Pan - recenze nového zpracování klasické pohádky

16. 10. 2015 8:30 - Recenze | Autor: Vojtěch Karlík

Pan - recenze nového zpracování klasické pohádky Zdroj: Archiv

Nový příběh o Peteru Panovi je na rovinu hodně divný. U sledování máte pocit, že to není ta pohádka, co znáte z dřívějších dob. Navíc se potvrzuje, že snaha za každou cenu nějaké klasické dílo ozvláštnit a udělat jinak, ještě nemusí přinést své ovoce. Film nazvaný jednoduše Pan může klasiku od Jamese Matthewa Barrieho pro film pohřbít klidně na dalších dvacet let. No dobře, pět let!

Víc by vlastně asi nemělo smysl o novém snímku režiséra Joe Wrighta psát, kdyby tenhle chlapík před lety nenatočil skvělý thriller Hanna a ještě nějakou dobu dozadu nedal milovníkům klasiky jedno z nejlepších zpracování Pýchy a předsudku. Úcta ke klasice, respekt k žánru a celkem únosné modernistické přístupy z jeho filmů dělají zajímavou podívanou. Příliš nezmiňujeme třeba jeho Pokání. Pan je však prapodivnou nudnou slátaninou. Napsal bych expresivnější slovo, ale říkám si, že sem nepatří. Pan se nepovedl a každou minutu v kině jsem hledal důvody, proč neodejít. Nakonec jsem (prý v polovině) usnul.

Pozor. Pan nepostrádá šmrnc a tempo. Pan je kluk, co mu koukají lumpárny z očí a je to hodně akční týpek, co cílí na dospívající holky. Wright se jej rozhodl naservírovat v duchu buď beru všechno nebo nic. Hlavní hrdina ještě není v Zemi nezemi, tam se jako teprve dostává, ale žije v Anglii v době druhé světové války. To mne, jako puristu klasických děl strašlivě naštvalo. Sakra, proč? Budeme teď řešit holokaust, nebo se podíváme na zoubek britským letcům? Nebo ti idioti, co psali scénář, prostě neměli nic lepšího na práci, než převorat klasiku? Ano, to druhé.

Ve filmu došlo k několika zcela zbytečným veletočům, které oproti klasice příběh nijak neposouvají, neozvláštňují a zjevně jen uspokojují ego pana režiséra, který teď může říci, že do klasického děje vnesl také něco ze sebe. 

jackman Zdroj: Archiv

Oproti knize je ve filmu několik zbytečných úprav, které nezavání ani tak snahou být jiný a moderní, ale regulérně se točí na faktu, že na filmu dělali pravděpodobně ubožáci. Peter Pan umí prostě jen tak létat. Kouzelný prášek omlazuje. Proč?

Takže tam všichni poskakují, nějak se rojí a zase bojují. Peter Pan hledá sám sebe a všichni svorně stojí proti Hugh Jackmanovi, co si zahrál Hooka. Na film rozhodně neberte děti, pokud jim někdy chcete číst Barrieho. Na film děti klidně vezměte, pokud vám jsou nějaké knihy šumafuk.

Hodnocení: 40 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.
Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.