Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

28. 1. 2020 11:06 - Téma | Autor: Matěj Svoboda

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy zdroj: Archiv

Válečné komediální drama Králíček Jojo se hodně povedlo, a dokonce bude bojovat o Oscary. A jak asi víte, příběh malého německého kluka, který se spolu s imaginárním Adolfem Hitlerem snaží nějak zvládnout nástrahy dětství, druhou světovou válku i střet s realitou, se točil v České republice. Filmaři se podívali nejen do Prahy, ale třeba i do Žatce a do Úštěku. A nejde zdaleka o první válečný film, který se v Česku točil. Jaké byly ty další?

Most u Remagenu, 1969

most u remagenu zdroj: Archiv

Hollywoodští a evropští filmaři sice začali do Česka přijíždět víc až v polovině devadesátých let, ale občas je sem osud a producenti zaváli i dřív. Jako třeba Johna Guillermina, autora filmů jako King Kong, Smrt na Nilu nebo Skleněné peklo.

V okolí Davle a Mostu natočil příběh z konce druhé světové války, kdy se německá vojska pokoušejí vyhodit do vzduchu důležitý most přes Rýn a zpomalit tak postup spojenců. Jenže pokud to udělají, odsoudí 75 000 německých vojáků k smrti. Vedle George Segala nebo Roberta Vaughna se objevili třeba i budoucí režisér Vít Olmer nebo představitel Limonádového Joea Karel Fiala.

Stalingrad, 1993

stalingrad zdroj: Archiv

Německý velkofilm se točí okolo obyčejných vojáků, kteří v Sovětském svazu dostali jednoduchý rozkaz – neustoupit. A dva miliony z nich se už domů nevrátily. Jejich řady decimovali nejen sovětští vojáci, ale i krutá zima.

A taky vystřízlivění a srážka s realitou, kdy hrdinům začalo pomalu docházet, co je Třetí říše, za kterou bojují, ve skutečnosti zač. Krom tehdy ještě Československa se točilo i v Itálii nebo ve Finsku, kam museli filmaři přestěhovat veškerou techniku včetně tanků, protože u nás nebyl sníh. Jako asistent režie se na Stalingradu podílel Milan Šteindler.

Johanka z Arku, 1999

johanka z arku zdroj: Archiv

Režisér Luc Besson sice točil příběh jedné z nejdůležitějších žen francouzské historie, ale vzhledem k tomu, že do hlavní role obsadil svou manželku Millu Jovovich, která se narodila v Kyjevě, asi nikoho nepřekvapilo, že natáčení neprobíhalo jen ve Francii. Točilo se kousek od přehrady Slezská Harta u Bruntálu, kde vyrostlo město Orleáns, ale také v jihočeské vesnici Dobronice.

Hartova válka, 2002

hartova válka zdroj: Archiv

Bruce Willis byl v roce 2002 jednou z největších hereckých hvězd na světě, v Česku ovšem natočil film, který kritiky ani diváky moc nezaujal. Hartova válka se odehrává v zajateckém táboře, kde je mezi vězni i důstojník William McNamara, jenž má dohlížet na americké zajatce.

Když ale dojde k vraždě, ze které je obviněný černošský pilot, rozhodne se McNamara využít spoluvězně Harta, studenta práv a zařídit obviněnému co možná nejspravedlivější soud. Točilo se na Liberecku, ve vesnici Zvoleněves u Kladna a ve vojenském prostoru v Milovicích.

Plamen a Citron, 2008

plamen a citron zdroj: Archiv

Plamen a Citron jsou jména odbojářů, kteří v roce 1944 působí v Dánsku a specializují se na likvidaci svých spoluobčanů, kteří ochotně práskají pro Gestapo. Časem začnou na příkaz svého velení zabíjet i Němce, situace se ovšem zkomplikuje, když má Plamen zabít svou milenku, Švédku Ketty.

Rozhodne se zjistit víc o jejích tajemstvích a postupně odhalí, že s ním jeho nadřízení nehrají úplně fér hru. Komu věřit, když jsou nepřátelé úplně všude? Plamen a Citron se samozřejmě natáčel v Dánsku, ale filmaři se podívali i do Německa a České republiky. V hlavní roli září Mads Mikkelsen.

