Počátek: nový film Christophera Nolana s Leonardem DiCapriem v hlavní roli

19. 7. 2010 - 19:15 | Téma | red

Počátek: nový film Christophera Nolana s Leonardem DiCapriem v hlavní roli zdroj: tisková zpráva

Dvě stě milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun) činil podle odborného tisku rozpočet mezinárodně obsazeného sci-fi akčního snímku nazvaný Počátek. Do českých kin ho od 22. července uvede ve 38 kopiích společnost Warner Bros., která ho dnes představila na pracovní projekci. Hlavní roli vytvořil Leonardo DiCaprio.

Režisérem projektu, scenáristou i jedním z producentů byl Christopher Nolan, který diváky zavádí na různá místa na světě i do intimního světa snů. DiCaprio představuje zkušeného zloděje, špičku v nebezpečném umění extrakce: krádeže cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Tato schopnost z něj učinila vyhledávaného hráče v zákeřném světě špionáže, ale také z něj udělala uprchlíka a stála ho všechno, co kdy miloval. Dostává šanci na vykoupení; poslední akce mu může vrátit normální život, pokud se mu podaří provést nemožné. Místo dokonalé krádeže musí se svým týmem zvrátit běh věcí. Jeho úkolem není myšlenku ukrást, ale vnuknout ji.

Počátek, Inception, Lukas Haas, Ken Watanabe

Další role ztvárnili Ken Watanabe (Poslední samuraj), Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard (Edith Piaf), Ellen Page, Tom Hardy, Cillian Murphy (Batman začíná), Tom Berenger (Training Day), Dileep Rao (Avatar) a Michael Caine (Pravidla moštárny).
Podle producentky Emmy Thomas bylo nejtěžší najít rovnováhu mezi napínavým thrillerem a citovým rozměrem příběhu. "Film má prvky gangsterky, ale posazené do více fantazijního prostředí," uvedla v distribučních materiálech. I proto chtěli udělat film "ve velkém stylu" a při natáčení doslova objeli celou zeměkouli.

Hlavní části se odehrávaly v šesti zemích, štáb zažil vše počínaje vedrem marockého Tangeru až po zasněžené kanadské Calgary. Natáčeli v Tokiu, Paříži a v Los Angeles, kde tým zvláštních efektů stvořil akční scénu v podobě nákladního vlaku uprostřed ulice. Nolan se vrátil i do leteckých hangárů v anglickém městě Cardington, kde točil některé scény pro filmy Batman začíná a Temný rytíř.

Počátek, Inception, Joseph Gordon-Levitt, Leonardo DiCaprio

Herci museli zvládnout například zařízení popírající zemskou přitažlivost, schopné otočit se o 365 stupňů, nebo zařízení, které dokázalo všechny a všechno naklonit na šikmou plochu. Přesto se režisér snažil co nejvíce scén pořídit klasickým způsobem a podíl těch upravených počítačovou grafikou snížit. "Ať už jsme natáčeli honičku na lyžích, potápění pod vodou či scénu při nulové gravitaci, vždycky jsem chtěl dosáhnout nejzazší hranice toho, co ještě lze reálně natočit," vysvětlil. Tento svůj projekt připravoval přes deset let.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.