Pět krátkých sci-fi filmů, které vám vyrazí dech

23. 10. 2013 - 11:41 | Téma | Ladislav Loukota

Pět krátkých sci-fi filmů, které vám vyrazí dech zdroj: tisková zpráva

Skoro každý slavný filmař, který do kin servíruje své dvouhodinové trháky, kdysi začínal na malém prostoru. U mnohých skončily jejich studentské projekty v trezorech a už se na ně nevzpomnělo. Jiní, jako třeba Neill Blomkamp, nejprve vytvořili krátkou verzi celovečerního nápadu a až poté na větší projekt dostali peníze. Právě z těchto důvodů je čím dál tím víc zajímavý fenomén moderních krátkých filmů. Jednak existuje slušná šance, že jejich režiséři budou během pár let tvořit opulentní kinofilmy, a jednak si u nich můžete během deseti minut zažít svěží příběh zdarma (a legálně) z pohodlí svého křesla. Chcete-li se o tom přesvědčit sami, zde je patero výběrových famózních kraťasů.

The Final Moments of Karl Brant

Délka: 16 minut

První pánem na holení je mrazivá detektivka s příchutí kyberpunku. Jako každý pořádný příběh na začíná násilnou smrtí – oproti zápletkám Sherlocka Holmese nebo Hercula Poirota však mají detektivové budoucnosti tu výhodu, že zesnulý stihl své vědomí nahrát do futuristického počítače, a mohou jej tak i vyzpovídat.

Jenže ne každému z nich rozhovor s umrlcem vyhovuje a věrni strachu z budoucnosti mu možná nebudou ani věřit...

Expo

Délka: 13 minut

V druhém kraťasu jde o zápletku malinko podobnou celovečeráku Moon - prim zde hraje žena, která pracuje jako obsluha lunárního dolu. činí tak ze snahy zaplatit drahou léčbu své dcery, která zůstala na Zemi. Hned v první minutě se však ukáže, že dcera léčbu nepřežila. Zjištění astro-farnici náležitě zdeptá, naštěstí jí však přilétává vystřídat její následovkyně.

Na Expo je malinko znát častý nešvar krátkých filmů, totiž nutnost vyjádřit se na malém prostoru, a pokud možno s malými prostředky. Emotivní herecké výkony ale za občasné zakuckání zápletky stojí.

Valibation

Délka: 21 minut

Je libo kapku hororu? Valibation platí za satiru z nedaleké budoucnosti – jeho hlavní hrdina si užívá funkcí chytrého telefonu snad až příliš… Je vlastně očividné, že je na něm závislý. Noc co noc se mu daří přes síť sbalit jinou ženu, ani sex ho však neuspokojuje tak, jako neustálá přítomnost smartphonu. Jenomže pak se jednoho dne probudí a zjistí, že telefon mu vrostl do ruky…

Ačkoliv má Valibation trochu nafouklejší stopáž – a některé NSFW scény – ujeté a zároveň hororové zpracování v sobě třímá gigantický náboj. Upřímně by vůbec nevadilo, kdyby koncept narcise a jeho dlaňofónu někdo zpracoval na dalším prostoru, třebas i jako televizní sitcom!

 

From the Future with Love

Délka: 12 minut
Podobně jako Payload obsahuje i filmeček From the Future with Love jistou dávku sociální kritiky, tu však doprovází supercool vykreslení newyorských policistů konce 21. století. Všichni do jednoho mají vybavení jako z filmu RoboCop, k dispozici mají i všemožné bezpilotní drony, přesto však i v této budoucnosti mezi strážci zákona bují laxnost a korupce. A nepomůže ani skutečnost, že film vykresluje strážníky privatizované policie NYPC – ono C znamená Corporation.

Co se plynutí a střihu týče, From the Future with Love má jako jediný film našeho přehledu výrazné potíže. Namísto kraťase totiž vypadá spíše trojice trailerů nalepených za sebe. Vtipné okamžiky a silná atmosféra mu však přesto zajistily místo v seznamu!

Sight

Délka: 8 minut

Nejlepší kraťas jsme však zanechali v kapse až na konec. Sci-fi Sight sice neplatí za absolutní novinku, vzhledem k mrzkému propagování krátkých filmů je však dílkem, které rozhodně stojí za to si doplnit.

Podobně jako Valibation i pojednává Sight o dopadech užívání ne příliš vzdálené informační technologie. Namísto chytrých telefonů se v něm však požívají chytré kontaktní čočky. Díky nim se krájení mrkve promněnuje v počítačovou hru, a sezení u prvního rande zase ve zběsilé "googlování" ve snaze znát "tu správnou" odpověď. Sight však v poslední minutě přijde se šokantním zvratem, za nějž by se nestyděl ani Alfred Hitchcock!

http://www.shortoftheweek.com/wp-content/uploads/2013/05/Expo.jpg

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.