Premiérové publikum již vidělo Mašínův film 3 sezóny v pekle

26. 11. 2009 - 12:30 | Téma | red

Premiérové publikum již vidělo Mašínův film 3 sezóny v pekle zdroj: tisková zpráva

Ve dvanácti sálech pražského multikina Village Cinemas Anděl měl dnes premiéru film režiséra a scenáristy Tomáše Mašína nazvaný 3 sezóny v pekle. Zvané hosty před jednotlivými projekcemi přivítali členové tvůrčí a herecké delegace, mezi nimiž byli vedle režiséra představitelé hlavních rolí Kryštof Hádek a Karolina Gruszková, zpěvák Matěj Ruppert a islandský kameraman Karl Oskarsson.

Výpravný dobový snímek odehrávající se v druhé polovině 40. let minulého století vznikl v česko-slovensko-německé koprodukci a stál 80 milionů korun. Dvanáctimilionovým grantem ho podpořil fond kinematografie, stejnou částku získal od fondu Eurimages. Slovenské ministerstvo kultury poskytlo více než dvoumilionový grant, další podpora šla z evropského programu Media. Tvůrci ho nabízejí na festival Berlinale.

Autor námětu Lubomír Drozd přišel s příběhem extravagantního mladého muže, který v době sílícího komunistického režimu prožívá mládí plné vášně a vzpoury. Producenti sice zakoupili práva na autobiografický román Egona Bondyho Prvních deset let, ale scénář se posléze měnil a postavy se odlišily od reálných předobrazů. Film je tak inspirován zápisky z mládí tohoto spisovatele jen velice volně. 3 sezony v pekle zdroj: tisková zpráva

Příběh začíná v roce 1947, v době, která ještě přála smyslnosti, extravaganci a humoru. Devatenáctiletý dandy a vtipný provokatér utíká z domova a vydává se na pouť oslavující svobodu a umělecké ideály. Život vychutnává v cigaretovém kouři, lehkém opojení likérem a po boku krásné ženy. V době dramatických politických změn se milenci vyhýbají práci, živí se drobnými krádežemi a plánují útěk do Paříže. Střet s mocí přichází nečekaně - komunistický režim ukáže svou represivní tvář.

Podle Mašína nebylo jeho životní ambicí natočit celovečerní film. V určitém momentě však cítil potřebu udělat něco hlubšího. Natáčel v téměř 50 lokacích a využil 1200 komparsistů, více než devadesáti historických aut, motorek, autobusů a vojenských vozidel. Například na náměstí v Liberci, které představovalo poválečnou Vídeň, se muselo navézt 65 tun suti. Na celý víkend byla o prázdninách kvůli natáčení uzavřena Jindřišská ulice v centru Prahy.

Podle producentky Moniky Kristlové se záměr podařil a věří, že na plátně je to vidět. I dramaturg Kristián Suda ocenil, že ve filmu funguje vše "od límečku u košile až po obrazy na stěně".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.