Jak vzniklo legendární jméno dívky na koštěti, Saxana

- eXtra kiNo autor: red

Před lety vzniklo jedno z nejoriginálnějších a také nejznámějších jmen - Saxana. Václav Vorlíček, režisér Dívky na koštěti, o jeho vzniku říká: „S Milošem Macourkem jsme si rozdělili úkoly. Miloš sepisoval poslední obrazy scénáře a já jsem měl za úkol vymyslet jméno mladé čarodějnice”

“Na papíře jsem si seřadil, co tam chci mít. Potřeboval jsem určitě X, poněvadž šlo o čarodějnici, tak aby tam bylo alespoň jedno neobvyklé písmeno. Začal jsem s tím šachovat, až jsem asi za dvě hodiny přišel za Macourkem a říkám: „Hele, co bys říkal, teď se soustřeď, co bys říkal…SAXANA?“ A on řekl: „Sedí!“ A tak vznikla Saxana.“

Dívka na koštěti

Dívku na koštěti znají dobře diváci doma i v zahraničí. Minulý rok dostal režisér Václav Vorlíček v Polsku cenu za celoživotní dílo. V té době se tam shodou okolností promítala i jeho Arabela. Diváci byli nadšeni. Když se mezi nimi objevil tvůrce, volali: „Arabela, to super!“ Poté následovala debata, kde se hovořilo hodně o Saxáně.

Helena Nováčková ve filmu Saxána a lexikon kouzel

Jak se ukazuje, Saxána je pojmem i v jiných zemích než jen u nás. „Ozvala se nám kanadská producentka, která obchoduje s filmy pro děti a mládež, a ta se dočetla nebo doslechla, že u nás vzniká pokračování Saxány. Tu první znala, a tak za námi přijela, jsme spolu v jednání a ona má zájem koupit tento film pro Kanadu a Spojené státy,“ uvádí režisér.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.