Před 90 lety měl premiéru film Upír Nosferatu

5. 3. 2012 6:34 - Téma | Autor: red

Před 90 lety měl premiéru film Upír Nosferatu Zdroj: Archiv

Němý klenot německého expresionismu představuje film Upír Nosferatu, v originále Nosferatu, symfonie hrůzy, který měl premiéru 5. března 1922. Jeho režisér Friedrich Wilhelm Murnau tehdy šokoval veřejnost syrovým ztvárněním románové předlohy Dracula, ze kterého na diváky dýchl neurčitý strach z nadvlády čehosi hrůzného.

První ztvárnění upíra na filmovém plátně vyzařovalo tajemnou úctu. Byl představen jako hrabě Orlok s dlouhými pazoury, jehož holohlavá silueta se noří z mlhy, a stal se životní rolí herce Maxe Schrecka.

Ve filmu je mladý úředník realitní kanceláře Hutter vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi, aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, že Orlok je upír.

Atmosféra filmu je vytvářena mistrně budovaným napětím, neobvyklými záběry, zejména z žabí perspektivy, hrou světel a stínů a výtečným výkonem démonického Schrecka v titulní roli. Scény z Orlokova hradu natáčel Murnau na slovenském Oravském zámku.

Upír Nosferatu

Jedním z vrcholů snímku je slavná scéna, v níž hrabě Orlok vystupuje na palubu lodě, na níž během jeho cesty všichni pomřeli nebo zešíleli. Jak už to u kultovních děl bývá, nabalila se i kolem Upíra Nosferatu a Schrecka řada mýtů - třeba že Schreck je skutečně upír. Z těchhle pověstí vznikl v roce 2000 film Ve stínu upíra.

Murnau nezískal práva od dědiců autora románu Dracula, Brama Stokera. Podle rozhodnutí soudu měl být originál i kopie filmu zničeny, leč nestalo se tak.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.