Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 - 9:00 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty zdroj: 20th Century Fox

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.

A výsledkem je jedna z nejosobitějších a nejoblíbenějších marvelovek. Waititi se postará i o čtvrtý díl, avšak nespěchá na něj. Momentálně dokončuje sportovní komedii Next Goal Wins a do kin teď míří jeho Králíček Jojo.

Film, o němž se u nás mluvilo hlavně kvůli tomu, že se točil v Česku, kam tak mohla přijet Scarlett Johansson, a taky kvůli Hitlerovi, jenž je jedním z hrdinů, pokud se to tak dá říct. Ale k tomu se dostaneme.

Králíček Jojo se odehrává na konci druhé světové války v německém městečku, kde by už život nemohl být lepší. To si alespoň myslí desetiletý Johannes, jemuž se přezdívá Králíček Jojo. Po ulicích běhá v uniformě, Adolf Hitler je jeho vzor a ze všeho nejvíc touží po tom, aby mohl konečně vyrazit na frontu střílet nepřátele, kteří nefandí Třetí říši.

jojo rabbit 1 zdroj: 20th Century Fox

Jenže má smůlu. Nejen že na to nemá věk, hlavně se mu však povedlo odpálit trochu nešikovně granát, takže si pár týdnů poležel v nemocnici. O to víc se těší, až bude pokračovat ve výcviku. Jenže jeho svět se obrátí vzhůru nohama, když zjistí, že jeho maminka skrývá před gestapem i před ním samotným strašlivé tajemství.

Ukrývá na půdě židovskou dívku. Jojo se tak musí vyrovnat nejen s tím, že máma je zrádkyně, ale i s faktem, že trávil spoustu času pod jednou střechou s nepřítelem. A taky s tím, že Elsa nemá kopyta ani rohy a pravděpodobně ho vůbec nechce sežrat. Časem navíc zjistí, že dívka je vlastně celkem fajn a že si mají co říct. A Jojo tak pomalu začíná pochybovat o všem, čemu doposud věřil. A jeho imaginární kamarád Adolf Hitler z toho nemá radost. Jo, to jsem vám neřekl, Jojo má za imaginárního kámoše Adolfa, což popravdě o filmu vypovídá docela dost.

jojo rabbit 3 zdroj: 20th Century Fox

Taika Waititi žije režisérský sen. Má za sebou velký hit, díky čemuž může točit svoje malé a osobité filmy, na které dostane slušné peníze a hvězdy stojí frontu na to, aby se v nich mohly objevit. Může si dělat, co chce. Mám z toho radost, protože i když se neřadím mezi jeho největší fandy, za každého podobně osobitého filmaře jsem rád. A Králíček Jojo je vážně hodně osobitý, zároveň však ukazuje, že Waititi není zdaleka jen takovým tím veselým hračičkou, co na place běhá v havajské košili a snaží se dělat dobrou náladu.

Ve své novince si totiž velmi chytře, a především přirozeně hraje s žánry. Hlavním hrdinou je desetiletý kluk zblblý nacistickou propagandou, který nevidí, co se kolem něj děje. Nevidí, jak dospělí obyvatelé města čekají, až se na obzoru objeví americké či sovětské tanky a jak se celá slavná Třetí říše rozpadá. Jojo má uniformu, cíl a odhodlání.

jojo rabbit 4 zdroj: 20th Century Fox

A během svého pobíhání po městě a bojů s „odpornou židovkou“ z půdy tak nějak nevnímá, že na ulicích visí lidé obvinění z toho, že nedrželi palce Gestapu nebo projevili jen trochu lidskosti při snaze zachránit své sousedy před zplynováním. Králíček Jojo vypadá na první pohled jako pohodová a vizuálně lahůdková zábava, ale za vší tou pohodou se schovává hodně temný, drsný a smutný film. A Waititi umí perfektně dávkovat rozpustilý humor a střídat ho se scénami, kdy člověka vyloženě mrazí v zádech.

Samozřejmě za to ale nemůže jen on, stejnou měrou si pochvalu zaslouží i herci. Především Scarlett Johansson tu předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů své kariéry a Sam Rockwell je v poloze tak trochu jiného nacisty taky lahůdkový. Hlavní hvězdou je ovšem debutující prcek Roman Griffin Davis, který dovede jediným pohledem prodat pro věc nadšeného mininácka, ale i kluka, jemuž pomalu dochází souvislosti a zrůdnost režimu, který ho násilím semlel a pokouší se z něj udělat nemyslící a propagandou zblblé cosi. No a samotný režisér v roli imaginárního Adolfa si krade všechny scény pro sebe a ještě se mu celkem snadno daří sdělovat divákům fakt, že všichni náckové jsou debilové.

zdroj: Archiv

Úplně dokonalý však Králíček Jojo není a bohužel trpí tím, čím trpí spousta podobných autorských filmů, jejichž tvůrci měli volnou ruku. Waititi nakousne tolik témat a příběhů, že je v poslední čtvrtině nestíhá všechny uzavřít tak, jak by se slušelo. Emocionální vyznění závěru bohužel není zdaleka tak silné, jak by mělo být a možná budete z kina odcházet s pocitem, že to celé bylo nějaké utnuté a že tam „něco“ chybí. I tak jde ale v každém případě o pozoruhodný film, který dovede pobavit, dojmout a svým způsobem i vyděsit. Těch šest oscarových nominací si bez nejmenších pochyb zaslouží. 

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

10. 2. 2020 | Téma | Adam Homola

Jakkoliv nám letošní nominace nepřišly nijak zvlášť zajímavé, výsledky překvapivé jsou. Akademie byla tentokrát mnohem méně předvídatelná a místo sázek na jistotu zvolila pestřejší skvadru vítězů. Proto vyhrál Parazit tolik cen, ale zaslouženě bodoval i Brad Pitt, Taika Waititi, nebo Joaquin Phoenix. Kompletní výsledky najdete níže:
Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

28. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Válečné komediální drama Králíček Jojo se hodně povedlo, a dokonce bude bojovat o Oscary. A jak asi víte, příběh malého německého kluka, který se spolu s imaginárním Adolfem Hitlerem snaží nějak zvládnout nástrahy dětství, druhou světovou válku i střet s realitou, se točil v České republice. Filmaři se podívali nejen do Prahy, ale třeba i do Žatce a do Úštěku. A nejde zdaleka o první válečný film, který se v Česku točil. Jaké byly ty další?
Hitler a jednorožec? Waititi se toho v traileru na Jojo Rabbit nebojí

Hitler a jednorožec? Waititi se toho v traileru na Jojo Rabbit nebojí

4. 9. 2019 | Trailery | Adam Homola

Jojo Rabbit dostal plnohodnotný trailer se spoustou nových záběrů a s německými verzemi I am a Beliver a Heroes. A také s Taikou Waititim jako Adolfem Hitlerem hodujícím na jednorožci.
Jojo Rabbit: Taika Waititi se představuje jako Adolf Hitler

Jojo Rabbit: Taika Waititi se představuje jako Adolf Hitler

30. 7. 2019 | Trailery | Adam Homola

Mladý kluk má imaginárního přítele, kterým není nikdo jiný než Adolf Hitler. Kolik filmů může o sobě něco takového říct?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.