou Avengers, ale u Disneyho posílají do kin i CGI verze svých klasických animáků. Někdy to vyjde, někdy ne. Letos to nezačalo moc dobře, protože Dumbo byl unylá nuda, která originálu dělala medvědí službu. Naštěstí si studio i fandové napravili chuť díky povedenému Aladinovi. Tomu však nikdo zpočátku moc nevěřil, protože Will Smith v prvních upoutávkách nevypadal bůhvíjak, a navíc šlo předělávku originálu z devadesátých let, takže vcelku „nového“ animáku.

A vzhledem k tomu, že Disney nerad mění to, co minule fungovalo, diváci reptali, proč to vůbec vzniká. Ale výsledek byl nakonec dost fajn. Oproti Aladinovi to vypadalo, že Lvího krále jsou kina připravená přivítat s otevřenou náručí. Ačkoliv původní verze vznikla jen dva roky po Aladinovi, tentokrát z jakéhosi důvodu nikdo neměl problém s tím, že vzniká remake. A podle prvních tržeb je jasné, že to bude hit. Jestli jde i o dobrý film, to už se hodnotí hůř.

lví král 4

Děj nového filmu se od toho starého neliší vůbec ničím. V Africe vládne moudrý lví král Mufasa, který učí svého syna všechno potřebné k tomu, aby mohl v budoucnu na trůn usednout sám. Jediný problém je Mufasův bratr Scar, jenž sám touží po trůnu a rozhodne se bráchu vlákat do pasti, zabije ho, a navíc přesvědčí Simbu, že je to jeho chyba a ten uteče daleko pryč.

Všichni si myslí, že zemřel, Scar se ujal vlády a proměnil zelenou savanu ve vyschlé peklo. Simba ovšem přežil. Pod dohledem dvou ukecaných kámošů Timona a Pumby vyrostl, tendence vrátit se domů ale zatím nemá. Dokud ho nenajde jeho stará kamarádka a nepřipomene mu, co je zač. A že by možná nebylo od věci vyříkat si se strýčkem pár věcí.

lví král 3

Příběhově fakt žádná změna, ale vizuálně? I slepec by poznal, že to celé vypadá malinko jinak než na konci devadesátých let. Nový Lví král má dokonalý vizuál a nominace na Oscara je víceméně jistá už teď. Afrika a všichni její zvířecí obyvatelé vypadají, jako kdyby utekli z nějakého dokumentu Davida Attenborougha. Každé stéblo trávy, každý kousek srsti je dokonalý a jako ukázka toho, co dnes zvládnou animátoři a počítače, slouží nová disneyovka bezchybně. Potíž tkví v tom, že tahle heyperrealističnost není možná úplně k dobru věci.

Jedna věc je sledovat mluvící a zpívající zvířátka v animované podobě. Člověk se automaticky hodí do „pohádkového režimu“ a tyhle věci neřeší, protože se v pohádkách zkrátka dít můžou. Nový Lví král by ale chtěl mít blíž k hranému filmu, a i když vypadá skvěle, prodat emoce zvířat v jejich obličejích animátoři úplně nezvládli.

Ono to asi ani moc nejde, pokud by tvůrci nechtěli tlačit na výraznější nerealistickou stylizaci (a to nechtěli) a výsledkem je, že veškeré emotivní scény vlastně vůbec nefungují. Je to jako kdyby někdo daboval ve studiu záběry natočené někde v Africe. Hudba, tempo, kamera a podobné věci dělají, co mohou a člověk ochotně uvěří, že tahle zvířata existují. Ovšem naladit se na to, že si spolu povídají, hýbou u toho rty, prožívají vnitřně těžké osobní ztráty nebo lásku, to už nejde. Lví král vypadá nádherně realisticky. A v realitě zkrátka zvířata nemluví a pokoušet se mě přesvědčit, že ano. Nejde. Tvůrci sami sobě podrazili nohy.

Lví král rozhodně není špatný film. Jen fandům originálu vlastně nedává moc důvodů k tomu, aby ho viděli. Stejný příběh, až na pár výjimek stejné písničky a jako novinka tu je vlastně jen ten vizuál a ten sám o sobě nefunguje zdaleka tak dobře, jak asi tvůrci doufali. Na druhou stranu, pokud máte doma děti, ty se v kině nudit nebudou.

lví král 1

Lví král je možná trošku vážnější disneyovka, to však taky nemusí být na škodu. A popravdě jako film pro rodiče s prcky funguje ideálně čistě kvůli tomu, že tátové a mámy můžou při sledování potomka vzpomínat na to, jak moc si originál před lety v kině užívali oni. Ale i bez těch dětí jde o příjemnou rodinnou zábavu. Jen prostě všechno vsadila na jednu kartu a já si nejsem úplně jistý, jestli to vyšlo. Nedávný Aladin má v sobě víc života, energie a čistokrevně zábavného blbnutí než Lví král. Ovšem jako letní film tenhle vládce Afriky obstojí bez problémů.

Hodnocení: 3/5

Tagy: animovaný film pohádka Disney

Zdroje: Vlastní

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.