Připravte se na Insidious 2: připomeňte si, co vše natočil jeho režisér James Wan

18. 11. 2013 - 20:15 | Téma | Ladislav Loukota

Připravte se na Insidious 2: připomeňte si, co vše natočil jeho režisér James Wan zdroj: tisková zpráva

Sotva pětatřicetiletý, původem malajsko-australský režisér James Wan stihl za svou desetiletou kariéru renovovat hororový žánr tituly jako jsou Saw nebo V zajetí démonů. Do českých kin nyní přichází pokračování jeho méně známého hororu Insidious. Vlivem bizarního rozhodnutí se jeho první díl našim kinům vyhnul – o to větší je však důvod si Wanovu tvorbu doplnit, a třebas si předtím i v našem rychlopřehledu připomenout další Wanovu tvorbu.

Saw: Hra o přežití (2004)

Pomineme-li prakticky neznámý snímek Stygian, hned svým prvním celovečerním debutem stihl Wan vytvořit úspěšnou hororovou značku o trýzniteli Jigsawovi, který mučí různé skupinky lidí (další díly netočil). Inteligentní horor přitom měl předehru v solidním krátkometrážním snímku stejného jména z roku 2003, který Wan natočil jako „pilotní“ prezentaci pro filmová studia.

V Saw se přitom mixuje staré i nové fungování hororu – nejde o duchařinu jako V zajetí démonů, ale ani o tehdy populární japonský žánr „posedlé technologie“. Podobný kočkopsí přístup Wan úspěšně aplikoval i na další filmy.

SAW zdroj: tisková zpráva

Rozsudek smrti (2007)

O tři roky později se Wan zkusil sáhnout po něčem trochu jiném. Jeho revenge story Kevina Bacona, který bere zákon do vlastních rukou, opět není námětem, který bychom ještě neviděli.

Snímek si však navzdory výjimečnosti ve Wanově tvorbě zasloužil pozitivní hodnocení a nálepku „tak trochu jiného“ příběhu o pomstě, vymykající se všemožným filmům se Stevenem Seagalem.

Death Sentence-01 zdroj: tisková zpráva

Insidious (2010)

S Indisious se Wan vrátil do sféry nabušených děsobijáků, dle své předešlé metodologie je ovšem opět okořenil trochou žánrové dekonstrukce. Indisious je tak umně natočenou jednohubkou, která v počátku sice působí jako stokrát viděná látka, v polovině snímku se však překotí do čehosi bližšího seriózně pojatým Krotitelům duchů – a profituje z toho, že Wan má hororový žánr naprosto v malíčku.

Směšně levný snímek byl obrovským hitem, navíc svým závěrečným zvratem předznamenal nynější pokračování. Našim kinům se však přesto vyhnul – nic vám však nebrání si před premiérou dvojky jedničku nakoukat jinými způsoby.

insidious_002 zdroj: tisková zpráva

V zajetí démonů (2013)

Letos zasáhl Wan hned dvakrát, poprvé snímkem V zajetí démonů, jenž připomínal kondenzát toho nejlepšího na duchařských hororech za poslední padesát let.

Film zápletkou inspirovanou skutečnými událostmi umně připomínal starý dobrý Horor v Amityville z roku 1979, zároveň ale přidal něco nového a Wan tak znovu potvrdil, že díky jeho režisérské vizi může postrašit i tím, co dobře známe.

V zajetí démonů zdroj: tisková zpráva

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.