Million Dollar Baby

27. 8. 2008 - 11:19 | Téma | red

Million Dollar Baby zdroj: tisková zpráva

„Frankie říkával, že boxování je proti přírodě, že v boxu je všechno obráceně. Abyste dali nejlepší úder, musíte někdy ustoupit

„Frankie říkával, že boxování je proti přírodě, že v boxu je všechno obráceně. Abyste dali nejlepší úder, musíte někdy ustoupit.“

Million Dollar Baby Drama Clinta Eastwooda Million Dollar Baby patří k tomu nejlepšímu, co loni vylouplo nejen z Hollywoodu, ale ze světových studií vůbec. Co všechno se skrývá za chutí tohoto citrónového koláče?

Eastwood hraje Million Dollar Baby vysokými kartami – víra, smrt, odvaha vzít život do vlastních rukou. K jejich vnímání napomáhá překvapivě komorní pojetí snímku – co se neodehraje v ringu, odehraje se v tělocvičně. Celým snímkem prochází motiv existence jedné šance. Jedné jediné šance, kterou ať boxer, trenér, nebo přítel nemusí přímo využít, ale měli by si uvědomit, že jí vůbec dostali a v tom vědomí najít smíření.

Eastwoodův svět obklopuje temná obloha, kterou prochází jeden ostrý paprsek. Tím může být buď žárovka v pokoji, nebo ring v hale. Eastwoodovými hrdiny jsou vcelku pokorní lidé, kteří tak nějak automaticky věří… v boha, ve vyšší naději. V průběhu děje jsou ale konfrontováni s rozhodnutími, která jejich existenci popírají. A stejná rozhodnutí také musí sami učinit.

Million Dollar Baby Frankie Dunn (Clint Eastwood) je stárnoucí trenér boxu. V jednom zapomenutém koutě města má tělocvičnu, na předměstí domek. Na tělocvičnu dohlíží Frankieho poloslepý parťák Eddie Scrap-Iron Dupris (Morgan Freeman), druhdy boxer. Na domek dohlíží krabice nedoručených dopisů, které Frankie sveřepě posílá rozkmotřené dceři.

Frankieho nejlepší borec, Big Willie Little (Mike Colter), se už nemůže dočkat boje o titul. Frankie ho ale záměrně stále odsouvá, až nakonec Willie Frankieho opustí – a následně titul vyhraje. V tělocvičně se mezitím objevila Maggie Fitzgerald (Hilary Swanková). Podle Frankieho je neperspektivní a kromě toho, on holky netrénuje. Maggie se ale nevzdává a díky své zarputilosti najde sympatie u Scrapa. Frankie i na jeho přímluvu nakonec Maggie vezme. Je ještě opatrnější, než s Williem, zároveň ale podléhá Maggiině energii… anebo jen tuší, že Maggie je pro něj poslední šancí dostat někoho k titulu.

Million Dollar Baby Bojových sekvencí je ve filmu plná hrst a jsou zpracovány možná až příliš prostě. Prostřihy v ringu by jistě mohly být dynamičtější, ale Eastwood se evidentně soustředí na černou práci – stejně jako ve svých starších filmech. A tak spíš než rány, vidíme stereotypy boxerky – knockoutový úder, i trenéra – kýbl, ručník a stolička.

Režisér diváka bez potíží zavádí přímo doprostřed děje a nechává mu čas a prostor, aby se sám na plátně zabydlel. Eastwood je sebejistý vypravěč. Vynikají sekvence, kdy obecenstvo zavádí do tajů boxu, O Frankieho starostech s dcerou se třeba dozvíme maximálně z vrásek v hercově tváři. Eastwoodovo asketické herectví zraje s časem. V Million Dollar Baby však slavný herec spíše jistí obranu a přenechává prostor Morganu Freemanovi. Ten z vedlejší role ovládá potemnělé plátno i díky funkci výborně integrovaného vypravěče. Prvotřídním zážitkem je potom pokorný výkon Hilary Swankové (Kluci nepláčou). Na škálu i hloubku jejího výrazu se dají psát celostránková slohová cvičení. Swank se do Maggie převtělila po všech stránkách a vytvořila nejšaramantnější boxerku světa, opravdové zlatíčko. Za pozornost stojí i Lucia Rijker, čtyřnásobná světová šampiónka v kickboxu, která dala Billie, Maggiinu největší soupeřku, s komiksovou energií.

