Pot a krev: videa z filmů akčního mága Michaela Baye

13. 8. 2013 - 13:30 | Téma | Ladislav Loukota

Pot a krev: videa z filmů akčního mága Michaela Baye zdroj: tisková zpráva

Svým nejnovějším filmem Pot a krev se režisér Michael Bay vrací na pole nízkorozpočtových snímků, alespoň tedy v rozměrech hollywoodských stamilionových účtů za natáčení. Zavzpomínali jsme za vás na všechny jeho filmové bomby a vybrali pro vás několik pikanterií ohledně Bayova přístupu, kompletně i s trailery a tím, proč se na skok vrátil do scény levnějších filmů.

Mizerové, rok 1995

Zápletka: Dvojice černošských detektivů brázdí ulice Miami a omylem se připlete k loupeži heroinu. Ústřední dvojice Will Smith a Martin Lawrence za na pozadí autohoniček prohláškuje 124 minut celé stopáže i pozdějšího pokračování.

Zajímavost: Snímek nastartoval kariéru Willa Smithe. Jeho dalším filmem byl Den nezávislosti, dnes Smith platí za jednoho z nejlépe placených herců Hollywoodu.

Bayovo fajnovství: Aby mohl natočit závěrečnou explozivní přestřelku, musel studiu dopředu zaplatit 25 tisíc dolarů ze své kapsy.

zdroj: Archiv

Skála, rok 1996

Zápletka: Americký generál znechucený z vládní rétorikou vůči veteránům obsadí věznici Alcatraz a vyhrožuje chemickým útokem na San Francisco. Zastavit ho může jen chemik Nicolas Cage a bývalý tajný agent Sean Connery.

Zajímavost: Na scénáři spolupracovali také Aaron Sorkin (Západní křídlo, The Social Network) a Quentin Tarantino (Pulp Fiction). Pro menší podíl práce však nesměli být jako autoři citováni.

Bayovo fajnovství: Mezi Bayem a producenty z Disneyho panovalo značné napětí. Na jeden z mítinků však Bay přivedl Seana Conneryho, jehož přítomnost a přímluva veškeré pochyby anihilovala.

zdroj: Archiv

Armageddon, rok 1998

Zápletka: K Zemi se řítí asteroid velikosti Texasu a jedinou nadějí na jeho likvidaci je navrtat do něj nálož. Z tohoto důvodu se k astronautům musí přidat skupina bizarních naftařů...

Zajímavost: Jednalo se o první film, v němž herci nosili skutečné skafandry. Cena jednoho kusu činila 3 miliony dolarů.

Bayovo fajnovství: Na natáčení aktivně pomáhala americká agentura NASA. Díky tomu se štáb motal za udělátka v hodnotě 19 miliard dolarů. 

zdroj: Archiv

Pearl Harbor, rok 2001

Zápletka: Zuří druhá světová válka, Spojené státy jsou však bojem stále netknuté. Vše změní fatální úder na základnu Pearl Harbor, Američani však v odplatu za něj naplánují útok na samotné Tokio.

Zajímavost: Během natáčení skutečně havarovalo jedno z japonských letadel. Pilotovi se nic nestalo, záběr je tak ve filmu stále vidět.

Bayovo fajnovství: Původní navrhovaný rozpočet sahal k hranici 208 milionů dolarů, Bay by pro něj však musel ubrat na násilných scénách. Namísto toho tak nakonec raději kývl na finálních 140 dolarů – stále však největší rozpočet tehdejšího Hollywoodu.

zdroj: Archiv

Ostrov, rok 2005

Zápletka: Futuristický obchod s orgány vyžaduje pěstování klonů slavných osobností, kopie však nejsou domnělými slupkami bez duše, nýbrž skutečné osobnosti – a rozhodnou se vzít osud do vlastních rukou.

Zajímavost: Bay byl žalován za plagiátorství tvůrci filmu The Clonus Horror z roku 1979. Soud nakonec skončil dohodou. 

Bayovo fajnovství: Zde se poprvé Bay spojil s producentstvím Stevena Spielberga. Na finálních futuristických vynálezech je příspěvek kultovního tvůrce inteligentních rodinných sci-fi setsakra znát.

zdroj: Archiv

Transformers, léta 2007 až 2011

Zápletka: Adaptace hraček a animovaného seriálu Transformers změnila původní stylizaci na příběh o gradující mimozemské invazi robotů, kteří se ovšem maskují za luxusní vozy...

Zajímavost: Bay původně režii odmítl s tím, že série hraček Transformers jsou hovadina.

Bayovo fajnovství: Jako ve většině svých filmů i zde se Bay spoléhal na kombinaci digitálních efektů s hmotnými modely. Řada scén tak vznikala destrukcí skutečných auto či budov, a roboti do nich byli dodáni až dodatečně.

zdroj: Archiv

Pot a krev, rok 2013

Zápletka: Ambiciózní trenér z posilovny (Mark Wahlberg) se společně s pacifistickým Dwaynem "The Rock" Johnsonem rozhodnou unést bohače, jejich špatně promyšlený plán se však rychle promění v tragikomedii. V kinech je snímek od 8. srpna.

Zajímavost: Film je založen na skutečné události, v níž doopravdy figuroval gang složený z pravidelných uživatelů posilovny.

Bayovo fajnovství: Po dlouhé době rozpočet dosahující sotva několik desítek milionů dolarů byl Bayovi odkývnut výměnou za to, že se upsal režii Transformers 4.

zdroj: Archiv

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.