Připravte se na Insidious 2: připomeňte si, co vše natočil jeho režisér James Wan

18. 11. 2013 - 20:15 | Téma | Ladislav Loukota

Připravte se na Insidious 2: připomeňte si, co vše natočil jeho režisér James Wan zdroj: tisková zpráva

Sotva pětatřicetiletý, původem malajsko-australský režisér James Wan stihl za svou desetiletou kariéru renovovat hororový žánr tituly jako jsou Saw nebo V zajetí démonů. Do českých kin nyní přichází pokračování jeho méně známého hororu Insidious. Vlivem bizarního rozhodnutí se jeho první díl našim kinům vyhnul – o to větší je však důvod si Wanovu tvorbu doplnit, a třebas si předtím i v našem rychlopřehledu připomenout další Wanovu tvorbu.

Saw: Hra o přežití (2004)

Pomineme-li prakticky neznámý snímek Stygian, hned svým prvním celovečerním debutem stihl Wan vytvořit úspěšnou hororovou značku o trýzniteli Jigsawovi, který mučí různé skupinky lidí (další díly netočil). Inteligentní horor přitom měl předehru v solidním krátkometrážním snímku stejného jména z roku 2003, který Wan natočil jako „pilotní“ prezentaci pro filmová studia.

V Saw se přitom mixuje staré i nové fungování hororu – nejde o duchařinu jako V zajetí démonů, ale ani o tehdy populární japonský žánr „posedlé technologie“. Podobný kočkopsí přístup Wan úspěšně aplikoval i na další filmy.

SAW zdroj: tisková zpráva

Rozsudek smrti (2007)

O tři roky později se Wan zkusil sáhnout po něčem trochu jiném. Jeho revenge story Kevina Bacona, který bere zákon do vlastních rukou, opět není námětem, který bychom ještě neviděli.

Snímek si však navzdory výjimečnosti ve Wanově tvorbě zasloužil pozitivní hodnocení a nálepku „tak trochu jiného“ příběhu o pomstě, vymykající se všemožným filmům se Stevenem Seagalem.

Death Sentence-01 zdroj: tisková zpráva

Insidious (2010)

S Indisious se Wan vrátil do sféry nabušených děsobijáků, dle své předešlé metodologie je ovšem opět okořenil trochou žánrové dekonstrukce. Indisious je tak umně natočenou jednohubkou, která v počátku sice působí jako stokrát viděná látka, v polovině snímku se však překotí do čehosi bližšího seriózně pojatým Krotitelům duchů – a profituje z toho, že Wan má hororový žánr naprosto v malíčku.

Směšně levný snímek byl obrovským hitem, navíc svým závěrečným zvratem předznamenal nynější pokračování. Našim kinům se však přesto vyhnul – nic vám však nebrání si před premiérou dvojky jedničku nakoukat jinými způsoby.

insidious_002 zdroj: tisková zpráva

V zajetí démonů (2013)

Letos zasáhl Wan hned dvakrát, poprvé snímkem V zajetí démonů, jenž připomínal kondenzát toho nejlepšího na duchařských hororech za poslední padesát let.

Film zápletkou inspirovanou skutečnými událostmi umně připomínal starý dobrý Horor v Amityville z roku 1979, zároveň ale přidal něco nového a Wan tak znovu potvrdil, že díky jeho režisérské vizi může postrašit i tím, co dobře známe.

V zajetí démonů zdroj: tisková zpráva

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

Johnson a Reynolds vs Gadot. Red Notice ukazuje první potyčku ústřední trojice

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Vedle v Praze natáčeného Grey Mana bude Red Notice (zatím...) jeden z největších a nejdražších filmů Netflixu vůbec.
Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

Armáda zlodějů představuje prolamování sejfů mimo jiné i v Praze

27. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Před Armádou mrtvých byla Armáda zlodějů.
Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.