Miroslav Krobot: divadelní legenda, která oživuje český film

22. 7. 2014 21:00 - Dokina.cz | Autor: Ladislav Loukota

Miroslav Krobot: divadelní legenda, která oživuje český film Zdroj: Archiv

Fanoušci prken, které znamenají svět, znali osobu Miroslava Krobota dlouhé roky před tím, než se tenhle kreativní ďábel odhodlal a postavil před filmovou a televizní kameru. Již devět let je přitom Krobot označován za živou vodu každého snímku, v němž se objeví. Laviny Krobotových objevitelů nyní dost možná znovu rozšíří jeho filmový režijní debut Díra u Hanušovic. 

Letos dvaašedesátiletý rodák původem ze Šumperku - v jehož kraji se odehrává i Díra u Hanušovic - se hned v mládí zakoukal do divadelní režie. Přes studium na JAMU se Krobot na konci 70. let dostal do Západočeského divadla Cheb, kde přičuchl k netradičním formám divadla. Pozornost na sebe strhává především po počátku 80. let, kdy přes působení v Hradci Králové přichází do pražského Realistického divadla, kde ještě před revolucí za režii získává dvojici cen.

Po roce 1989 Krobotova kariéra pokračovala v ještě strmějším stoupání. Stal se vyučujícím na DAMU, působí i v Národním divadle a v roce 1993 získává Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku.
Nejvíce se však do tváře domácího divadla zapsal jako umělecký šéf Dejvického divadla, které během svého patnáctiletého působení proměnil v jednu z nejvýraznějších tuzemských scén. Byl to mimochodem právě on, kdo zde pomohl etablovat mladé herecké generaci jako byl Ivan Trojan, Jiří Macháček nebo Tatiana Vilhelmová.

Před kamerou, za kamerou

Navzdory svému tvůrčímu působení u divadla Krobot paradoxně ve filmovém světě zaujímá především jako herec. Jeho filmové postavy, pohybující se kdesi mezi enigmatickými svůdníky a deprimpvanými psychopaty, však domácí film začaly oživovat teprve nedávno.

Ve filmu poprvé objevil až v roce 2005 ve filmu Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, kde ztvárnil bizarního otce postavy Ivana Trojana. Během několika málo let se rychle stal jedním z neobsazovanějších domácích herců. Objevoval se napříč všemi žánry od komediálních Účastníků po dramatického Venkovského učitele, byť při tom skoro vždy ztvárňoval stejný typ zasmušilé postavy. Zřejmě nejvýznamnější je jeho role v zahraničním filmu Muž z Londýna, a pak samozřejmě taktéž personifikace Aloise Nebela ve stejnojmenném komiksu. Paradoxně vzdor tomu se za skutečného herce nepovažuje.

Krobot Zdroj: Archiv

Vedle režijního debutu Díry u Hanušovic však Krobot před časem taktéž režíroval i sitcom Čtvrtá hvězda, v němž jednu z rolí ztvárnila jeho dcera Lenka Krobotová. Přechod do filmové režie je o to zajímavější, že letos se Krobot rozhodl s režií skončit a nadále působit pouze jako divadelní herec. Platí to jak pro sféru divadla, tak prý i filmu. A to navzdory skutečnosti, že teprve nyní dokončil svůj první celovečerní film. Možná však všechno bude jinak – pro každý případ již totiž prý začal psát scénář k hypotetickému dalšímu filmu…

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

Česká republika – země stvořená pro válečné filmy

28. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Válečné komediální drama Králíček Jojo se hodně povedlo, a dokonce bude bojovat o Oscary. A jak asi víte, příběh malého německého kluka, který se spolu s imaginárním Adolfem Hitlerem snaží nějak zvládnout nástrahy dětství, druhou světovou válku i střet s realitou, se točil v České republice. Filmaři se podívali nejen do Prahy, ale třeba i do Žatce a do Úštěku. A nejde zdaleka o první válečný film, který se v Česku točil. Jaké byly ty další?
Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

Sony už poněkolikáté odkládá Uncharted a pořád nemá režiséra

27. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Sony pořád žije v domnění, že by se Uncharted mohlo začít natáčet v dohledné době a že se té premiéry třeba i jednou dožijeme.
Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

Disney začíná připravovat Captain Marvel 2, premiéru by chtěl stihnout do dvou let

24. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Captain Marvel loni nikomu zrak nevytřel, díru do světa neudělal a stejně utržil víc jak miliardu dolarů jen z kin. První ženský film od Marvelu dostane již brzy pokračování a horší to snad nebude.
Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

Recenze: Králíček Jojo – dětství mezi nacisty

23. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Režisér Taika Waititi si už stihl vydobýt ve filmovém světě zajímavé postavení. Originální a vizuálně hodně nápaditý režisér si nejdřív točil na Novém Zélandu svoje malé, trošku divné, ale hodně zábavné filmy, pak ovšem dostal nabídku na třetího Thora.