Rudý baron, 2008

rudý baron zdroj: Archiv

Příběh legendárního Manfreda von Richthofena přezdívaného Rudý baron, jehož červené letadlo bylo postrachem nebe, v Česku zaměstnal odborníky na dekorace. Skutečných letadel z období první světové války dnes už není moc a muzea je filmařům jen tak nepůjčí, takže bylo potřeba je „vyrobit“. Sice nelétala a šlo o kulisy, ale pro potřeby natáčení to stačilo. Film vznikal v zámeckém parku ve Veltrusech, kousek od Dobříše, ale i v Praze v Národním muzeu nebo ve Vinohradském divadle.

Red Tails, 2012

red tails zdroj: Archiv

Nepříliš úspěšný film, který produkoval tvůrce Hvězdných válek George Lucas, se odehrává během druhé světové války a točí se kolem takzvaných Tuskegee Airmen, což byli černošští piloti.

Pro spoustu lidí byla tehdy představa někoho s černou kůží za knyplem letadla dost pohoršující, ale 15000 bojových misí v Evropě a severní Africe ukázalo, že nezáleží na tom, jakou barvu pleti má pilot, když umí sestřelovat nácky. Natáčelo se v Kalifornii, ve Slovinsku a Chorvatsku, ale i v pražských ateliérech v Letňanech a v Rudolfinu se nahrával soundtrack.

Anthropoid, 2016

anthropoid zdroj: Archiv

Atentát na Reinharda Heidricha zpracovali filmaři už několikrát, a i v tomhle seznamu najdete hned dva filmy. Anthropoid se zaměřuje na činnost parašutistů, kteří přistáli v okupovaném Československu a rozhodli se zabít protektora Heydricha.

Koproducentem filmu byl režisér Samotářů David Ondříček, jednu z hlavních rolí dostala Aňa Geislerová a natáčelo se na autentických místech, například i v Petchkově paláci, kde skutečně bylo sídlo gestapa a kde probíhalo kruté mučení lidí, kteří se nehodlali smířit s okupací a bojovali proti nacismu.

Smrtihlav, 2017

smrtihlav zdroj: Archiv

Druhým válečným filmem o atentátu na Heydricha je Smrtihlav, který se na rozdíl od Anthropoidu věnuje nejen československým parašutistům, ale i životu samotného Heydricha. Jeho ambicím a snaze vybojovat si co největší kus moci, kvůli čemuž je ochotný víceméně naplánovat holokaust. Samotným hrdinům odboje se věnuje spíše až druhá část filmu. Natáčení probíhalo v Praze a v Budapešti.

Resistance, 2020

resistance zdroj: Archiv

Válečné (prý komediální) drama Resistance sice ještě nemělo premiéru, ale do amerických kin by se mělo dostat na konci března, tak snad ho pak uvidíme i u nás. Filmaři pracovali hlavně v Praze a točili na Senovážném náměstí, v budově Živnobanky nebo v ulicích Nového města, ale podívali se i do Liberce.

Děj se bude odehrávat během druhé světové války ve Francii a má se točit okolo skupiny židovských skautů, kteří spolupracovali s francouzskými odbojáři a pomohli zachránit tisíce životů. Jedním z hrdinů bude i Marcel Marceau, legendární francouzský herec a mim, kterého si zahrál Jesse Eisenberg.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Dokument Skin půjde pod kůži, aneb jak je to s tou nahotou ve filmech

Dokument Skin půjde pod kůži, aneb jak je to s tou nahotou ve filmech

10. 7. 2020 | Trailery | Adam Homola

Nahota ve filmech se neřeší jen v poslední době. Svým způsobem jde o téma provázející celý filmový průmysl od jeho prvopočátků až dodnes.
V An American Pickle se Seth Rogen propadne po sto letech do současnosti

V An American Pickle se Seth Rogen propadne po sto letech do současnosti

9. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Vtipálek Seth Rogen si zahraje imigranta, který se z 20. let minulého století propadne do moderního Brooklynu.
Brad Pitt si v Bullet Train zahraje zabijáka mířícího do Tokia

Brad Pitt si v Bullet Train zahraje zabijáka mířícího do Tokia

9. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Brad Pitt se po nedávných výletech do vesmíru (Ad Astra) a desítky let starého Hollywoodu (Tentkrát v Hollywoodu) podívá do Tokia.
Jason Momoa si střihne sněhuláka

Jason Momoa si střihne sněhuláka

2. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros se dohodlo se Stampede Ventures na tom, že zrovna teď je ten pravý čas, kdy by měl vzniknout nový film o sněhulákovi.