Pot a krev: videa z filmů akčního mága Michaela Baye

13. 8. 2013 - 13:30 | Téma | Ladislav Loukota

Pot a krev: videa z filmů akčního mága Michaela Baye zdroj: tisková zpráva

Svým nejnovějším filmem Pot a krev se režisér Michael Bay vrací na pole nízkorozpočtových snímků, alespoň tedy v rozměrech hollywoodských stamilionových účtů za natáčení. Zavzpomínali jsme za vás na všechny jeho filmové bomby a vybrali pro vás několik pikanterií ohledně Bayova přístupu, kompletně i s trailery a tím, proč se na skok vrátil do scény levnějších filmů.

Mizerové, rok 1995

Zápletka: Dvojice černošských detektivů brázdí ulice Miami a omylem se připlete k loupeži heroinu. Ústřední dvojice Will Smith a Martin Lawrence za na pozadí autohoniček prohláškuje 124 minut celé stopáže i pozdějšího pokračování.

Zajímavost: Snímek nastartoval kariéru Willa Smithe. Jeho dalším filmem byl Den nezávislosti, dnes Smith platí za jednoho z nejlépe placených herců Hollywoodu.

Bayovo fajnovství: Aby mohl natočit závěrečnou explozivní přestřelku, musel studiu dopředu zaplatit 25 tisíc dolarů ze své kapsy.

zdroj: Archiv

Skála, rok 1996

Zápletka: Americký generál znechucený z vládní rétorikou vůči veteránům obsadí věznici Alcatraz a vyhrožuje chemickým útokem na San Francisco. Zastavit ho může jen chemik Nicolas Cage a bývalý tajný agent Sean Connery.

Zajímavost: Na scénáři spolupracovali také Aaron Sorkin (Západní křídlo, The Social Network) a Quentin Tarantino (Pulp Fiction). Pro menší podíl práce však nesměli být jako autoři citováni.

Bayovo fajnovství: Mezi Bayem a producenty z Disneyho panovalo značné napětí. Na jeden z mítinků však Bay přivedl Seana Conneryho, jehož přítomnost a přímluva veškeré pochyby anihilovala.

zdroj: Archiv

Armageddon, rok 1998

Zápletka: K Zemi se řítí asteroid velikosti Texasu a jedinou nadějí na jeho likvidaci je navrtat do něj nálož. Z tohoto důvodu se k astronautům musí přidat skupina bizarních naftařů...

Zajímavost: Jednalo se o první film, v němž herci nosili skutečné skafandry. Cena jednoho kusu činila 3 miliony dolarů.

Bayovo fajnovství: Na natáčení aktivně pomáhala americká agentura NASA. Díky tomu se štáb motal za udělátka v hodnotě 19 miliard dolarů. 

zdroj: Archiv

Pearl Harbor, rok 2001

Zápletka: Zuří druhá světová válka, Spojené státy jsou však bojem stále netknuté. Vše změní fatální úder na základnu Pearl Harbor, Američani však v odplatu za něj naplánují útok na samotné Tokio.

Zajímavost: Během natáčení skutečně havarovalo jedno z japonských letadel. Pilotovi se nic nestalo, záběr je tak ve filmu stále vidět.

Bayovo fajnovství: Původní navrhovaný rozpočet sahal k hranici 208 milionů dolarů, Bay by pro něj však musel ubrat na násilných scénách. Namísto toho tak nakonec raději kývl na finálních 140 dolarů – stále však největší rozpočet tehdejšího Hollywoodu.

zdroj: Archiv

Ostrov, rok 2005

Zápletka: Futuristický obchod s orgány vyžaduje pěstování klonů slavných osobností, kopie však nejsou domnělými slupkami bez duše, nýbrž skutečné osobnosti – a rozhodnou se vzít osud do vlastních rukou.

Zajímavost: Bay byl žalován za plagiátorství tvůrci filmu The Clonus Horror z roku 1979. Soud nakonec skončil dohodou. 

Bayovo fajnovství: Zde se poprvé Bay spojil s producentstvím Stevena Spielberga. Na finálních futuristických vynálezech je příspěvek kultovního tvůrce inteligentních rodinných sci-fi setsakra znát.

zdroj: Archiv

Transformers, léta 2007 až 2011

Zápletka: Adaptace hraček a animovaného seriálu Transformers změnila původní stylizaci na příběh o gradující mimozemské invazi robotů, kteří se ovšem maskují za luxusní vozy...

Zajímavost: Bay původně režii odmítl s tím, že série hraček Transformers jsou hovadina.

Bayovo fajnovství: Jako ve většině svých filmů i zde se Bay spoléhal na kombinaci digitálních efektů s hmotnými modely. Řada scén tak vznikala destrukcí skutečných auto či budov, a roboti do nich byli dodáni až dodatečně.

zdroj: Archiv

Pot a krev, rok 2013

Zápletka: Ambiciózní trenér z posilovny (Mark Wahlberg) se společně s pacifistickým Dwaynem "The Rock" Johnsonem rozhodnou unést bohače, jejich špatně promyšlený plán se však rychle promění v tragikomedii. V kinech je snímek od 8. srpna.

Zajímavost: Film je založen na skutečné události, v níž doopravdy figuroval gang složený z pravidelných uživatelů posilovny.

Bayovo fajnovství: Po dlouhé době rozpočet dosahující sotva několik desítek milionů dolarů byl Bayovi odkývnut výměnou za to, že se upsal režii Transformers 4.

zdroj: Archiv

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.