Nathan Barr: Hostel – soundtrack

25. 1. 2008 13:23 - Téma | Autor: red

Nathan Barr: Hostel – soundtrack zdroj: Archiv

Hostel, nový snímek mladého hororového režiséra Eli Rotha, tvůrce filmu Cabin Fever, začíná zdvihat celkem zajímavé pozdvižení

Hostel, nový snímek mladého hororového režiséra Eli Rotha, tvůrce filmu Cabin Fever, začíná zdvihat celkem zajímavé pozdvižení. Dle pobouřených komentářů, diskuzí a článků k Hostelu, je v něm Slovensko, konkrétně Bratislava, vykreslena jako víceméně zaostalé pohraniční městečko a naši slovenští sousedi z celého boje nevycházejí vůbec nijak vítězně. Protipólem k tomuto extempore je naopak nadšení z toho, že se ve filmu objevují skladby interpretů jako Miro Žbirka, David Michal apod...

Na soundtracku k filmu ovšem jejich jména nenajdete. Ten je celý zaplněný hudbou třicetiletého Nathana Barra, bývalého asistenta samotného Hanse Zimmera. Ačkoliv jsem se s jeho hudbou samostatně nikdy nesetkal (skládal mj. i pro Rothuv debut Cabin Fever), soundtrack k Hostel je pro mě příjemným překvapením. A o to větším, že se jedná o horor, který mezi filmový skladateli nepatří mezi nijak zvlášť invenční žánry a pokud z něj někdy někdo něco vytěžil, byl to před dobrými třiceti lety Jerry Goldsmith, když získal Oscara za The Omen (Přichází satan).

Barr se zde předvádí ve dvou rovinách. V první nám ukazuje, jak jde dobře využít to, co v novodobých hororech začal Marco Beltrami či John Ottman. Prostě se tu skřípe, jak jen to jde, slyšíme disharmonické shluky nástrojů, řachtající údery činelů a mohutné „tu-tu-tu“ dechy v rychlém tempu, abychom měli na paměti, že nemá cenu se ohlížet, ale jen utíkat (protože za námi určitě něco je…). Z celkových 23 skladeb tvoří tento styl podstatnou většinu soundtracku. Naštěstí je to složeno velmi účelně a víceméně emotivně, protože většinu večerního poslechu téhle desky jsem trávil nervózním ohlížením se přes rameno.

Proč je pro mě Barr příjemným překvapením? Kvůli opravdu malé části soundtracku, na které se ukazuje ve velice zajímavém světle, když kloubí pohádkový styl s trochou elfmanovštiny a téměř až operní klasiky. Kupříkladu skladba s vystižným názvem Village zní spíše jako doprovod k plavbě křižníku Potěmkin (že by si Barr Slovensko geograficky posunul ještě tak přibližně o 1000 km na východ?), ale pomalu se probouzející oslavný orchestr působí skutečně magicky. Podobně je tomu v Suite, která zní jako „otvíračka“ nějaké ranné burtonovské blázniviny. Spa je zase plná cinkrlátkových motivů a zní vyloženě pohádkově (resp. si ji dobře dokážu představit v některé ze scén v Mrazýkovi). Bohužel, podobných skladeb tu je minimum a víceméně (až na pár vsuvek) se většina z nich nachází hned na samotném začátku soundtracku. Barr je ale hodně zajímavým příslibem do budoucna, už jen tím, jak účelně umí komponovat.

Verdikt: Pokud si chcete navodit strašidelnou atmosféru, doporučuji! Já se skutečně bál a to se mi (u hudby) už nestalo hodně dlouho.

Hodnocení: 60 %

Seznam skladeb:

01. Suite (3:00)

02. Brothel (0:42)

03. Guidebooks (1:19)

04. Village (1:44)

05. Spa (0:51)

06. Pedicure (0:52)

07. Tortury (2:15)

08. Unwell (1:02)

09. Achilles (0:48)

10. Déjà Vu (0:46)

11. Smokestack (1:04)

12. Far From Home (1:02)

13. Gallery (1:40)

14. Mr. Serious American (2:20)

15. Dreams (3:38)

16. Trolley of Death (2:54)

17. Elevator (3:56)

18. Escape (1:44)

19. Bugeye (4:06)

20. Roadblock (1:56)

21. Reflections (2:15)

22. Follow (1:18)

23. Revenge (1:49)

Celkový čas: 43:01

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.