Film velmi volně zpracovává biblické téma, aby stejně na konci odhalil, že všichni chtějí točit jako Rolland Emmerich.
Aronofski dokázal, že poslední věta z perexu je platná. Každý sebevětší umělec chce jednoho dne natočit brutálně úspěšný brak, který přiláká o kin milióny diváků.
Jenže biblický příběh o potopě světa to rozhodně nebude. Já na to koukal jako na zjevení. Něco málo přes dvě hodiny jsem přemýšlel nad tím, co všechno je napsáno v knize knih, co si naopak přimyslel a všelijak interpretoval sám tvůrce. Nakonec jsem si řekl, že nad tím nebudu pátrat. Zbláznil bych se. Noe (Russell Crowe) žije se svojí ženou a dětmi a ví, že se něco jako chystá. Má logicky vidění, které mu potvrdí ještě jeho praotec (Anthony Hopkins) a on se rozhodne postavit loď.
Kauza Noe není nijak složitá. Vidění, úvahy, rozhodnutí, stavba, nástup zvířat, bouře, povodeň, nuda, nuda, nuda, pevnina, konec – takhle nějak to šlo ve všech filmech, které zatím o potopě světa vznikly. Pokud se chcete opravdu vzdělat, najděte si text v bibli. Pak si dokupte nějaké odborné publikace s výkladem písma a dojdete k nějakému zjištění. V případě, že se spolehnete pouze na film, zjistíte, že kolem hlavy rodiny ještě běhala zodpovědná manželka Jennifer Connellová, která se dívá a hraje úplně stejně ve všech svých filmech. Že hrdinovy pochybnosti zaberou strašlivou část filmu a že k tomu všemu ještě najdou holku v podání Emmy Watson, která tam je možná proto, aby přilákala mladší publikum.
zdroj: Archiv
Film za ty dvě hodiny stihne všechno, co příběh o potopě má mít. Pochybnosti nahradí Emma a půtky s lidmi, kteří logicky historce o potopě světa nevěří. Pak se před velkou povodní objeví ještě komorní bitva zjevně inspirovaná Pánem prstenů a už se pluje na vodě.
Ten film je efektně nudný. Znamená to, že po hodině v kině už nechcete vidět žádného herce v podobně blbém snímku, ale pořád si říkáte, že tak strašlivé to není, protože je tam velká loď a hodně vody.
Hledáte-li jednoduchou zábavu, pak je asi Noe docela fajn vycpávkou, ale digitální efekty a bezduché tlachání (což v případě biblické látky vypadá hodně směšně) filmový zážitek nenahradí.
Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže... To už chybí i zde kreativita?
Producenti filmu se zjevně rozhodli lákat do kina ve velkém, artwork k filmu připomíná Pána prstenů i Harryho Pottera dohromady.
Hodnocení: 50 %