Recenze: Lví král – Disney vás zve do Afriky

23. 7. 2019 - 11:06 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Lví král – Disney vás zve do Afriky zdroj: Disney

Předělávka klasického animáku nabízí prověřený příběh a dech beroucí audiovizuální pojetí. Stačí to na výjimečný film?

Společnosti Disney se letos daří a zdaleka nejen na polích comicsů. Tam pochopitelně vládnou Avengers, ale u Disneyho posílají do kin i CGI verze svých klasických animáků. Někdy to vyjde, někdy ne. Letos to nezačalo moc dobře, protože Dumbo byl unylá nuda, která originálu dělala medvědí službu. Naštěstí si studio i fandové napravili chuť díky povedenému Aladinovi. Tomu však nikdo zpočátku moc nevěřil, protože Will Smith v prvních upoutávkách nevypadal bůhvíjak, a navíc šlo předělávku originálu z devadesátých let, takže vcelku „nového“ animáku.

A vzhledem k tomu, že Disney nerad mění to, co minule fungovalo, diváci reptali, proč to vůbec vzniká. Ale výsledek byl nakonec dost fajn. Oproti Aladinovi to vypadalo, že Lvího krále jsou kina připravená přivítat s otevřenou náručí. Ačkoliv původní verze vznikla jen dva roky po Aladinovi, tentokrát z jakéhosi důvodu nikdo neměl problém s tím, že vzniká remake. A podle prvních tržeb je jasné, že to bude hit. Jestli jde i o dobrý film, to už se hodnotí hůř.

lví král 4 zdroj: tisková zpráva

Děj nového filmu se od toho starého neliší vůbec ničím. V Africe vládne moudrý lví král Mufasa, který učí svého syna všechno potřebné k tomu, aby mohl v budoucnu na trůn usednout sám. Jediný problém je Mufasův bratr Scar, jenž sám touží po trůnu a rozhodne se bráchu vlákat do pasti, zabije ho, a navíc přesvědčí Simbu, že je to jeho chyba a ten uteče daleko pryč.

Všichni si myslí, že zemřel, Scar se ujal vlády a proměnil zelenou savanu ve vyschlé peklo. Simba ovšem přežil. Pod dohledem dvou ukecaných kámošů Timona a Pumby vyrostl, tendence vrátit se domů ale zatím nemá. Dokud ho nenajde jeho stará kamarádka a nepřipomene mu, co je zač. A že by možná nebylo od věci vyříkat si se strýčkem pár věcí.

lví král 3 zdroj: tisková zpráva

Příběhově fakt žádná změna, ale vizuálně? I slepec by poznal, že to celé vypadá malinko jinak než na konci devadesátých let. Nový Lví král má dokonalý vizuál a nominace na Oscara je víceméně jistá už teď. Afrika a všichni její zvířecí obyvatelé vypadají, jako kdyby utekli z nějakého dokumentu Davida Attenborougha. Každé stéblo trávy, každý kousek srsti je dokonalý a jako ukázka toho, co dnes zvládnou animátoři a počítače, slouží nová disneyovka bezchybně. Potíž tkví v tom, že tahle heyperrealističnost není možná úplně k dobru věci.

Jedna věc je sledovat mluvící a zpívající zvířátka v animované podobě. Člověk se automaticky hodí do „pohádkového režimu“ a tyhle věci neřeší, protože se v pohádkách zkrátka dít můžou. Nový Lví král by ale chtěl mít blíž k hranému filmu, a i když vypadá skvěle, prodat emoce zvířat v jejich obličejích animátoři úplně nezvládli.

zdroj: Falcon

Ono to asi ani moc nejde, pokud by tvůrci nechtěli tlačit na výraznější nerealistickou stylizaci (a to nechtěli) a výsledkem je, že veškeré emotivní scény vlastně vůbec nefungují. Je to jako kdyby někdo daboval ve studiu záběry natočené někde v Africe. Hudba, tempo, kamera a podobné věci dělají, co mohou a člověk ochotně uvěří, že tahle zvířata existují. Ovšem naladit se na to, že si spolu povídají, hýbou u toho rty, prožívají vnitřně těžké osobní ztráty nebo lásku, to už nejde. Lví král vypadá nádherně realisticky. A v realitě zkrátka zvířata nemluví a pokoušet se mě přesvědčit, že ano. Nejde. Tvůrci sami sobě podrazili nohy.

