Mizerové, rok 1995
Zápletka: Dvojice černošských detektivů brázdí ulice Miami a omylem se připlete k loupeži heroinu. Ústřední dvojice Will Smith a Martin Lawrence za na pozadí autohoniček prohláškuje 124 minut celé stopáže i pozdějšího pokračování.
Zajímavost: Snímek nastartoval kariéru Willa Smithe. Jeho dalším filmem byl Den nezávislosti, dnes Smith platí za jednoho z nejlépe placených herců Hollywoodu.
Bayovo fajnovství: Aby mohl natočit závěrečnou explozivní přestřelku, musel studiu dopředu zaplatit 25 tisíc dolarů ze své kapsy.
zdroj: Archiv
Skála, rok 1996
Zápletka: Americký generál znechucený z vládní rétorikou vůči veteránům obsadí věznici Alcatraz a vyhrožuje chemickým útokem na San Francisco. Zastavit ho může jen chemik Nicolas Cage a bývalý tajný agent Sean Connery.
Zajímavost: Na scénáři spolupracovali také Aaron Sorkin (Západní křídlo, The Social Network) a Quentin Tarantino (Pulp Fiction). Pro menší podíl práce však nesměli být jako autoři citováni.
Bayovo fajnovství: Mezi Bayem a producenty z Disneyho panovalo značné napětí. Na jeden z mítinků však Bay přivedl Seana Conneryho, jehož přítomnost a přímluva veškeré pochyby anihilovala.
zdroj: Archiv
Armageddon, rok 1998
Zápletka: K Zemi se řítí asteroid velikosti Texasu a jedinou nadějí na jeho likvidaci je navrtat do něj nálož. Z tohoto důvodu se k astronautům musí přidat skupina bizarních naftařů...
Zajímavost: Jednalo se o první film, v němž herci nosili skutečné skafandry. Cena jednoho kusu činila 3 miliony dolarů.
Bayovo fajnovství: Na natáčení aktivně pomáhala americká agentura NASA. Díky tomu se štáb motal za udělátka v hodnotě 19 miliard dolarů.
zdroj: Archiv
Pearl Harbor, rok 2001
Zápletka: Zuří druhá světová válka, Spojené státy jsou však bojem stále netknuté. Vše změní fatální úder na základnu Pearl Harbor, Američani však v odplatu za něj naplánují útok na samotné Tokio.
Zajímavost: Během natáčení skutečně havarovalo jedno z japonských letadel. Pilotovi se nic nestalo, záběr je tak ve filmu stále vidět.
Bayovo fajnovství: Původní navrhovaný rozpočet sahal k hranici 208 milionů dolarů, Bay by pro něj však musel ubrat na násilných scénách. Namísto toho tak nakonec raději kývl na finálních 140 dolarů – stále však největší rozpočet tehdejšího Hollywoodu.
zdroj: Archiv
Ostrov, rok 2005
Zápletka: Futuristický obchod s orgány vyžaduje pěstování klonů slavných osobností, kopie však nejsou domnělými slupkami bez duše, nýbrž skutečné osobnosti – a rozhodnou se vzít osud do vlastních rukou.
Zajímavost: Bay byl žalován za plagiátorství tvůrci filmu The Clonus Horror z roku 1979. Soud nakonec skončil dohodou.
Bayovo fajnovství: Zde se poprvé Bay spojil s producentstvím Stevena Spielberga. Na finálních futuristických vynálezech je příspěvek kultovního tvůrce inteligentních rodinných sci-fi setsakra znát.
zdroj: Archiv
Transformers, léta 2007 až 2011
Zápletka: Adaptace hraček a animovaného seriálu Transformers změnila původní stylizaci na příběh o gradující mimozemské invazi robotů, kteří se ovšem maskují za luxusní vozy...
Zajímavost: Bay původně režii odmítl s tím, že série hraček Transformers jsou hovadina.
Bayovo fajnovství: Jako ve většině svých filmů i zde se Bay spoléhal na kombinaci digitálních efektů s hmotnými modely. Řada scén tak vznikala destrukcí skutečných auto či budov, a roboti do nich byli dodáni až dodatečně.
zdroj: Archiv
Pot a krev, rok 2013
Zápletka: Ambiciózní trenér z posilovny (Mark Wahlberg) se společně s pacifistickým Dwaynem "The Rock" Johnsonem rozhodnou unést bohače, jejich špatně promyšlený plán se však rychle promění v tragikomedii. V kinech je snímek od 8. srpna.
Zajímavost: Film je založen na skutečné události, v níž doopravdy figuroval gang složený z pravidelných uživatelů posilovny.
Bayovo fajnovství: Po dlouhé době rozpočet dosahující sotva několik desítek milionů dolarů byl Bayovi odkývnut výměnou za to, že se upsal režii Transformers 4.
zdroj: Archiv