Pí a jeho život - recenze

2. 1. 2013 - 10:44 | Recenze | Karel Drda

Pí a jeho život - recenze Suraj Sharma ve filmu Pí a jeho život | zdroj: Bontonfilm

Jen dobrá kniha nestačí a věhlas režiséra sám o sobě nemusí být zárukou vůbec ničeho. Pokud však tím režisérem je Ang Lee, pak i jen trochu kultury znalý divák bystří svoji mysl. A je úplně jedno, zda v negativních, či zcela opačných konotacích. Jeho nejnovější snímek Pí a jeho život je přesně filmem, po jehož zhlédnutí divák může začít přemýšlet nad jeho skutečným smyslem, hledat skryté významy a poselství. 

A protože pro novináře je samozřejmě velmi těžké si přiznat, že by to mohl být jen obyčejný snímek, který vypráví příběh o chlápkovi, co je na otevřeném moři na člunu sám s tygrem, tak velmi často hledá další možnosti vysvětlení. Hlavním hrdinou je Pí, mladý muž vyrůstající v zoologické zahradě, jejímž zakladatelem byl jeho otec.  Zdánlivě idylický život končí ve chvíli, kdy se rodina rozhodne přestěhovat z Indie do Kanady a to s některými zvířaty. Ty by na novém místě měli téhle indické rodině pomoci s novým startem v chladné domovině. 

Pí na cestě s tygrem

Nákladní loď, na níž se Pí s bratrem a rodiči plaví však skončí díky bouři na dně oceánu a mladík končí snad díky štěstěně na záchranném člunu. Nezachrání se však sám, společnost mu budou dělat poraněná zebra, hyena, orangutaní samice a bengálský tygr, který má jméno Richard Parker. Pro mladíka tak začíná jedno nekonečné dobrodružství, kdy bude muset najít „společnou řeč“ s nejnebezpečnějším predátorem planety a současně najít cestu zpět k lidem a na souš. Tak a teď už záleží na několika faktorech, které ovlivní úspěch Leeho s novým filmem ve vašich očích. Buď se necháte vést příběhem, který vypráví sám hlavní hrdina, a vy mu budete věřit, nebo se nad něj povznesete a necháte se mnohem více kolébat samotným režisérem na vlnách jeho zvláštní poetiky. Nebo je tu vlastně jedna možnost, totiž patříte k těm, kteří si přečetli veleúspěšný román Yanna Martella a tuší, že velmi zvláštní pointa je tím diamantem, o který tu běží. Ang Lee je vynikajícím režisérem. S jeho filmy člověk nemusí souhlasit po obsahové stránce, můžete nad nimi lámat právě z těchto důvodů hůl, ale nikdy tomuto korejskému tvůrci usazenému v Hollywoodu nemůžete upřít talent. Buď budete na příběh nahlížet naivně jednoduchou optikou, totiž jde přeci jen o kluka na moři, co má proti sobě tygra, nebo sledujeme velmi zvláštní, až mysteriózní báchorku. Jenže pochopit tohle nedá vůbec žádnou práci a v tom je právě kámen úrazu.

Pí a jeho život Pí a jeho život | zdroj: Bontonfilm

Digi šelma a smysl života

Snímek definitivně rezignoval na literární předlohu prostě tím, že větší důraz kladl na efekt (3D brýle jsou potřeba) a až výkladovou jednoduchost. I hlupák prostě po chvíli pochopí, že zvířata cosi symbolizují a jejich jednotlivé povahy ihned nabídnou odpovědi. Naivní cesta k nějaké hlubší myšlence je umocněna efektní kamerou a precizním střihem. Je pak tedy otázkou, co diváka více bere, zda hrdinovy verze příběhu, nebo fascinující záběry na dokonale digitálního tygra uprostřed oceánu. Nezatracujte tento snímek a zajděte se podívat. Ať už budete patřit do jakékoliv skupiny vyjmenovaných diváků, nemusíte z kina odcházet vůbec zklamáni. Dovolím si poznamenat, že v odpovědích na otázky kolem smyslu života je snad tahle digitální hříčka mnohem razantnější, než některými tolik adorovaný Atlas mraků. Dvě hodiny u tohoto filmu přežijete mnohem klidněji než deset minut u výše jmenovaného titulu.

Hodnocení: 70 %

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.