Lví král rozhodně není špatný film. Jen fandům originálu vlastně nedává moc důvodů k tomu, aby ho viděli. Stejný příběh, až na pár výjimek stejné písničky a jako novinka tu je vlastně jen ten vizuál a ten sám o sobě nefunguje zdaleka tak dobře, jak asi tvůrci doufali. Na druhou stranu, pokud máte doma děti, ty se v kině nudit nebudou.

lví král 1 zdroj: tisková zpráva

Lví král je možná trošku vážnější disneyovka, to však taky nemusí být na škodu. A popravdě jako film pro rodiče s prcky funguje ideálně čistě kvůli tomu, že tátové a mámy můžou při sledování potomka vzpomínat na to, jak moc si originál před lety v kině užívali oni. Ale i bez těch dětí jde o příjemnou rodinnou zábavu. Jen prostě všechno vsadila na jednu kartu a já si nejsem úplně jistý, jestli to vyšlo. Nedávný Aladin má v sobě víc života, energie a čistokrevně zábavného blbnutí než Lví král. Ovšem jako letní film tenhle vládce Afriky obstojí bez problémů.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Disney chystá prequel Lvího krále

Disney chystá prequel Lvího krále

30. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Líbil se vám loňský Lví král? Tak to máte štěstí, protože Disney chystá nášup.
Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

Čtyři nejzásadnější události filmového roku 2019

3. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Uplynulých dvanáct měsíců znamenalo pro filmové fandy i samotný Hollywood hodně změn. Přepisovaly se žebříčky nejúspěšnějších filmů všech dob, dočkali jsme se velkých překvapení i ještě větších zklamání a možná, že se potichu změnila i pravidla, podle kterých filmový průmysl hraje. Co nejzajímavějšího se ve filmovém světě vloni událo?
Z Lvího krále se stala největší disneyovka mimo Marvel a Star Wars

Z Lvího krále se stala největší disneyovka mimo Marvel a Star Wars

12. 8. 2019 | Novinky | Adam Homola

Nový Lví král je opravdu král. Disney se může gratulovat, protože jde o film s největšími tržbami z kin ze stáje Disney, který není z univerza Marvelu či Star Wars.
Nové záběry z Lvího krále připomínají pár týdnů vzdálenou premiéru

Nové záběry z Lvího krále připomínají pár týdnů vzdálenou premiéru

24. 6. 2019 | Trailery | Adam Homola

Disney to s Aladinem trefila a celosvětově přepočítává už přes 800 milionů dolarů, jen z kin. Mezitím chystá další těžkou váhu jménem Lví král.
Staronové disneyovky, aneb Aladinem převod animáků do hrané podoby nekončí

Staronové disneyovky, aneb Aladinem převod animáků do hrané podoby nekončí

24. 5. 2019 | Dokina.cz | Matěj Svoboda

Jaké pohádkové klasiky se dočkají nové verze po Aladinovi nebo Krásce a zvířeti? A kdy je uvidíme? 
10 filmů, které letos bude chtít vidět každý

10 filmů, které letos bude chtít vidět každý

4. 1. 2019 | Téma | Václav Rybář

Přehled nejdůležitějších masovek. Tyhle blockbustery a sequely budou hýbat diskuzními fóry.
7 animáků, ze kterých Disney udělá epické hrané velkofilmy

7 animáků, ze kterých Disney udělá epické hrané velkofilmy

30. 11. 2018 | Téma | Václav Rybář

Lví král je jedním z mnoha trháků, které na nás Myšák v následujících letech chystá
Lví král: Disney chystá nádherný remake s hvězdným obsazením

Lví král: Disney chystá nádherný remake s hvězdným obsazením

26. 11. 2018 | Trailery | Adam Homola

Lví král patří bez debat do zlatého fondu animovaných pohádek. Jde o klasiku, která si o ten remake víceméně říká sama. A Disney nelení a remakeuje co se dá. Chystá se hraný Aladdin, příliš roztomilý sloník Dumbo a teď i animovaný Lví král.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Netflix si dá v chystaném Heart of Stone špionský reparát

Netflix si dá v chystaném Heart of Stone špionský reparát

30. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Akční špionážní thriller, který místy připomíná Mission: Impossible, Bonda či Bourney, ale pokouší se mít i vlastní tvář. Takhle se zatím rýsuje nový Heart of Stone.
Enola Holmes 2 dá už podruhé dohromady slavné detektivní sourozence

Enola Holmes 2 dá už podruhé dohromady slavné detektivní sourozence

27. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Filmový Sherlock Holmes si momentálně dává menší pauzu, ale částečně ho zastupuje alespoň Henry Cavill v Enola Holmes.
Netflix začíná vábit na pokračování populárního Vyproštění

Netflix začíná vábit na pokračování populárního Vyproštění

26. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Z prvního Vyproštění z roku 2020 se stal překvapivě obrovský hit, a tak není divu, že se Netflix plácl přes kapsu a hned si objednal dvojku.
Disney představuje svůj nový rodinný animák Divnosvět

Disney představuje svůj nový rodinný animák Divnosvět

23. 9. 2022 | Trailery | Adam Homola

Nové rodinné sci-fi dobrodružství od Disney se blíží, seznamte se s takovou běžnou vesmírnou rodinkou Cladeových.