Připravte se na Insidious 2: připomeňte si, co vše natočil jeho režisér James Wan

18. 11. 2013 - 20:15 | Téma | Ladislav Loukota

Připravte se na Insidious 2: připomeňte si, co vše natočil jeho režisér James Wan zdroj: tisková zpráva

Sotva pětatřicetiletý, původem malajsko-australský režisér James Wan stihl za svou desetiletou kariéru renovovat hororový žánr tituly jako jsou Saw nebo V zajetí démonů. Do českých kin nyní přichází pokračování jeho méně známého hororu Insidious. Vlivem bizarního rozhodnutí se jeho první díl našim kinům vyhnul – o to větší je však důvod si Wanovu tvorbu doplnit, a třebas si předtím i v našem rychlopřehledu připomenout další Wanovu tvorbu.

Saw: Hra o přežití (2004)

Pomineme-li prakticky neznámý snímek Stygian, hned svým prvním celovečerním debutem stihl Wan vytvořit úspěšnou hororovou značku o trýzniteli Jigsawovi, který mučí různé skupinky lidí (další díly netočil). Inteligentní horor přitom měl předehru v solidním krátkometrážním snímku stejného jména z roku 2003, který Wan natočil jako „pilotní“ prezentaci pro filmová studia.

V Saw se přitom mixuje staré i nové fungování hororu – nejde o duchařinu jako V zajetí démonů, ale ani o tehdy populární japonský žánr „posedlé technologie“. Podobný kočkopsí přístup Wan úspěšně aplikoval i na další filmy.

SAW zdroj: tisková zpráva

Rozsudek smrti (2007)

O tři roky později se Wan zkusil sáhnout po něčem trochu jiném. Jeho revenge story Kevina Bacona, který bere zákon do vlastních rukou, opět není námětem, který bychom ještě neviděli.

Snímek si však navzdory výjimečnosti ve Wanově tvorbě zasloužil pozitivní hodnocení a nálepku „tak trochu jiného“ příběhu o pomstě, vymykající se všemožným filmům se Stevenem Seagalem.

Death Sentence-01 zdroj: tisková zpráva

Insidious (2010)

S Indisious se Wan vrátil do sféry nabušených děsobijáků, dle své předešlé metodologie je ovšem opět okořenil trochou žánrové dekonstrukce. Indisious je tak umně natočenou jednohubkou, která v počátku sice působí jako stokrát viděná látka, v polovině snímku se však překotí do čehosi bližšího seriózně pojatým Krotitelům duchů – a profituje z toho, že Wan má hororový žánr naprosto v malíčku.

Směšně levný snímek byl obrovským hitem, navíc svým závěrečným zvratem předznamenal nynější pokračování. Našim kinům se však přesto vyhnul – nic vám však nebrání si před premiérou dvojky jedničku nakoukat jinými způsoby.

insidious_002 zdroj: tisková zpráva

V zajetí démonů (2013)

Letos zasáhl Wan hned dvakrát, poprvé snímkem V zajetí démonů, jenž připomínal kondenzát toho nejlepšího na duchařských hororech za poslední padesát let.

Film zápletkou inspirovanou skutečnými událostmi umně připomínal starý dobrý Horor v Amityville z roku 1979, zároveň ale přidal něco nového a Wan tak znovu potvrdil, že díky jeho režisérské vizi může postrašit i tím, co dobře známe.

V zajetí démonů zdroj: tisková zpráva

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.