Premiérové publikum již vidělo Mašínův film 3 sezóny v pekle

26. 11. 2009 - 12:30 | Téma | red

Premiérové publikum již vidělo Mašínův film 3 sezóny v pekle zdroj: tisková zpráva

Ve dvanácti sálech pražského multikina Village Cinemas Anděl měl dnes premiéru film režiséra a scenáristy Tomáše Mašína nazvaný 3 sezóny v pekle. Zvané hosty před jednotlivými projekcemi přivítali členové tvůrčí a herecké delegace, mezi nimiž byli vedle režiséra představitelé hlavních rolí Kryštof Hádek a Karolina Gruszková, zpěvák Matěj Ruppert a islandský kameraman Karl Oskarsson.

Výpravný dobový snímek odehrávající se v druhé polovině 40. let minulého století vznikl v česko-slovensko-německé koprodukci a stál 80 milionů korun. Dvanáctimilionovým grantem ho podpořil fond kinematografie, stejnou částku získal od fondu Eurimages. Slovenské ministerstvo kultury poskytlo více než dvoumilionový grant, další podpora šla z evropského programu Media. Tvůrci ho nabízejí na festival Berlinale.

Autor námětu Lubomír Drozd přišel s příběhem extravagantního mladého muže, který v době sílícího komunistického režimu prožívá mládí plné vášně a vzpoury. Producenti sice zakoupili práva na autobiografický román Egona Bondyho Prvních deset let, ale scénář se posléze měnil a postavy se odlišily od reálných předobrazů. Film je tak inspirován zápisky z mládí tohoto spisovatele jen velice volně. 3 sezony v pekle zdroj: tisková zpráva

Příběh začíná v roce 1947, v době, která ještě přála smyslnosti, extravaganci a humoru. Devatenáctiletý dandy a vtipný provokatér utíká z domova a vydává se na pouť oslavující svobodu a umělecké ideály. Život vychutnává v cigaretovém kouři, lehkém opojení likérem a po boku krásné ženy. V době dramatických politických změn se milenci vyhýbají práci, živí se drobnými krádežemi a plánují útěk do Paříže. Střet s mocí přichází nečekaně - komunistický režim ukáže svou represivní tvář.

Podle Mašína nebylo jeho životní ambicí natočit celovečerní film. V určitém momentě však cítil potřebu udělat něco hlubšího. Natáčel v téměř 50 lokacích a využil 1200 komparsistů, více než devadesáti historických aut, motorek, autobusů a vojenských vozidel. Například na náměstí v Liberci, které představovalo poválečnou Vídeň, se muselo navézt 65 tun suti. Na celý víkend byla o prázdninách kvůli natáčení uzavřena Jindřišská ulice v centru Prahy.

Podle producentky Moniky Kristlové se záměr podařil a věří, že na plátně je to vidět. I dramaturg Kristián Suda ocenil, že ve filmu funguje vše "od límečku u košile až po obrazy na stěně".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.