Million Dollar Baby Za brilantními hereckými výkony stojí masivní scénář Paula Haggise (Tajemná řeka) inspirovaný povídkami F.X. Toolea a Eastwoodova téměř bezchybná režie. Snad jen v poslední čtvrtině existuje pár nadbytečných záběrů. Eastwood k filmu složil také jednoduchou a velmi přiléhavou hudbu. Kamera a svícení Toma Sterna jsou v Million Dollar Baby chirurgicky přesné, o milimetrovém střihu dlouholetého Eastwoodova spolupracovníka Joela Coxe ani nemluvě.

V Million Dollar Baby se Eastwoodovi podařilo zobrazit jeho životní téma, hledání zrnka míru ve větry ošlehaném světě s takovou grácií, jakou umí vytvořit kapky deště na střeše opuštěné noční zastávky, vskutku někde mezi „sbohem“ a „nikde“.

ČLÁNKY O FILMU

10 let zpátky - Vzpomeňte si na nejlepší filmy roku 2005

10 let zpátky - Vzpomeňte si na nejlepší filmy roku 2005

16. 1. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Pamatujete si ještě na filmy, na které jste vyrazili do kina před deseti lety? Připravili jsme pro vás takové menší ohlédnutí za nejlepšími filmovými hity roku 2005, které stojí za to vidět i v tom roce letošním. Schválně nám napište, jaké jsou vaše nejoblíbenější snímky. 
Clint Eastwood

Clint Eastwood

14. 4. 2009 | Téma | red

Proslul jako herec v mnoha westernech. Clint Eastwood se narodil roku 1930 do chudé sanfranciské rodiny, která nenabízela příliš velkou životní perspektivu, takže už ve svých dvaceti letech se Clint musel živit, jak jen to šlo
Gran Torino

Gran Torino

27. 3. 2009 | Téma | red

Osmasedmdesátiletá kinematografická ikona Clint Eastwood je v posledních pěti letech – navzdory přibývajícímu věku – režisérsky mimořádně aktivní (od roku 2004 natočil pět filmů, na šestém právě pracuje), před kamerou se však objevuje zřídka
Oscary 2005: původní scénář

Oscary 2005: původní scénář

29. 8. 2008 | Téma | red

Nejlepší původní scénář: Paul Haggis, Robert Moresco za film Crash Nominace: Všech pět filmů k nominovaným scénářům lze řadit k autorským snímkům
Morgan Freeman

Morgan Freeman

29. 7. 2008 | Téma | red

Jedna z největších černošských hvězd. Patří k největším černošským hvězdám současného Hollywoodu. Za svou dlouhou a velmi úspěšnou kariéru získal Freeman hned čtyři oscarové nominace, proměnil však až tu zatím poslední za boxerské drama Million Dollar Baby
Oscary 2004

Oscary 2004

3. 7. 2008 | Téma | red

Oscarům kraloval Eastwoodův film Million Dollar Baby V noci z neděle 27. na pondělí 28. února 2005 byly v losangeleském Kodak Theatre již po sedmasedmdesáté uděleny ceny Akademie filmových umění a věd neboli Oscary
Oscary 2004: režie

Oscary 2004: režie

3. 7. 2008 | Téma | red

Nejlepší režie: Hollywoodský veterán Clint Eastwood získal za boxerské drama Million Dollar Baby hned trojici nominací (film, režie a mužský herecký výkon v hlavní roli)
Oscary 2004: herec, herečka ve vedlejší roli

Oscary 2004: herec, herečka ve vedlejší roli

3. 7. 2008 | Téma | red

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Morgan Freeman za roli Eddieho Scrapa Duprise v dramatu Million Dollar Baby Nominace: Stále populární Alan Alda (proslavil ho televizní M
Oscary za rok 2004 - výsledky

Oscary za rok 2004 - výsledky

3. 7. 2008 | Téma | red

Hilary Swanková

Hilary Swanková

3. 5. 2008 | Téma | red

Dvojnásobná držitelka Oscara. Herečka, která si to z televizního seriálu Beverly Hills 90210 namířila až na samotný hollywoodský Olymp

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.