Na Saxáně spolupracují špičky světové digitální animace

- eXtra kiNo autor: red

Na novém filmu Václava Vorlíčka Saxána a Lexikon kouzel spolupracuje řada zahraničních animátorů, kteří se podíleli i na počítačových tricích pro slavné snímky o Harry Potterovi nebo o Pirátech z Karibiku. Početný tým animátorů, grafiků a trikařů čeká už jen zhruba sedm dní dokončovacích prací. Podle režiséra Vorlíčka tak premiéře filmu, která je naplánovaná na 15. září, nestojí nic v cestě.

Pokračování slavného snímku Dívka na koštěti, ve kterém před 30 lety zazářila Petra Černocká v roli čarodějnice, si zatím vyžádalo téměř 75 milionů korun. Původní snímek z roku 1971 přitom vystačil s rozpočtem kolem čtyř milionů korun. Značnou část prostředků tentokrát spolkla hlavně výroba počítačových triků a náročných animací.

Asi čtyřicetičlenný mezinárodní tým studia Qbone studios vytvořil bohatý svět pohádkové říše během 12 měsíců. "Jen pro srovnání - výroba triků a animací pro film o Harry Potterovi trvala také rok, ale jejich tým čítal na 1200 animátorů. Nicméně u vzniku tohoto filmu se omezené možnosti nijak nepodepsaly na kvalitě, ale jen na pracovním vypětí a financích," řekl ČTK vedoucí trikové výroby Viktor Adamec.

Saxána

"Už na začátku bylo jasné, že jen s klasickou metodou animace si tentokrát nevystačíme. Ve filmu vystupuje asi 20 animovaných postav různé výšky a velikosti. Natáčení scény, kdy vlak se za jízdy otočí a vydá se opačným směrem po kolejích, bychom také nemohli realizovat," řekl ČTK Vorlíček, jehož nový film, čítající celkem 650 trikových záběrů, ale nevznikal bez potíží.

Problematické bylo zejména financování a zmíněné počítačové triky, které předtím nedokončila hned dvě triková studia. Neméně složité bylo natáčení i pro herce, kteří značnou část natáčecích dní strávili před modrým klíčovacím pozadím a na scéně se orientovali jen pomocí teček či režiséra. "V jedné scéně Jiřina Bohdalová mluví s trpaslíkem, tak jsem ho odehrál já na kolenou," okomentoval průběh natáčení režisér.

Vorlíček začal snímek natáčet už koncem roku 2007 v pražských barrandovských ateliérech. Ve filmu se objeví protagonisté z prvního dílu - Petra Černocká a Jan Hrušínský. Další role ztvárnili například Petr Nárožný, Jiřina Bohdalová, Naďa Konvalinková, Jiří LábusJosef Somr a Markéta Hrubešová. Hlavní hrdinkou bude malá Saxanka, kterou hraje Helena Nováčková.

Saxána

Bývalá žákyně čarodějnické školy Saxana se provdala za Honzu Bláhu a s dcerou Saxankou obývají rodinnou vilu ve světě lidí. Žijí společně se strýcem Evženem a ztřeštěnou tetou Irmou, kteří o minulosti Saxany nic netuší. Až teprve neopatrnost a vzpomínky na mládí ukryté na půdě zaviní, že se všechno prozradí. Schovanou truhlu náhodou objeví Saxanka a prostřednictvím kouzelné knížky se dostane do školy čarodějnic. Nebude to ale klidný výlet. Díky tetě Irmě se v pohádkové říši ocitl i komiksový padouch Crashman, který teď chce kouzelný svět ovládnout.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.