Pět důvodů, proč jsou X-Meni klasika

- Téma autor: Matěj Svoboda

S filmem X-Men: Dark Phoenix se filmoví a comicsoví mutanti na chvilku loučí. X-Meni patřili pod studio Fox, které nedávno koupilo studio Disney a Wolverine, Storm, Magneto a profesor Xavier se tak najednou octli pod kontrolou party lidí, kteří šéfují i Avengers. A teď se musí nějak vymyslet, jak tyhle dva světy spojit. Až se X-Meni za pár let vrátí (a oni se vrátí), budou nejspíš vypadat úplně jinak. Důvodů, proč vzpomínat na ty, které letos uvidíme naposledy, ale není málo. Čím vším se tahle série zapsala do filmové historie?

1. Úvod X-Men 2

Druzí X-Meni začínají scénou, která se řadí k nejlepším v historii filmové akce. Modrý mutant Nightcrawler, který vypadá jako démon, má smrtelně nebezpečný ocas, a především se dokáže teleportovat, vyrazil do Bílého domu a předvedl tam takové věci, že z toho tajné službě, prezidentovi i divákům spadla čelist až na zem.

Efektní, přehledná, originální a strhující akce je v tomhle směru možná to nejlepší, co X-Meni kdy nabídli. Nightcrawler v podání Alana Cumminga se už ale nevrátil, tvůrci si totiž řekli, že plácat na něj hodiny make-up se zkrátka nevyplatí. A asi to nevadí. To nejlepší, co mohl předvést, předvedl právě v X-Men 2. Jeho následovník v novějších filmech se na něj se vší úctou fakt nechytá…

2. Hugh Jackman

Okolo role Wolverina se motali Viggo Mortensen, Mel Gibson, Russell Crowe, Keanu Reeves nebo třeba i Jean-Claude Van Damme. Nakonec ji však dostal… Dougray Scott! Ten se ovšem zranil při natáčení Mission: Impossible II a nebyl čas čekat, až se dá dohromady, takže šanci dostal naprosto neznámý Australan Hugh Jackman.

Jackman se v rámci rychlé přípravy nejen zavíral na dlouhé hodiny do fitka, ale také si dával denně ledovou sprchu. S rolí pak vydržel až do roku 2017 a je zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako herec, který zůstal nejdéle věrný svému comicsovému hrdinovi.

jackman

3. Vážná témata

X-Meni se nikdy nebáli hrát si i s náročnějšími tématy. První filmy měly ambice fungovat i jako sociální komentář. Ne násilně, ne za každou cenu, ale elegantně, nerušivě a chytře. Nejsilnější je v tomhle směru scéna z X-Men 2, v níž se hrdinové chtějí schovat v domě rodičů Bobbyho Drakea alias Icemana.

Jeho nejbližší netuší, že není obyčejný člověk a když to zjistí, nevyrovnávají se s tím zrovna elegantně. Věta „A zkoušel jsi nebýt mutant?“ řečená maminkou docela zabolí. Na scéně spolupracoval i představitel Magneta Ian McKellen, který je homosexuál, a tvůrci ho požádali, aby jim pomohl napsat ji tak, aby působila jako moment, kdy rodiče zjistí, že jejich synovi se líbí kluci a nevědí, jak se s tím vyrovnat.

4. Profesor X a Magneto

Do prvních X-Menů si režisér Bryan Singer nevybral superhvězdy, ale skvělé herce. Patrick Stewart a Ian McKellen sice nebyli neznámé tváře, ten první měl hlavní roli v seriálu Star Trek: Nová generace a druhý samozřejmě zářil jako Gandalf v Pánovi prstenů, přesto většinu své kariéry spojili hlavně s divadlem. Oba se znali, ovšem až na place se z nich stali opravdoví kamarádi (McKellen později dokonce Stewarta a jeho přítelkyni Sunny Ozell oddával).

A možná proto zvládli tak dobře zahrát, že jsou protivníci. Profesor Xavier a Magneto totiž nepatřili mezi jednorozměrné klaďáky nebo zloduchy a do značné míry byli přátelé. Oba byli inteligentní, oba viděli, že svět sužují stejné problémy, ale lišili se v jedné věci. Zatímco ten první pořád věřil, že je možné, aby mezi lidmi a mutanty vládl mír, ten druhý už se téhle naděje vzdal a chtěl hlavně přežít. Nechtěl lidstvu vládnout nebo ho vyhubit z nějakých klasických záporáckých pohnutek, neviděl však jinou možnost, jak situaci vyřešit.

Jako člověk, jenž si prošel koncentračním táborem, věděl, čeho jsou lidé schopní. Jejich společné scény, ze kterých čiší vzájemný respekt a úcta, ale nikoliv pochopení, jsou herecky naprostá lahůdka. A James McAvoy s Michaelem Fassbenderem jako jejich mladší verze obstáli skoro stejně dobře.

profesor a magneto

5. Quicksilver a útěk z vězení

V souvislosti s postavou superrychlého mutanta Quicksilvera se objevil nečekaný problém, práva na něj totiž mělo jak studio Fox se svými X-Meny, tak i Disney/Marvel a Avengers, takže se nakonec objevil v obou světech. V X-Menech si ho zahrál Evan Peters, v Avengers Aaron Taylor-Johnson. A umřel hned v Age of Ultron, kde se poprvé objevil.

Proč? Protože si asi u Marvelu řekli, že nemá smysl zkoušet překonat Quicksilverovu boží akční scénu v X-Men: Budoucí minulost. Při pokusu osvobodit Magneta z vězení se něco nepovedlo a parta hrdinů najednou stála proti hromadě ozbrojených strážných. A Quicksilver nasadil brýle, Jim Croce začal zpívat cajdák Time in a Bottle a my jsme se mohli kochat jednou z nejlepších akčních scén vůbec.

Quicksilver během zlomku sekundy, který trval ve filmu dvě minuty, odzbrojil protivníky, zabránil Magnetovi, aby strážné rozkrájel na kusy a neskutečně si to užíval. A my s ním.

Tagy: akční komiksové filmy X-men

Zdroje: Vlastní

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.