Před 90 lety měl premiéru film Upír Nosferatu

5. 3. 2012 - 6:34 | Téma | red

Před 90 lety měl premiéru film Upír Nosferatu zdroj: tisková zpráva

Němý klenot německého expresionismu představuje film Upír Nosferatu, v originále Nosferatu, symfonie hrůzy, který měl premiéru 5. března 1922. Jeho režisér Friedrich Wilhelm Murnau tehdy šokoval veřejnost syrovým ztvárněním románové předlohy Dracula, ze kterého na diváky dýchl neurčitý strach z nadvlády čehosi hrůzného.

První ztvárnění upíra na filmovém plátně vyzařovalo tajemnou úctu. Byl představen jako hrabě Orlok s dlouhými pazoury, jehož holohlavá silueta se noří z mlhy, a stal se životní rolí herce Maxe Schrecka.

Ve filmu je mladý úředník realitní kanceláře Hutter vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi, aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, že Orlok je upír.

Atmosféra filmu je vytvářena mistrně budovaným napětím, neobvyklými záběry, zejména z žabí perspektivy, hrou světel a stínů a výtečným výkonem démonického Schrecka v titulní roli. Scény z Orlokova hradu natáčel Murnau na slovenském Oravském zámku.

Upír Nosferatu

Jedním z vrcholů snímku je slavná scéna, v níž hrabě Orlok vystupuje na palubu lodě, na níž během jeho cesty všichni pomřeli nebo zešíleli. Jak už to u kultovních děl bývá, nabalila se i kolem Upíra Nosferatu a Schrecka řada mýtů - třeba že Schreck je skutečně upír. Z těchhle pověstí vznikl v roce 2000 film Ve stínu upíra.

Murnau nezískal práva od dědiců autora románu Dracula, Brama Stokera. Podle rozhodnutí soudu měl být originál i kopie filmu zničeny, leč nestalo se tak.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.