Premiérové publikum již vidělo Mašínův film 3 sezóny v pekle

26. 11. 2009 - 12:30 | Téma | red

Premiérové publikum již vidělo Mašínův film 3 sezóny v pekle zdroj: tisková zpráva

Ve dvanácti sálech pražského multikina Village Cinemas Anděl měl dnes premiéru film režiséra a scenáristy Tomáše Mašína nazvaný 3 sezóny v pekle. Zvané hosty před jednotlivými projekcemi přivítali členové tvůrčí a herecké delegace, mezi nimiž byli vedle režiséra představitelé hlavních rolí Kryštof Hádek a Karolina Gruszková, zpěvák Matěj Ruppert a islandský kameraman Karl Oskarsson.

Výpravný dobový snímek odehrávající se v druhé polovině 40. let minulého století vznikl v česko-slovensko-německé koprodukci a stál 80 milionů korun. Dvanáctimilionovým grantem ho podpořil fond kinematografie, stejnou částku získal od fondu Eurimages. Slovenské ministerstvo kultury poskytlo více než dvoumilionový grant, další podpora šla z evropského programu Media. Tvůrci ho nabízejí na festival Berlinale.

Autor námětu Lubomír Drozd přišel s příběhem extravagantního mladého muže, který v době sílícího komunistického režimu prožívá mládí plné vášně a vzpoury. Producenti sice zakoupili práva na autobiografický román Egona Bondyho Prvních deset let, ale scénář se posléze měnil a postavy se odlišily od reálných předobrazů. Film je tak inspirován zápisky z mládí tohoto spisovatele jen velice volně. 3 sezony v pekle zdroj: tisková zpráva

Příběh začíná v roce 1947, v době, která ještě přála smyslnosti, extravaganci a humoru. Devatenáctiletý dandy a vtipný provokatér utíká z domova a vydává se na pouť oslavující svobodu a umělecké ideály. Život vychutnává v cigaretovém kouři, lehkém opojení likérem a po boku krásné ženy. V době dramatických politických změn se milenci vyhýbají práci, živí se drobnými krádežemi a plánují útěk do Paříže. Střet s mocí přichází nečekaně - komunistický režim ukáže svou represivní tvář.

Podle Mašína nebylo jeho životní ambicí natočit celovečerní film. V určitém momentě však cítil potřebu udělat něco hlubšího. Natáčel v téměř 50 lokacích a využil 1200 komparsistů, více než devadesáti historických aut, motorek, autobusů a vojenských vozidel. Například na náměstí v Liberci, které představovalo poválečnou Vídeň, se muselo navézt 65 tun suti. Na celý víkend byla o prázdninách kvůli natáčení uzavřena Jindřišská ulice v centru Prahy.

Podle producentky Moniky Kristlové se záměr podařil a věří, že na plátně je to vidět. I dramaturg Kristián Suda ocenil, že ve filmu funguje vše "od límečku u košile až po obrazy na stěně".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.